Aktualny
Zobacz inne wersje:

Pierwszy urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela

Agnieszka Rumik-Smolarz

Autor: Agnieszka Rumik-Smolarz

Data aktualizacji dokumentu: 21 lutego 2025
zdrowie

By skorzystać po raz pierwszy z urlopu dla poratowania zdrowia, trzeba spełnić kilka warunków, z których najbardziej problematyczny jest 7-letni okres pracy świadczonej w wymiarze co najmniej połowy etatu. Do okresu tego wlicza się bowiem tylko 6 miesięcy usprawiedliwionej nieobecności, ale nie z każdej przyczyny. Zbyt długa absencja w pracy może pokrzyżować plany nauczyciela i odsunąć urlop zdrowotny w czasie. Sprawdź, jak ustalić termin pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia. Dowiedz się także, kiedy najlepiej wnioskować o urlop zdrowotny w 2025 r. oraz czy urlop ten jest płatny. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać urlop dla poratowania zdrowia.
  • Jak ustalić 7-letni okres pracy uprawniający do pierwszego urlopu.
  • Jakie nieobecności w pracy przesuną datę rozpoczęcia pierwszego urlopu
  • Kiedy najlepiej wnioskować o urlop zdrowotny.
  • Czy urlop na poratowanie zdrowia jest płatny. 

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać urlop dla poratowania zdrowia?

Zgodnie z art. 73 ust. 1 i ust. 1a KN nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia:

1)w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia:

a)choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub

b)choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, lub

2) na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową

– w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Oznacza to, że aby skorzystać z urlopu na poratowanie zdrowia trzeba odbyć badania lekarskie u lekarza medycyny pracy. 

Kto podejmuje decyzję o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu zdrowotnego? 

Jeżeli do wniosku urlopowego nie dołączono skierowania do sanatorium, to znaczy, że nauczyciel domaga się urlopu zdrowotnego w celu leczenia choroby związanej – ogólnie rzecz ujmując – z pracą. Dyrektor nie ma kompetencji, aby samodzielnie stwierdzić istnienie takiej choroby, dlatego powinien w takim przypadku skierować nauczyciela na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy z jednostki, z którą szkoła ma podpisaną umowę. Chodzi o tę samą jednostkę, w której wykonywane są badania profilaktyczne pracowników szkoły czy przedszkola.

Zapamiętaj!

Skierowanie na badania lekarskie należy wydać w ciągu 7 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku o urlop dla poratowania zdrowia.

Jeżeli natomiast do wniosku urlopowego dołączono skierowanie do sanatorium, wówczas dyrektor nie kieruje już nauczyciela na badania kontrolne. Zamiast tego powinien sprawdzić, czy skierowanie jest potwierdzone przez właściwy oddział NFZ.

Urlop na poratowanie zdrowia przysługuje po spełnieniu kilku warunków

Aby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, nauczyciel powinien łącznie spełnić następujące warunki:

1)  w dniu rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia pozostawać w nauczycielskim stosunku pracy nawiązanym na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć (art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela),

2)  legitymować się co najmniej 7-letnim nieprzerwanym okresem pracy w zawodzie nauczyciela w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, przy czym okres ten powinien bezpośrednio poprzedzać rozpoczęcie urlopu (art. 73 ust. 1 i 4 Karty Nauczyciela) – dotyczy to wyłącznie pierwszego urlopu w karierze zawodowej

3)  nie posiadać uprawnień emerytalnych (art. 73 ust. 2 Karty Nauczyciela),

4)  odczekać co najmniej rok od dnia zakończenia poprzedniej części urlopu zdrowotnego (art. 73 ust. 8 Karty Nauczyciela).

Jak ustalić 7-letni okres pracy uprawniający do pierwszego urlopu?

Okres 7-letniej pracy w szkole, o którym mowa wyżej, uważa się za nieprzerwany, jeżeli nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole.

Do okresu 7-letniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres (art. 73 ust. 3 KN). Okres 7-letniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg 7-letniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia (art. 73 ust. 4 KN).

Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne (art. 73 ust. 2 KN). 

Jakie nieobecności w pracy przesuną datę rozpoczęcia pierwszego urlopu?

Aby ustalić datę, od której nauczyciel będzie mógł wnioskować o pierwszy urlop dla poratowania zdrowia, należy od aktualnego stażu pracy odjąć okresy niezdolności do pracy wskutek choroby i okresy urlopów innych niż wypoczynkowy (np. bezpłatny, macierzyński, rodzicielski itd.) dłuższe niż 6 miesięcy, a następnie o brakującą liczbę lat, miesięcy i dni wydłużyć okres zatrudnienia wymagany do nabycia prawa do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

Prześledźmy to na przykładzie.

Przykład

Nauczycielka jest zatrudniona w przedszkolu na pełny etat od 1 września 2016 r. do chwili obecnej. W 2019 r. będąc w ciąży, przebywała na zwolnieniu lekarskim od 8.11.2019 r. do dnia porodu, tj. 4.04.2020 r. Potem przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim do 3.04.2021 r. Następnie wykorzystała urlop wypoczynkowy. Kiedy będzie mogła skorzystać z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia?

Zakładając, że od 23.10.2023 r. nauczycielka nie będzie przebywała na zwolnieniach lekarskich i korzystała z urlopów innych niż urlopy wypoczynkowe, to prawo do pierwszego urlopu zdrowotnego uzyska 26 lipca 2024 r.

Obliczenia:

Nauczyciel zatrudniony od 1.09.2016 r. w pełnym wymiarze zajęć 7 lat pracy osiągnął 31.08.2023 r.

W tym okresie nieobecności z powodu choroby i urlopów związanych z macierzyństwem i rodzicielstwem wyniosły w sumie 1 rok 4 miesiące 27 dni, z czego 6 miesięcy wlicza się do stażu wymaganego przy pierwszym urlopie, o pozostały okres nieobecności wydłuża się okres 7-letniej pracy. W omawianym przypadku wydłużamy o 10 miesięcy i 27 dni, a zatem prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel uzyska z dniem 26.07.2024 r. (zakładając, że od 23.10.2023 r. do 26.07.2024 r. nie będzie nieobecna w pracy z powodu choroby lub urlopów innych niż urlop wypoczynkowy).

Kiedy najlepiej wnioskować o urlop zdrowotny?

Na urlop dla poratowania zdrowia można iść w każdym czasie nie ma bowiem wymogu by zaczynał się np. z początkiem roku szkolnego a kończył przed wakacjami. Trzeba jednak pamiętać że o potrzebie udzielenia tego urlopu decyduje lekarz medycyny pracy, który wystawia nauczycielowi odpowiednie skierowanie bądź orzeczenie. Pracodawca na podstawie tego dokumentu sprawdza czy może udzielić urlopu dla poratowania zdrowia tzn. czy nauczyciel spełnia przesłanki by z niego skorzystać. Dyrektor nie ingeruje natomiast w samą datę urlopu. Nie należy się obawiać utraty urlopu wypoczynkowego na skutek korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia w czasie, gdy miał zaplanowany urlopu. Zgodnie bowiem z art. 66a ust. 1 ustawy - Kodeks pracy jeżeli nauczyciel szkoły nieferyjnej nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

  1. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, 
  2. odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  3. powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy,
  4. urlopu macierzyńskiego,
  5. urlopu dla poratowania zdrowia - urlop wypoczynkowy ulega przesunięciu na termin późniejszy.

Natomiast część urlopu wypoczynkowego niewykorzystaną z powodu:

  1. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  2. odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  3. odbywania ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, przez czas do 3 miesięcy,
  4. urlopu macierzyńskiego,
  5. urlopu dla poratowania zdrowia - udziela się w terminie późniejszym.

Powyższe stosuje się odpowiednio do dyrektora i wicedyrektora szkoły oraz nauczyciela pełniącego inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczyciela, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze. Urlop wypoczynkowy kadry kierowniczej przedszkoli oblicza i rozlicza się na tych samych zasadach co urlop nauczycieli placówek nieferyjnych. 

Jak wyliczyć wynagrodzenie za urlop dla poratowania zdrowia

Urlop dla poratowania zdrowia jest płatny, ale nauczyciel nie otrzymuje na nim 100% wynagrodzenia należnego za jak za okres pracy. W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatku wiejskiego (art. 73 ust. 5 KN).

Redukcja wynagrodzenia w związku z korzystaniem z urlopu zdrowotnego następuje:

  • od pierwszego dnia urlopu zdrowotnego, jeżeli rozpoczął się w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego,
  • od pierwszego dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego, jeżeli urlop rozpoczął się później niż w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego
  • od pierwszego dnia urlopu zdrowotnego, jeżeli rozpoczął się w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego,
  • od pierwszego dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego, jeżeli urlop rozpoczął się później niż w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego
  • Co ważne, gdy urlop dla poratowania zdrowia przypadnie na okres zaplanowanego urlopu wypoczynkowego to i tak nie zmienią się zasady odpłatności za ten czas. Oznacza to, że za okres urlopu zdrowotnego pokrywającego się z urlopem wypoczynkowym nauczyciel nie otrzyma tzw. średniej feryjnej z godzin ponadwymiarowych i godzin doraźnych zastępstw. 

    W przedszkolach niepublicznych i innych niepublicznych formach wychowania przedszkolnego nauczycielom nie przysługuje urlop dla poratowania zdrowia na mocy Karty Nauczyciela.

    Autor: Agnieszka Rumik-Smolarz
    Agnieszka Rumik-Smolarz

    Autor: Agnieszka Rumik-Smolarz

    Prawnik, specjalistka z zakresu prawa pracy, ekspert Portalu Oświatowego.
    Wydanie nr 140 Kwiecień 2025 r.
    Dodano: 19.03.2025

    Wydanie nr 140 Kwiecień 2025 r.

    Pokaż listę wydań

    Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin