Rodzice zainteresowani zapisaniem dziecka do przedszkola w trakcie roku składają dokumenty o przyjęcie bezpośrednio do dyrektora. Jeżeli przyjęcie dziecka wymaga zmian organizacyjnych powodujących dodatkowe skutki finansowe, dyrektor może przyjąć je po uzyskaniu zgody organu prowadzącego. Co ważne, dotyczy to także dzieci z Ukrainy. Sprawdź, z czym muszą się liczyć rodzice, którzy chcą przenieść dziecko w trakcie roku.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W postępowaniu rekrutacyjnym przedszkole przetwarza dane osobowe kandydatów, zgromadzone we wniosku i dołączonych do niego załącznikach. Dane osobowe oraz dokumentacja zgromadzone w celu przeprowadzenia rekrutacji należy przechowywać w przedszkolu przez okres wskazany w prawie oświatowym. Przepisy różnicują jednak okres przechowywania danych i dokumentów dziecka przyjętego i nieprzyjętego do przedszkola. Sprawdź, przez jaki okres przedszkole może przechowywać dokumenty i jak postąpić z nimi po upływie okresów wskazanych w przepisach.
Dowiedz się, czy organ prowadzący (wójt, burmistrz, prezydent miasta) ma obowiązek wskazać przedszkole niepubliczne w systemie złotówkowym (tzw. przedszkole konkursowe) rodzicom, którzy podczas rekrutacji nie złożyli oświadczeń woli o przyjęciu do przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przed nami kolejna rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego przeprowadzana w warunkach pandemii. W większości placówek w związku z tym dominuje rekrutacja elektroniczna, ale mimo tego część dokumentów rodzice będą musieli dostarczyć osobiście. Sprawdź zatem, jak sprawnie i zgodnie z prawem oświatowym oraz rozporządzeniem o rekrutacji przeprowadzić nabór na wolne miejsca w przedszkolu na rok szkolny 2022/2023.
Postępowanie rekrutacyjne do publicznych:
przedszkoli,
oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych i
publicznych innych form wychowania przedszkolnego
przeprowadza się co roku na kolejny rok szkolny na wolne miejsca w tych placówkach (art. 153 ust. 1 UPO). W związku z tym liczba wolnych miejsc w przedszkolu powinna zostać ustalona przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego.
Zdarza się, że dziecko ma na tyle duże problemy z adaptacją w przedszkolu, że nie chce uczęszczać na zajęcia. Rodzice zaś nie chcąc tracić miejsca, nie rezygnują z placówki, uiszczając wymagane opłaty. Dowiedz się, czy dyrektor placówki może skreślić takie dziecko z listy i przyjąć na to miejsce inne.
Sprawdź, na jakim etapie komisja rekrutacyjna ma prawo zweryfikować oświadczenie rodzica, zgodnie z którym zamieszkuje na terenie gminy, gdzie znajduje się przedszkole.
Dowiedz się, czy jeśli rodzic w wyznaczonym terminie nie potwierdził woli uczęszczania dziecka do przedszkola, to niepotwierdzenie to jest to równoznaczne z rezygnacją z miejsca w przedszkolu.
Formalnie rekrutacja do przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego na przyszły rok szkolny została zakończona. Aktualne pozostają jednak nierozwiązanie problemy, jakie pojawiły się w czasie jej trwania. Skorzystaj z porad naszych ekspertów i znajdź odpowiedź na nurtujące Cię pytania.
Rezygnacja rodziców z uczęszczania dziecka do danej placówki zdarza się coraz częściej. Jeżeli jest to zmiana z placówki niepublicznej na publiczną, to zwykle wiąże się z oczekiwaniem na wolne miejsce, ale gdy dotyczy przeniesienia do innej placówki, także niepublicznej – może niekorzystnie wpłynąć na opinię o placówce i jej wizerunek. Sprawdźmy, co może być przyczyną takiej decyzji i jak zarządzać placówką, by uniknąć takich sytuacji.
W związku ze zbliżającą się rekrutacją do przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego dowiedz się, czy do przyjęcia do przedszkola dziecka z Ukrainy wymagane są jakieś szczególne dokumenty.
Zdarza się, że w trakcie roku zwalnia się miejsce. Sprawdź, w jakim trybie można przyjąć dziecko na wolne miejsce w przedszkolu niesamorządowym oraz czy konieczne jest przeprowadzenie rekrutacji uzupełniającej.
Przepisy nie wymagają dołączania do wniosku o przyjęcie do placówki wychowania przedszkolnego oświadczenia o miejscu zamieszkania rodziców i kandydata oraz nie nadają rygoru odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych informacji we wniosku. W razie jednak podania nieprawdziwych danych dyrektor placówki może złożyć zawiadomienie do prokuratury.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.