Zadania dyrektora przedszkola oraz nauczycieli związane z organizacją i udzielaniem dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej wynikają z rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego warto uporządkować je w taki sposób, aby miały postać harmonogramu. Taka forma ułatwi pracę wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Czy pedagog i psycholog zatrudniony w przedszkolu może prowadzić dziennik zajęć pedagoga szkolnego i psychologa MEN-I/10, czy bezpieczniejsze jest prowadzenie dziennika innych zajęć?
Indywidualne obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne może być realizowane wyłącznie w miejscu pobytu dziecka – najczęściej w domu rodzinnym. Jednocześnie, jeśli nie jest to wykluczone z uwagi na stan zdrowia dziecka, przedszkole jest zobowiązane do zapewnienia mu kontaktu z rówieśnikami i możliwości uczestniczenia w życiu przedszkolnym. Jak w praktyce zapewnić dziecku kontakt ze środowiskiem przedszkolnym? Dowiedz się, jak organizować integrację ze środowiskiem przedszkolnym dziecku w naznaczaniu indywidualnym. W artykule ekspertka podpowiada, jak w praktyce powinna wyglądać obserwacja funkcjonowania dziecka. Wyjaśnia także, na jej podstawie dążyć do uczestniczenia dziecka w życiu przedszkola oraz kontaktu z rówieśnikami. Z artykułu dowiesz się również, na czym polega i kiedy możliwe jest czasowe zawieszenie indywidualnego przygotowania przedszkolnego.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Każde przedszkole publiczne i niepubliczne, w tym szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi, ma obowiązek organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci. Nie w każdym jednak przedszkolu konieczne jest powoływanie zespołu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy dyrektor musi utworzyć w przedszkolu zespół do realizacji zadań związanych z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dowiedz się, kto powinien wchodzić w skład zespołu, który organizuje pomoc psychologiczno -pedagogiczną.
Obejrzyj szkolenie, w czasie którego ekspertka (psycholog, psychoterapeuta dzieci i młodzieży) udziela wskazówek dotyczących informowania rodziców o podejrzeniu trudności rozwojowych u dziecka.
Poruszane zagadnienia:
Organizacja kształcenia specjalnego wymaga zaplanowania odpowiednich form wsparcia, zastosowania właściwych metod pracy i form niezbędnego wsparcia, a także okresowo oceny efektywności podejmowanych działań. Wszystkie działania należy dokumentować, jednak przepisy nie określają katalogu takich dokumentów – sprawdź, jak prowadzić indywidualną teczkę dziecka.
Organizacja wsparcia dla dziecka w przedszkolu powinna wynikać z realnych potrzeb dziecka oraz uwzględniać jego możliwości psychofizyczne. Jeżeli jest to wskazane, ustaloną pulę godzin zajęć należy zwiększyć – czy można ją także ograniczyć? Kto i na jakiej podstawie podejmuje ostateczną decyzję o skróceniu zajęć specjalistycznych i rewalidacyjnych?
Sprawdź, czy poradnia psychologiczno-pedagogiczna może odmówić pomocy dziecku z przedszkola niepublicznego. Dowiedz się także, jakie obowiązki spoczywają na przedszkolu w przypadku odmowy udzielania wsparcia.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Czy rodzaj przedszkola ma wpływ na wybór poradni
Kto dokonuje oceny poziomu funkcjonowania dziecka
Kiedy poradnia powinna rozwiązać problem
Niepubliczne punkty przedszkolne są zobowiązane do udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej na takich samych zasadach co szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe. Ciekawostką jest natomiast to, że obowiązku tego nie mają publiczne punkty przedszkolne. Nie oznacza to jednak, że kwestia ta ich nie dotyczy. Poznaj regulacje prawne dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej w punkcie przedszkolnym.
Epidemia wpływa nie tylko na zmiany w organizacji pracy przedszkola, ale także na zdrowie, samopoczucie i ogólne funkcjonowanie dzieci w środowisku. Izolacja, przemoc fizyczna i psychiczna w domach to zjawiska, które nasiliły się w czasie epidemii i które należy uwzględnić przy planowaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w nowym roku szkolnym, by możliwie w najlepszej formie udzielić dzieciom wsparcia. Sprawdź, jak podejść do tego zadania, i zaplanuj formy wsparcia adekwatne do potrzeb dzieci i aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dowiedz się, w jaki sposób przedszkole masowe bez oddziałów integracyjnych, nieposiadające nauczycieli z wykształceniem ukierunkowanego na pracę z dziećmi z autyzmem ani terapeutów wskazanych w orzeczeniu powinno zrealizować zalecenia z orzeczenia dostarczonego przez rodziców dziecka autystycznego z chorobami współistniejącymi. Sprawdź także, czy dyrektor może odmówić przyjęcia tego dziecka do przedszkola z uwagi na to, że orzeczenie określa, że najkorzystniejszą formą kształcenia jest kształcenie w przedszkolu specjalnym dla dzieci z autyzmem.
Nauczyciele przedszkola, na prośbę rodziców, mają obowiązek wydania informacji o dziecku. Przepisy prawa oświatowego nie określają, jaką formę i treść ma mieć taka informacja – takie kwestie należy uregulować w przepisach wewnętrznych. Sprawdź jak można uregulować zasady wystawiania takich opinii o przedszkolaku.
Zyskaj dostęp do gotowych narzędzi i pobierz:
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów. Co należy rozumieć przez zintegrowane działania nauczycieli i o których nauczycieli to dotyczy? Dowiedz się, co na ten temat mówią przepisy.
Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w innych formach wychowania przedszkolnego nie jest obowiązkowa. Nie oznacza to jednak, że w razie stwierdzenia potrzeby zapewnienia wsparcia dla dziecka lub jego rodziców, nauczyciele mogą pozostać bierni. Sprawdź, jakie obowiązki przepisy nakładają na punkty przedszkolne.
Kontrola dokumentacji czy zapewnienie nauczycielom warunków do realizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej to jedne z ważniejszych zadań dyrektora, który czuwa nad prawidłową realizacją zadań w tym zakresie. Obowiązków jest jednak dużo więcej, co wiąże się również w prawidłową oceną efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Podpowiadamy, na jakich elementach warto się skupić.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.