Przedszkole planuje zakupić bony do sieciowego sklepu dla emerytów z okazji Dnia Nauczyciela. Sprawdź, czy jest to zgodne z zapisami ustawy o ZFŚS i czy od bonów należy naliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Sprawdź, czy dyrektor przedszkola może zweryfikować prawdziwość danych podanych w oświadczeniu o dochodach do celów zakładowego funduszu świadczeń socjalnych żądając przedłożenia do wglądu formularza PIT-11.
Przedszkole niepubliczne tworzy ZFŚS, jeżeli według stanu na dzień 1 stycznia danego roku zatrudnia co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Zasady tworzenia funduszu określa ustawa o ZFŚS. Sprawdź, jak utworzyć ZFŚS w przedszkolu niepublicznym.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dowiedz się, czy ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przedszkola można dofinansować wycieczkę zagraniczną dla pracowników i innych uprawnionych. Sprawdź, jak rozwiązać problem zbyt dużej liczby chętnych w stosunku do liczby miejsc w autokarze oraz poznaj zasady opodatkowania takich wyjazdów.
Ze środków ZFŚS w przedszkolu można sfinansować spotkanie opłatkowe dla pracowników połączone np. z wyjściem do teatru, kina, czy na koncert. Warunkiem jest by świadczenie takie było przewidziane w regulaminie funduszu oraz by mieli do niego dostęp wszyscy uprawnieni. Nie oznacza to jednak wymogu 100% frekwencji. Sprawdź, na jakich zasadach środki ZFŚS można przeznaczyć na wigilię dla nauczycieli i innych pracowników przedszkola.
Na święta Bożego Narodzenia przedszkola bardzo często przyznają paczki ze słodyczami i zabawkami dla dzieci swoich pracowników. Są one finansowane ze środków ZFŚS. Zdarza się, że wartość tych świadczeń różnicowana jest w zależności od liczby dzieci pozostających na utrzymaniu pracownika. Dowiedz się, czy taki sposób wartościowania paczek jest zgodny z kryterium socjalnym.
Urlop wychowawczy nauczyciela to okres, w którym nie otrzymuje on wynagrodzenia. Jest to bowiem odmiana urlopu bezpłatnego. Nie oznacza to jednak, że w czasie jest on pozbawiony prawa do korzystania z wszelkich świadczeń. W okresie poprzedzającym wakacje pada najwięcej pytań o prawo do korzystania ze świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz świadczenia urlopowego. Sprawdź, co przysługuje nauczycielowi na urlopie bezpłatnym.
Dowiedz się, czy w regulaminie ZFŚS w przedszkolu można zawrzeć zapis o konieczności przedłożenia zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości dochodów w celu potwierdzenia sytuacji socjalnej osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych. Czy też na podstawie przepisów ustawy o ZFŚS można wymagać jednie oświadczenia o dochodach a nie zaświadczenia.
Wydatkując środki z ZFŚS, dyrektor przedszkola ma obowiązek współdziałać z zakładową organizacją związkową. Czy jednak na tej podstawie organizacja ma prawo zakwestionować decyzję dyrektora i zablokować wypłatę świadczeń? Sprawdzamy, co na to przepisy.
W przedszkolnych regulaminach ZFŚS bardzo często spotyka się zapis uzależniający prawo do dofinasowania do urlopu od wykorzystania co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, czy taki zapis w regulaminie ZFŚS jest obowiązkowy i jakie konsekwencje wynikają z jego braku.
Do niedawna nie było jasne, czy ustalając odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli emerytów należy wziąć pod uwagę wartość miesięcznej czy rocznej emerytury lub świadczenia kompensacyjnego. Poznaj najnowszy wyrok Sądu Najwyższego w tej sprawie, na którym możesz oprzeć sposób naliczenia odpisu na ZFŚS.
Zbierając od pracowników i innych uprawnionych do przedświątecznych świadczeń z ZFŚS oświadczenia o dochodach, jako formę zbadania sytuacji socjalnej, bardzo często dyrektorzy umieszczają w nim klauzulę o odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych danych. Czy na pewno jest to dobre rozwiązanie? Odpowiedź w artykule.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.