Przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy podlegają wszyscy pracownicy przedszkola. Błędem jest kierowanie na takie szkolenie tylko nauczycieli oraz osób mających bezpośredni kontakt z dziećmi. Sprawdź, kto podlega obowiązkowi przejścia szkolenia z pierwszej pomocy i czy kto odpowiada za zapewnienie takiego szkolenia.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Eksperci odpowiadają na problemy dyrektorów przedszkoli - zapoznaj się z odpowiedziami!
W związku z nagłaśnianymi w ostatnim czasie przypadkami zadławienia przez dzieci w przedszkolu, do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpłynęła interpelacja poselska, w której zapytano czy MEiN ma w planach doposażenia przedszkoli w sprzęt i urządzenia do ratowania dzieci przed zadławieniem. Sprawdź, czy przedszkola zostaną wyposażone w sprzęt do ratowania dzieci przed zadławieniem.
Dyrektor i nauczyciele powinni zadbać, aby szczegółowo określić wewnętrzne zasady organizowania bezpiecznego wyjścia poza przedszkole. O ile oczywiste jest, że dla każdej wycieczki opracowuje się regulamin, o tyle przydatny jest również regulamin wyjść grupowych niebędących wycieczkami. Uregulowanie spraw związanych z pobytem poza przedszkolem zapewnia ochronę przed niebezpieczeństwami i zwiększa zaufanie rodziców do placówki.
Kiedy maluchy wkraczają w świat przedszkola, ich dieta zaczyna się różnić od tej domowej. Rodzice już od pierwszych dni zwracają ogromną uwagę na jadłospis i dopytują, jakie produkty dzieci będą spożywać w ciągu dnia. Coraz częściej jednak zwracają uwagę na to, że posiłki przedszkolaka muszą być nie tylko zdrowe i smaczne, ale przede wszystkim bezpieczne. Trzeba pamiętać, że nawet niewinna sałatka owocowa może stanowić zagrożenie dla malucha. Jednym z kluczowych aspektów bezpieczeństwa jest odpowiednie krojenie warzyw i owoców. Dlaczego jest to tak ważne i jak to robić prawidłowo? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak przygotowywać posiłki dla dzieci, w szczególności, dlaczego dzieci powinny otrzymywać wyłącznie pokrojone owoce czy warzywa.
Dyrektor przedszkola powinien zastosować wszystkie możliwe środki uniemożliwiające swobodne wyjście dziecka poza teren przedszkola bez opieki osoby dorosłej. W wielu przedszkolach za właściwe rozwiązanie uznaje się zamknięcie drzwi wejściowych na klucz – sprawdź czy takie postępowanie jest właściwe i jakie alternatywne metody zapewnienia bezpieczeństwa zastosować w przedszkolu. Sprawdź, jak zabezpieczyć drzwi wejściowe do przedszkola oraz zwróć uwagę na inne aspekty związane z zapewnieniem dzieciom bezpieczeństwa w czasie pobytu w przedszkolu?
Sanepid określa liczbę dzieci, która może maksymalnie uczęszczać do przedszkola niepublicznego. Oceny dokonuje w odniesieniu do warunków przestrzennych. Zdarza się jednak, że przedszkole przyjmuje więcej dzieci, niż wskazano w opinii Sanepidu. Jakie są tego konsekwencje? Czy przekroczenie wskazanej przez Sanepid liczby dzieci w przedszkolu niepublicznym oznacza brak dotacji na „dzieci z nadwyżki”?
Przeczytaj również:
Dziecko przyprowadzone do przedszkola pozostaje pod opieką pracowników aż do odebrania go przez rodziców. Mimo że pod żadnym warunkiem nie powinno nawet na chwilę pozostać bez opieki, co jakiś czas docierają do nas informacje o przedszkolakach, które niezauważone opuściły teren przedszkola. Jak zapobiegać samowolnemu opuszczeniu przedszkola przez dziecko i jaką odpowiedzialność w podobnej sytuacji ponosi dyrektor oraz nauczyciele?
Dzieci z oddziału przedszkolnego nie mogą po zakończeniu zajęć pozostawać pod opieką wychowawców świetlicy szkolnej. Świetlica jest bowiem miejscem przeznaczonym dla uczniów, którzy pozostają tam pod opieką wychowawcy świetlicy. Osoby te nie mogą zaś sprawować opieki nad dziećmi uczęszczającymi do przedszkola.
Przedszkole musi być przygotowane pod względem bezpieczeństwa na powrót do niej po przerwie wakacyjnej dzieci i pracowników. Zapewnienie bezpieczeństwa w placówce należy do zakresu zadań dyrektora. Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i pracownikom wymaga zaś dokonywania ocen stanu bezpieczeństwa uwzględniających całokształt zagadnień mających na nie wpływ. Sprawdzamy, jak dokonać takiej oceny.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.