Kryteria przyjmowania dzieci do przedszkola określa ustawa oraz organ prowadzący, jednak to do dyrektora należy przygotowanie i przeprowadzenie rekrutacji. Rok szkolny 2017/2018 jest szczególny w zakresie postępowania rekrutacyjnego, dlatego w artykule wyjaśniamy, co się zmieniło i które przepisy stosować.
Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2017/2018 nie przewiduje żadnych zmian w stosunku do ubiegłego roku, ale dyrektorzy powinni przygotować się na dużo większą liczbę wniosków o przyjęcie dziecka.
W związku z dużą liczbą kandydujących na wolne miejsca w przedszkolu dyrektor musi być przygotowany na odwołania rodziców dzieci, dla których zabraknie miejsc. Przed wydaniem rozstrzygnięcia należy sprawdzić, czy odwołanie spełnia wymagania formalne, oraz pamiętać, że rodzicom przysługuje prawo wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Przepisy określające zasady przeprowadzania rekrutacji do przedszkoli publicznych nie zawierają podstawy prawnej do opracowania dokumentu o nazwie regulamin rekrutacji. Dyrektor przedszkola oraz organ prowadzący muszą postępować zgodnie z wytycznymi ustawy o systemie oświaty i aktów wykonawczych.
O przygotowanie odpowiedniej liczby miejsc w przedszkolach dla dzieci 4- i 5- letnich zadba gmina. Miejsce takie zostanie zorganizowane w przedszkolu publicznym lub niepublicznym, które zdecyduje się przyjąć zasady obowiązujące przedszkola gminne.
Kryteria naboru do przedszkola powinny być takie same dla rekrutacji głównej i uzupełniającej. Warto je przemyśleć, żeby na koniec rekrutacji nie pozostać z wolnymi miejscami mimo oczekujących chętnych.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.