Wielu nauczycieli zatrudnionych w szkołach podstawowych od 1 września 2017 r. rozpocznie pracę w oddziałach przedszkolnych i przedszkolach. Taka zmiana stanowiska pociąga za sobą istotne zmiany warunków pracy – oprócz wymiaru pensum zmienia się także wymiar urlopu wypoczynkowego. Co w praktyce oznacza to dla nauczycieli? Ile dni urlopu należy udzielić im do końca grudnia 2017 r.?
Długotrwałe nieobecności w pracy, krótkie umowy na czas określony, rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy w trakcie miesiąca, zawieszenie w pełnieniu obowiązków lub przywrócenie do pracy, uzupełnianie pensum – to tylko niektóre przypadki związane z wypłatą świadczenia urlopowego, które warto dokładnie przeanalizować, zanim zaakceptuje się kwotę do wypłaty.
Karta Nauczyciela nakłada na dyrektora przedszkola wiele obowiązków dotyczących udzielania nauczycielom urlopów dla poratowania zdrowia. Zalicza się do nich nie tylko weryfikacja spełniania przez nauczyciela wymagań niezbędnych do skorzystania z urlopu, ale również kontrola właściwego korzystania z tego uprawnienia.
W zakresie udzielania urlopów wypoczynkowych dla nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach mają zastosowanie przepisy odnoszące się do nauczycieli placówek, w których nie są przewidziane ferie szkolne. Nauczycielom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Mimo planu urlopowego wypoczynek nauczyciela może ulec przesunięciu na inny termin, ale tylko w 3 przypadkach. Zwykle wiąże się to z koniecznością jego udzielenia w trakcie roku szkolnego, a wówczas dyrektor ma 4 możliwości zapewnienia ciągłości pracy placówki mimo nieobecności nauczyciela.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.