W terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, publicznej szkoły, publicznej placówki, na zajęcia w publicznej placówce oświatowo-wychowawczej, na kwalifikacyjny kurs zawodowy lub na kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych.
Rodzice lub opiekunowie prawni dziecka mogą złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego na podstawie art. 158 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
Jednym z kluczowych zadań komisji rekrutacyjnej jest ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. O ile nie ma wątpliwości, że to właśnie komisja podaje listy do publicznej wiadomości, o tyle często zapomina się o ich usunięciu. Sprawdź, jak długo powinny być publikowane listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola. Dowiedz się, kto odpowiada za ich usunięcie z widocznego miejsca.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek zamieszkania na obszarze danej gminy niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:1) wielodzietność rodziny kandydata;2) niepełnosprawność kandydata;3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.Kryteria te mają jednakową wartość. Potwierdzenie ich spełnienia następuje w formie oświadczenia. Pobierz przykładowy wzór takiego dokumentu.
By dziecko uczęszczające w obecnym roku do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego mogło dalej uczęszczać do placówki i miało zagwarantowane w niej miejsce konieczne jest złożenie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym. Rodzice dzieci przyjętych do danego publicznego przedszkola, danego oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub danej publicznej innej formy wychowania przedszkolnego corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu, tym oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej lub tej innej formie wychowania przedszkolnego, w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.
Dzieci przyjmuje się odpowiednio do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, publicznych innych form wychowania przedszkolnego po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego (art. 130 ust. 1 UPO). Z kolei o przyjęciu dziecka do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej i publicznej innej formy wychowania przedszkolnego w trakcie roku przedszkolnego decyduje odpowiednio dyrektor przedszkola, a w przypadku publicznej innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną także osoba kierująca tą inną formą wychowania przedszkolnego, z wyjątkiem przypadków przyjęcia dzieci zamieszkałych w obwodzie publicznej szkoły podstawowej, które są przyjmowane z urzędu (art. 130 ust. 2 UPO).By wziąć udział w rekrutacji konieczne jest złożenie wniosku przez rodziców lub opiekunów prawnych dziecka. Pobierz przykładowy wzór takiego wniosku.
Przepisy prawa oświatowego regulujące zasady rekrutacji do przedszkoli nie mówią, jak należy rozumieć pojęcie „niepełnosprawność kandydata”. Nie wskazuje się również, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o przyjęcie do przedszkola, aby potwierdzić spełnienie kryterium niepełnosprawności. Zatem – jaki dokument powinien dostarczyć rodzic na potwierdzenie spełnienia przez dziecko kryterium niepełnosprawności? Sprawdź, jakie stanowisko zajął w tej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny.
Wniosek o przyjęcie do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, publicznej szkoły, publicznej placówki, na zajęcia w publicznej placówce oświatowo-wychowawczej, na kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych lub kwalifikacyjny kurs zawodowy, składa się do dyrektora wybranego publicznego przedszkola a w przypadku wyboru oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego – odpowiednio do dyrektora publicznego przedszkola lub publicznej szkoły podstawowej. Wniosek o przyjęcie do przedszkola powinien zawierać dane wskazane w art. 150 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
Po ogłoszeniu listy dzieci zakwalifikowanych do przedszkola rodzice mają wyznaczony termin na złożenie potwierdzenia woli przyjęcia do placówki. W praktyce znaczna część rodziców zapomina o tym obowiązki a dyrektor przedszkola nie wie wówczas, czy te dzieci będą uczęszczały do placówki czy też nie. Jest to o tyle ważne, że na wolne miejsca w przedszkolu przyjmuje się dzieci, które mimo złożenia wniosku do placówki się nie dostały na I etapie rekrutacji. Sprawdź, jakie działania może podjąć dyrektor przedszkola, gdy nie otrzymał od wszystkich rodziców potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się:
W tym artykule wyjaśniamy co może zrobić dyrektor przedszkola gdy po zakończonej rekrutacji do przedszkola zgłoszą się rodzice dziecka 3-letniego z podaniem o przyjęcie go do placówki w sytuacji, gdy na ostatnie wolne miejsce w ramach rekrutacji uzupełniającej przyjęto 2,5 latka. Sprawdź, czy dyrektor ma obowiązek odmówić przyjęcia 2,5-latka a na jego miejsce przyjąć 3-latka.
Sprawdź, na którą listę: kandydatów zakwalifikowanych, ale nieprzyjętych czy niezakwalifikowanych należy wpisać dzieci 2,5 letnie oraz dzieci spoza gminy, które w wymaganym terminie złożyły wnioski o przyjęcie do przedszkola samorządowego, ale nie zostaną przyjęte z powodu braku miejsc.
Brak numeru PESEL nie stanowi przesłanki do odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. Przepisy prawa oświatowego stanowią, że w przypadku dziecka bez numeru PESEL rodzice lub opiekunowie podają serię i numer paszportu, lub innego dokumentu tożsamości. Dowiedz się, jak postąpić i na jakiej podstawie przyjąć do przedszkola dziecko niebędące obywatelem polskim i niemające w związku z tym nadanego numeru PESEL.
Rodzice dzieci nieprzyjętych do przedszkola mają prawo do wystąpienia z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy. Uzasadnienie to odgrywa ważną rolę, stanowi bowiem podstawę do wniesienia do dyrektora przedszkola odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. Należy więc pamiętać, że musi być ono wolne od wad prawnych. W szczególności uzasadnienie odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola powinni podpisać wszyscy członkowie komisji rekrutacyjnej.
Wprowadzenie do kryteriów rekrutacyjnych poddania dziecka szczepieniom od lat budzi wiele kontrowersji. O ile jednak w przypadku przedszkoli publicznych o legalności takiego kryterium wypowiadały się sądy, o tyle wiele wątpliwości budzi odmowa przyjęcia dziecka do przedszkola niepublicznego. Sprawdź, czy odmowa przyjęcia nieszczepionego dziecka do przedszkola niepublicznego jest zgodna z prawem.
W tym roku, w związku z prowadzeniem postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2023/2023 komisje rekrutacyjne muszą przekazać do kuratorium oświaty informację o wolnych miejscach. Jest to nowy obowiązek – wcześniej obowiązujące przepisy nie przewidywały takiego zadania. Sprawdź szczegóły dotyczące przekazywania informacji po zakończeniu rekrutacji.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.