W terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do:
Kryteria rekrutacji do przedszkoli określa art. 131 ustawy Prawo oświatowe oraz uchwała organu stanowiącego wydana na podstawie art. 131 ust. 4 i 6 tej ustawy. Wniosek o przyjęcie do przedszkola składa się do dyrektora przedszkola. Wniosek ten może zawierać następujące dane:
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane publiczne przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący. Oczywiście z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny, zwłaszcza potrzeb rodziny, w której rodzice albo rodzic samotnie wychowujący kandydata muszą pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi, oraz lokalnych potrzeb społecznych.
Wspomniane wcześniej przepisy stosuje się odpowiednio do postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola integracyjnego i oddziału integracyjnego w publicznym przedszkolu ogólnodostępnym, w przypadku dzieci nieposiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność.
Jeżeli chodzi o zasady rekrutacji do niepublicznych przedszkoli i innych niepublicznych form wychowania przedszkolnego, to przepisy w tym zakresie są niejasne. Można jednak wywieść z nich zasadę, że zasady rekrutacji do przedszkola niepublicznego powinien określać statut przedszkola nadany przez osobę prowadzącą przedszkole. W przeciwnym razie przedszkola niepubliczne byłyby jedynymi jednostkami oświaty niepublicznej, których statuty nie musiałyby zawierać zasad rekrutacji, co wydaje się nielogiczne.
Artykuł 17 ust. 1 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych stanowi, że niepubliczne przedszkole niebędące przedszkolem specjalnym otrzymuje na każdego ucznia z budżetu gminy dotację w wysokości równej podstawowej kwocie dotacji dla przedszkoli. Co ważne, na ucznia niepełnosprawnego przyznawana jest w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na takiego ucznia niepełnosprawnego przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej dla gminy, jeżeli to przedszkole spełnia następujące warunki:
Listy przyjętych i niezakwalifikowanych kandydatów, wyniki rekrutacji podawane są do publicznej wiadomości w widocznym miejscu w siedzibie przedszkola lub szkoły, w której funkcjonują oddziały przedszkolne, a także na stronie internetowej jednostki oświatowej. Przy złożeniu wniosku o przyjęcie do przedszkola, oddziału przedszkolnego rodzice mogą korzystać ze środków komunikacji elektronicznej.
Przykładowy harmonogram postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów, do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, zgodnie z Zarządzeniem nr …………….. Wójta Gminy ………………………………, z dnia …………………….. .
Dzieci nieprzyjęte do przedszkola z powodu niezłożenia oświadczenia woli przez rodziców powinny być uwzględnione przez gminę jako dzieci, którym wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma obowiązek wskazania odpowiedniego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Rodzice dzieci, którym wójt (burmistrz, prezydent miasta) wskaże do korzystania z wychowania przedszkolnego placówkę wyłonioną w otwartym konkursie ofert będą ponosić opłaty właściwe dla przedszkoli publicznych, o których mowa w art. 52 ust. 1 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.
W toku postępowania rekrutacyjnego do zadań organu prowadzącego w ustalonym przepisami terminie należy:
Czy można wprowadzić dodatkowe kryterium rekrutacyjne
W rekrutacji bierze udział dziecko zamieszkałe w gminie, gdzie jest prowadzone przedszkole, na wniosek rodzica złożony do dyrektora przedszkola lub dyrektora szkoły, w której funkcjonuje oddział przedszkolny. Postępowanie rekrutacyjne odbywa się raz w roku, a termin składania wniosków przez rodziców określa organ prowadzący, w imieniu którego działa wójt (burmistrz, prezydent miasta).
Postępowanie rekrutacyjne do:
publicznych przedszkoli,
oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych,
publicznych innych form wychowania przedszkolnego
Prawo oświatowe jako jedno z kryteriów w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola wymienia m.in. samotne wychowanie kandydata w rodzinie. O ile wątpliwości nie budzi sytuacja, gdy rodzic nie zawarł związku małżeńskiego, pozostaje w separacji lub jest po rozwodzie, o tyle pojawia się pytanie - czy osoba, która zawarła nowy związek małżeński jest nadal samotnym rodzicem?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Jednym z kryteriów branych pod uwagę w czasie rekrutacji do przedszkola jest samotne wychowanie dziecka. Należy pamiętać, że pojęcie to ma swoją definicję legalną określoną w ustawie z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. W praktyce oznaczać to będzie, że nie każde dziecko w rzeczywistości wychowywane przez jednego rodzica otrzyma punkty z tytułu samotnego wychowania. Sprawdź, kiedy kandydat jest traktowany jak dziecko wychowywane przez oboje rodziców.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.