- Data: 03.03.2021
Współpraca przedszkola z rodzicami dzieci – wskazówki dla dyrektora (artykuł otwarty)
Jednym z obowiązków każdego przedszkola jest współpraca z rodzicami w różnych sferach działalności przedszkola. Współpraca ta może polegać na działaniu za zgodą lub na wniosek rodziców, zasięganiu opinii czy też po prostu na informowaniu. Obowiązek kooperacji może spoczywać zarówno na nauczycielach, jak i na dyrektorze przedszkola. Sprawdź, w jakich przypadkach i w jaki sposób należy współpracować z rodzicami.
- Data: 08.02.2021
Czy dyrektor przedszkola może wymagać od nauczycieli dokumentów z obserwacji i diagnozy dzieci?
Dowiedz się, czy nauczyciel ma obowiązek przekazać dyrektorowi obserwację i diagnozę dzieci przedszkolnych, tj. narzędzi, za których pomocą badał dzieci. Upewnij się także, czy nauczyciel ma obowiązek przekazać rodzicom wyniki obserwacji wstępnej 3–5-latków.
- Data: 08.02.2021
Komisja rewizyjna w radzie rodziców tylko na mocy regulaminu
Przepisy oświatowe nie nakładają na rady rodziców obowiązku powoływania komisji rewizyjnych. Jednak regulamin rady rodziców może zawierać zapis przewidujący funkcjonowanie wewnętrznego organu kontrolnego. Sprawdź na jakich zasadach może działać ten wewnętrzny organ kontrolny.
- Data: 05.01.2021
Badanie diagnostyczne w poradni p-p tylko za zgodą rodziców i dziecka?
Sprawdź, czy przed przystąpieniem do diagnozy psycholog z poradni psychologiczno-pedagogicznej powinien uzyskać zgodę na badanie diagnostyczne od rodziców przedszkolaka. Upewnij się także, czy brak zgody rodziców uniemożliwia zdiagnozowanie problemów dziecka i udzielenie mu koniecznego wsparcia.
- Data: 05.01.2021
Dzieci przewlekle chore w przedszkolu (wymagające podawania leków)
W obecnym stanie prawnym brak jest przepisów, które stanowiłyby podstawę do podejmowania w przedszkolu takich działań, jak podawanie dzieciom leków lub wykonywanie innych czynności medycznych. Z uwagi na brak przepisów, sytuacja dzieci z chorobą przewlekłą, które wymagają podawania leków różnymi drogami i technikami, jest obecnie uzależniona wyłącznie od wewnętrznych zasad postępowania ustalonych w przedszkolu.
- Data: 05.01.2021
Harmonogram działań wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
Aktualne przepisy określają jedynie ogólne zasady planowania liczby godzin wczesnego wspomagania rozwoju w miesiącu. Upewnij się, czy istnieje możliwość zawieszenia prowadzenia zajęć w danym miesiącu i odpracowania niezrealizowanych godzin w kolejnym. Dowiedz się, jak zaplanować harmonogram realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.