Aktualny

Wyposażenie przedszkoli w urządzenia do ratowania dzieci przed zadławieniem

Data aktualizacji dokumentu: 28 sierpnia 2023
Wyposażenie przedszkoli w urządzenia do ratowania dzieci przed zadławieniem

W związku z nagłaśnianymi w ostatnim czasie przypadkami zadławienia przez dzieci w przedszkolu, do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpłynęła interpelacja poselska, w której zapytano czy MEiN ma w planach doposażenia przedszkoli w sprzęt i urządzenia do ratowania dzieci przed zadławieniem. Sprawdź, czy przedszkola zostaną wyposażone w sprzęt do ratowania dzieci przed zadławieniem.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje doposażyć przedszkola w sprzęt do ratowania dzieci przed zadławieniem?
  • Czy każdy pracownik przedszkola jest przeszkolony w zakresie udzielania pierwszej pomocy?
  • Jakie są wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji dotyczące urządzeń do leczenia zadławienia u dzieci?
  • Jakie są obowiązki dyrektorów przedszkoli i szkół w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny?

W interpelacji nr 43211 w sprawie w sprawie doposażenia przedszkoli, żłobków oraz szkół podstawowych w urządzenie do ratowania dzieci przed zadławieniem zauważono, że w ostatnim czasie bardzo często dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji w przedszkolach i żłobkach, a mianowicie zadławienia dzieci, czego wynikiem jest niestety śmierć dziecka. Pierwszą zasadą, o którą nierzadko jest trudno w sytuacji zadławienia się dziecka, jest zachowanie spokoju i racjonalnego myślenia. Pojawiła się sugestia, że być może warto byłoby się zastanowić, aby doposażyć przedszkola, żłobki i szkoły podstawowe w sprzęt do ratowania dzieci przed zadławieniem.

Każdy pracownik przedszkola powinien przejść szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy

W odpowiedzi na interpelację MEiN przypomną, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezbędna w życiu każdego obywatela, a nauczyciele ze względu na charakter swojej pracy mają możliwość nauki procedur w zakresie udzielania jej dziecku. Dla wzmocnienia bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach wprowadzono obowiązek przeszkolenia, w zakresie udzielania pierwszej pomocy wszystkich pracowników szkoły lub placówki. Co ważne, katalog osób podlegających obowiązkowemu przeszkoleniu obejmuje również pracowników niepedagogicznych.

Zapamiętaj!

Dyrektor przedszkola i szkoły zamawiając szkolenie dla pracowników (zakończone zaświadczeniem o jego ukończeniu) powinien uwzględnić tematykę związaną z zagrożeniami specyficznymi dla wieku dzieci i uczniów.

MEiN w sprawie wyposażenia przedszkoli w urządzenia do ratowania dzieci przed zadławieniem

W sytuacji wypadku największe znaczenie ma czas udzielenia i umiejętność rozpoznania i zastosowania odpowiednich metod pomocy. Dlatego tak istotne jest, by każdy z pracowników, który znajdzie się najbliżej osoby potrzebującej pomocy, potrafił zareagować. Szczególnie wrażliwą grupą na zdarzenia o charakterze wypadków są najmłodsze dzieci, które w żłobku, przedszkolu czy szkole powinny mieć gwarancję przebywania w bezpiecznym otoczeniu. Dlatego pomieszczenia szkoły muszą być wyposażone w apteczkę zaopatrzoną w środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy wraz z instrukcją o zasadach jej udzielania. Do tych czynności zobowiązują przepisy zarówno dyrektora szkoły, jak i organ prowadzący szkołę. Rozwiązania dotyczące zakupu dodatkowego wyposażenia szkół pozostają w decyzjach organów prowadzących.

Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji z 2021 r. wskazują, że „nie zaleca się stosowania dostępnych urządzeń do leczenia zadławienia w Pierwszej Pomocy u dziecka, które uległo zadławieniu. Natychmiastowe użycie takiego urządzenia może odwieść świadków zdarzenia od wykonania w odpowiednim czasie działań zalecanych przez obecny algorytm. W związku z brakiem dowodów dotyczących bezpieczeństwa tych urządzeń, nie można wykluczyć związanych z ich stosowaniem pewnych zagrożeń dla dzieci. Mogą one zaburzać zdolność kaszlu u przytomnych dzieci, być przyczyną urazu struktur górnych dróg oddechowych lub sprzyjać aspiracji treści żołądkowej”.

Osoby nieprzeszkolone w rozpoznawaniu zatrzymania krążenia i rozpoczynaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz nieznajomości procedury stosowanej przy zadławieniu wymagają wsparcia ze strony dyspozytora medycznego. Tym samym dyspozytor medyczny, w ramach przyjmowania zgłoszenia, powinien prowadzić instruktaż pierwszej pomocy dla osoby towarzyszącej poszkodowanemu.

PUNKTY PRZEDSZKOLNE

Zgodnie z przepisami Ministra Rodziny i Polityki Społecznej opiekun dziecka w wieku do lat 3 oraz wolontariusz zobowiązani są do odbycia co 2 lata szkolenia z udzielania dziecku pierwszej pomocy. Szkolenie nieodpłatnie zapewnia podmiot prowadzący żłobek lub klub dziecięcy. Kompetencje kadry opiekuńczej weryfikowane są przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego albo miejsce sprawowania opieki przez dziennego opiekuna w ramach sprawowania nadzoru nad żłobkiem, klubem dziecięcym oraz dziennym opiekunem w zakresie warunków i jakości świadczonej opieki.

Mając powyższe na uwadze, Minister Edukacji i Nauki, jak co roku podczas spotkań z kuratorami oświaty, przypomni o obowiązkach dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek wynikających z przepisów prawa w odniesieniu do zapewnienia bezpieczeństwa i higieny. Podkreślono także, że zwracana będzie uwaga na konieczność wzmocnienia wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy wśród nauczycieli i personelu niepedagogicznego.

Do szkół i placówek zostanie rozesłana procedura postępowania przy zadławieniu, ale także zalecenia postępowania dotyczące opieki nad uczniami z anafilaksją, astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, atopowym zapaleniem skóry i pokrzywką w szkole.

Źródło: odpowiedź na interpelację nr 43211 w sprawie doposażenia przedszkoli, żłobków oraz szkół podstawowych w urządzenie do ratowania dzieci przed zadławieniem (odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek)

Autor: Opracowanie: Marta Wysocka
Numer 135 Październik/Listopad 2024 r.
Dodano: 24.10.2024

Numer 135 Październik/Listopad 2024 r.

Pokaż listę wydań

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin