Tegoroczna rekrutacja do przedszkoli po raz drugi odbywa się w warunkach specjalnego reżimu sanitarnego. Mimo że przepisy o rekrutacji do przedszkoli w porównaniu do ubiegłego roku nie uległy zmianom, część z nich pozostaje niejasna. Sprawdź odpowiedzi na często pojawiające się pytania i upewnij, że postępowanie rekrutacyjne do kierowanego przez Ciebie przedszkola przebiega prawidłowo.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Czy dzieci sześcioletnie, których rodzice nie złożyli deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego, mają zagwarantowane miejsce w tej placówce?
Poznaj zasady rekrutacji do przedszkola na rok szkolny 2023/2024:
Terminy i czynności związane z przeprowadzeniem postępowania rekrutacyjnego wynikają z przepisów prawa oświatowego oraz harmonogramu ogłoszonego do końca stycznia przez organ prowadzący. Sprawdź czy pamiętasz o wszystkich zadaniach, które musisz zrealizować, aby nie narazić się na zarzut niedopełnienia obowiązków.
Dyrektor przedszkola pragnący wypromować placówkę ma w zasięgu ręki wiele możliwości, które pozwolą osiągnąć cel. Najlepsze efekty da łączenie różnorodnych metod. Po jakie sposoby warto sięgnąć? Przeczytaj ostatni artykuł z cyklu i sprawdź, jak możesz zwiększyć popularność przedszkola w lokalnej społeczności na kilka tygodni przed rozpoczęciem naboru na nowy rok szkolny.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najważniejszą rolę w czasie naboru do przedszkoli niepublicznych odgrywa spotkanie z dyrektorem oraz poznanie placówki. Do każdego spotkania – niezależnie czy będzie zorganizowane indywidualnie czy odbędzie się w ramach Dni otwartych – należy odpowiednio się przygotować. Jak zachęcić rodziców? Czym jest USP, dlaczego jest ważne i jak je opracować? Wszystkiego dowiedz się z artykułu.
Rekrutacja do przedszkoli na rok 2018/2019 należy przeprowadzić z zachowaniem terminów określonych w ustawie Prawo oświatowe – w tym roku nie obowiązują już przepisy przejściowe. Skorzystaj z praktycznej tabeli, w której przedstawiono przebieg tegorocznego postępowania rekrutacyjnego rok po kroku i upewnij się, że masz już wszystkie niezbędne wzory dokumentów.
W związku ze zbliżającą się rekrutacją do przedszkoli pojawia się coraz więcej pytań dotyczących prawidłowego postępowania dyrektora oraz członków komisji rekrutacyjnych. Mimo że przepisy nie uległy istotnym zmianom w porównaniu do ubiegłorocznych, nie wszystkie rozwiązania są oczywiste. Odpowiadamy na 14 najczęściej zadawanych pytań – dzięki odpowiedziom ekspertów unikniesz błędów.
Kryteria przyjmowania dzieci do przedszkola określa ustawa oraz organ prowadzący, jednak to do dyrektora należy przygotowanie i przeprowadzenie rekrutacji. Rok szkolny 2017/2018 jest szczególny w zakresie postępowania rekrutacyjnego, dlatego w artykule wyjaśniamy, co się zmieniło i które przepisy stosować.
Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2017/2018 nie przewiduje żadnych zmian w stosunku do ubiegłego roku, ale dyrektorzy powinni przygotować się na dużo większą liczbę wniosków o przyjęcie dziecka.
W związku z dużą liczbą kandydujących na wolne miejsca w przedszkolu dyrektor musi być przygotowany na odwołania rodziców dzieci, dla których zabraknie miejsc. Przed wydaniem rozstrzygnięcia należy sprawdzić, czy odwołanie spełnia wymagania formalne, oraz pamiętać, że rodzicom przysługuje prawo wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Przepisy określające zasady przeprowadzania rekrutacji do przedszkoli publicznych nie zawierają podstawy prawnej do opracowania dokumentu o nazwie regulamin rekrutacji. Dyrektor przedszkola oraz organ prowadzący muszą postępować zgodnie z wytycznymi ustawy o systemie oświaty i aktów wykonawczych.
O przygotowanie odpowiedniej liczby miejsc w przedszkolach dla dzieci 4- i 5- letnich zadba gmina. Miejsce takie zostanie zorganizowane w przedszkolu publicznym lub niepublicznym, które zdecyduje się przyjąć zasady obowiązujące przedszkola gminne.
Kryteria naboru do przedszkola powinny być takie same dla rekrutacji głównej i uzupełniającej. Warto je przemyśleć, żeby na koniec rekrutacji nie pozostać z wolnymi miejscami mimo oczekujących chętnych.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.