
- Data: 26.04.2023
Kto podpisuje uzasadnienie odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola?
Rodzice dzieci nieprzyjętych do przedszkola mają prawo do wystąpienia z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy. Uzasadnienie to odgrywa ważną rolę, stanowi bowiem podstawę do wniesienia do dyrektora przedszkola odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. Należy więc pamiętać, że musi być ono wolne od wad prawnych. W szczególności uzasadnienie odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola powinni podpisać wszyscy członkowie komisji rekrutacyjnej.

- Data: 25.04.2023
Nauczyciel psycholog w przedszkolu – efektywna współpraca z rodzicami
Obecność psychologa w przedszkolu zaczyna być standardem. Nie zawsze jednak bywa jasne, jaka jest jego rola w codziennej pracy placówki edukacyjnej. Czym w ramach współpracy z rodzicami powinien się zajmować psycholog? Jaka jest jego rola w komunikacji z rodzicami przedszkolaków? Jakiego rodzaju wsparciem obejmuje dzieci, rodziców, wychowawców i nauczycieli specjalistów?

- Data: 25.04.2023
Odroczenie obowiązku szkolnego a opinia z niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej
W informacji o gotowości szkolnej dla niektórych dzieci znajdzie się informacja wskazująca na nieosiągnięcie dojrzałości pozwalającej na rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej. Niektórzy rodzice zdecydują się więc na złożenie wniosku o odroczenie obowiązku szkolnego. Może się jednak okazać, że termin oczekiwania na diagnozę w poradni jest zbyt odległy, aby do wniosku dołączyć wymaganą opinię. Warto więc przypomnieć rodzicom, że do wniosku o odroczenie rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego można dołączyć opinię wydaną przez niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

- Data: 24.04.2023
Kto zastępuje dyrektora przedszkola, jeżeli nie powołano wicedyrektora?
Nieobecność dyrektora przedszkola oznacza konieczność wskazania osoby, która będzie go zastępowała. Warto pamiętać, że nieobecność może mieć charakter krótkotrwały, np. wynikać z choroby sezonowej, ale również długotrwały, np. w związku z korzystaniem z urlopu macierzyńskiego. Sprawdź, kto zastępuje dyrektora przedszkola, jeżeli nie powołano wicedyrektora.

- Data: 22.04.2023
Ilu nauczycieli wspomagających pracuje w oddziale integracyjnym w przedszkolu?
W każdym przedszkolu integracyjnym i przedszkolu z oddziałami integracyjnymi musi być zatrudniony tzw. nauczyciel wspomagający – niezależnie od rodzaju niepełnosprawności dzieci. Z przepisów nie wynika, aby taki nauczyciel musiał być przydzielony dla każdego dziecka z niepełnosprawnością. Czy to oznacza, że w oddziale integracyjnym może pracować tylko jeden nauczyciel zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego?

- Data: 22.04.2023
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 17–22 kwietnia 2023 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Już dziś pobierz karty pracy, które warto wykorzystać w związku z typowymi i nietypowymi świętami obchodzonymi w kwietniu i maju!

- Data: 21.04.2023
Nie można odroczyć obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego
Zdarza się, że ze względu na indywidualne potrzeby dziecka, np. z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, jest ono kierowane do młodszej grupy wiekowej. Taka decyzja może dotyczyć również sześciolatka, który odbywa roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. Nie oznacza to jednak, że doszło do odroczenia – nie można bowiem odroczyć obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Data: 20.04.2023
Opłata za deklarowany czas pobytu w przedszkolu a faktyczna godzina odebrania dziecka
Większość przedszkoli prosi rodziców o złożenie deklaracji dotyczącej deklarowanego czasu pobytu dziecka w przedszkolu. Trzeba jednak pamiętać, że deklaracja ta nie zobowiązuje do odebrania dziecka o konkretnej godzinie, a to może wpłynąć na wysokość opłaty. Sprawdź rodzice płacą zgodnie z deklaracją czy zgodnie z rzeczywistym czasem pobytu dziecka w przedszkolu?

- Data: 19.04.2023
Nowelizację statutu przedszkola niepublicznego wprowadza organ prowadzący
Nowelizacja statutu przedszkola niepublicznego nie wymaga uchwały rady pedagogicznej. Zmian w statucie dokonuje organ prowadzący, który musi następnie przekazać znowelizowany statut odpowiednim organom. Sprawdź szczegóły.
Aktualny numer
