
- Data: 22.04.2022
Własna kuchnia czy catering w przedszkolu
Zgodnie z przepisami przedszkole, organizując wyżywienie dla dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego może korzystać z własnej kuchni albo usług firmy cateringowej. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy i w dużej mierze zależą od warunków lokalowych, jakimi dysponuje placówka. Sprawdź zatem, kiedy lepiej zdecydować się na posiłki z firmy cateringowej zamiast organizowania własnej kuchni.

- Data: 13.04.2022
Zwiększenie limitu dzieci w przedszkolu w 2022 roku
Przepisy dotyczące kształcenia dzieci z Ukrainy pozwalają zwiększyć liczebność oddziału przedszkola do 28 dzieci. Oznacza to, że przy maksymalnym obłożeniu oddziału (25 dzieci) można przyjąć troje dzieci z Ukrainy. Jeżeli oddział liczy np. 20 dzieci, to można przyjąć pięciu dodatkowych uczniów. Dowiedz się jednak, czy zwiększenie limitu w oddziałach jest niezależne od przepisów bhp i wymagań co do powierzchni przypadającej na jedno dziecko.

- Data: 04.04.2022
Wytyczne GIS dla przedszkoli z 31 marca 2022 roku
Poznaj wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 31 marca 2022 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (VII aktualizacja).

- Data: 01.04.2022
Jakie wymagania musi spełnić lokal przeznaczony na prowadzenie zajęć z dziećmi z Ukrainy?
Zajęcia z dziećmi z Ukrainy odbywającymi edukację przedszkolną mogą być prowadzone w przedszkolu, oddziale przedszkolnym lub innej formie wychowania przedszkolnego. Jeżeli jednak w placówkach tych brakuje miejsc dla dzieci uchodźców, można zaadaptować na ten cel inny lokal. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić lokal przeznaczony na prowadzenie zajęć z dziećmi z Ukrainy, zwany w przepisach „inną lokalizacją prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych”.

- Data: 29.03.2022
Naruszenie nietykalności cielesnej dziecka – działania dyrektora przedszkola
Dowiedz się, jakie działania powinien podjąć dyrektor przedszkola wobec nauczyciela, któremu zarzuca się naruszenie nietykalności cielesnej dziecka. Sprawdź także, kiedy możesz, a kiedy musisz zawiesić nauczyciela w pełnieniu obowiązków i jak taka decyzja wpływa na jego sytuację pracowniczą i finanse.

- Data: 28.03.2022
Ile m2 na jedno dziecko w przedszkolu?
Przed tegoroczną rekrutacją i ogłoszeniem liczby wolnych miejsc w poszczególnych oddziałach przedszkola sprawdź, ile dzieci możesz przyjąć mając na uwadze wytyczne dotyczące minimalnej powierzchni przypadającej na jedno dziecko. Upewnij się, czy limit m2, jaki powinien przypadać na jedno dziecko nie zmienił się, odkąd panuje epidemia.

- Data: 28.03.2022
Kontrola autokaru przed wycieczką przedszkolaków – w jakich przypadkach?
Dowiedz się, kiedy przedszkole organizując wyjazd autokarowy dla dzieci ma obowiązek wezwać policję w celu przeprowadzenia kontroli pojazdu. Upewnij się także za co odpowiada w takim przypadku dyrektor przedszkola a za co przewoźnik.

- Data: 02.03.2022
Uroczystości w przedszkolu w czasie epidemii
Pasowanie na przedszkolaka, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki i Ojca, Boże Narodzenie czy Wielkanoc to uroczystości, z okazji których przedszkolaki przygotowują różnego rodzaju przedstawienia i występy dla zaproszonych gości. I chociaż goście ci to najczęściej rodzice i dziadkowie, którzy na co dzień mają kontakt z placówką i jej pracownikami, ponieważ przyprowadzają i odbierają dzieci z przedszkola, powstaje pytanie, czy mogą wejść na teren placówki po to, by uczestniczyć grupowo w występie dzieci. Sprawdź, co na to przepisy i wytyczne przeciwepidemiczne GIS.

- Data: 28.02.2022
Organizacja zajęć religii w przedszkolu w czasie epidemii
Uczestnictwo w zajęciach religii w przedszkolu nie jest obowiązkowe. Oznacza to, że dzieciom, które nie uczestniczą w zajęciach religii, powinna być zapewniona w tym czasie odpowiednia opieka. Dzieci nieuczestniczące nie powinny jednak przebywać w sali, w której prowadzone są zajęcia z religii. Wobec obowiązujących obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną organizacja zajęć religii zgodnie z przepisami i z uszanowaniem woli rodziców stanowi poważne wyzwanie dla dyrektorów przedszkoli. Sprawdź, jak można rozwiązać problem organizacji zajęć religii w czasie epidemii i zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom nieuczestniczącym w tych zajęciach.
Aktualny numer
