Urlop na żądanie to dni urlopu, którego pracodawca musi udzielić pracownikowi na jego żądanie i w terminie przez niego wskazanym. Pracownik może skorzystać z czterech takich dni w roku kalendarzowym. Warto pamiętać, że prawo do korzystania z urlopu na żądanie mają również nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych. Nie ma znaczenia, że Karta Nauczyciela nie przewiduje urlopu na żądanie – do tej grupy nauczycieli w tym zakresie stosuje się przepisy Kodeksu pracy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Wielu nauczycieli zatrudnionych w minionym roku szkolnym w przedszkolach niepublicznych, od 1 września podjęło pracę w placówkach publicznych. Taka zmiana rodzi praktyczne problemy dotyczące wyliczenia przysługującego urlopu. W przedszkolu niepublicznym wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi bowiem 20 lub 26 dni rocznie, Natomiast w przedszkolu publicznym nauczycielom przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni.
O tym, ile godzin odejmuje się z puli urlopowej za każdy dzień urlopu nauczyciela przedszkola zatrudnionego na niepełny etat decyduje dobowy wymiar czasu pracy nauczyciela i jego tygodniowy rozkład zajęć. By ustalić te normy należy zastosować zarówno przepisy Karty Nauczyciela jak i Kodeksu pracy. Sprawdź na przykładach jak obliczyć urlop nauczyciela przedszkola zatrudnionego na niepełny etat i jak go prawidłowo udzielać.
Pracownicy zatrudnieni w jednostce oświatowej na podstawie Kodeksu pracy w sytuacji nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku mają prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym. To samo dotyczy osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Sprawdź, jak poprawnie naliczać i rozliczać urlop takim pracownikom.
Oddział przedszkolny oraz punkt przedszkolny to placówki nieferyjne, w których urlop przysługuje nauczycielom w wymiarze 35 dni roboczych w terminie ustalonym w planie urlopowym.
Nauczyciel, który realizuje godziny w zespole szkolno-przedszkolnym lub w szkole z oddziałami przedszkolnymi powinien mieć ustalone pensum łączone. Następnie w odniesieniu do tego pensum należy ustalić wymiar jego urlopu – z uwzględnieniem pensum według którego realizuje większy wymiar godzin, zaś sam wymiar urlopu oblicza się w oparciu o pensum łączone.
Nauczyciel przebywający na urlopie wypoczynkowym może w czasie jego trwania czynnie uczestniczyć w posiedzeniu rady pedagogicznej, ale wyłącznie z własnej, niczym nieprzymuszonej woli.
Nauczyciel zatrudniony jednocześnie w szkole i przedszkolu w czasie ferii zimowych korzysta z urlopu wypoczynkowego, jeżeli w szkole realizuje większą liczbę godzin niż w przedszkolu oraz gdy liczba godzin jest równa dla obu typów placówek. W jaki sposób należy zorganizować pracę przedszkola w czasie ferii, kiedy nauczyciel przebywa na urlopie?
Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie określają terminu, w jakim powinien być sporządzony plan urlopów. Ze względu jednak na to, że nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni przedszkola mogą korzystać z urlopu już od 1 stycznia, ustalenie planu urlopów powinno nastąpić przed tą datą.
Już od 1 stycznia 2018 r. nauczyciel, który w zespole szkół pracował w przedszkolu i w szkole, korzysta z urlopu wypoczynkowego według zasad przewidzianych dla placówki, w której realizuje większą liczbę godzin. Zwykle takie osoby były zatrudniane na podstawie dwóch odrębnych stosunków pracy. W nowym stanie prawnym należy doprowadzić do ich połączenia.
Ostatnia nowelizacja Karta Nauczyciela zawiera nową regulację dotyczącą przesuwania terminu urlopu nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach. Od 1 stycznia w tym zakresie nie należy już stosować przepisów Kodeksu pracy – sprawdź, co zmieniło się w ustawie i co oznacza w praktyce.
Nowelizacja Karty Nauczyciela nie wprowadziła zasadniczych zmian w zasadach udzielania i korzystania z urlopów wypoczynkowych w przedszkolach. Wprowadzono jednak nową regulację dotyczącą sytuacji nauczycieli prowadzących zajęcia zarówno w przedszkolu, jak i szkole dowiedz się, jak musisz postępować od 1 stycznia 2018 r., jeżeli w Twojej placówce pracują takie osoby.
Dyrektor przedszkola przyznaję nagrodę nauczycielom wzorowo wykonującym pracę, zgodnie z kryteriami uchwalonymi przez organ prowadzący. Na ogół wnioski składa się we wrześniu – co w sytuacji, gdy już po zgłoszeniu nauczyciela do nagrody ten rozpocznie korzystanie z urlopu zdrowotnego lub macierzyńskiego? Sprawdź, czy nauczyciel może otrzymać nagrodę w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
W wyjątkowych sytuacjach z nauczycielem można zawrzeć dwie umowy o pracę. Taka konieczność wynika m.in. w przypadku zatrudnienia jednocześnie w szkole i oddziale przedszkolnym lub zatrudnienia także na stanowisku niepedagogicznym. Z każdego stosunku pracy przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Dowiedz się, jak obliczyć wymiar urlopów w zatrudnieniu mieszanym.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.