Od 1 września obowiązują regulacje określające, jakie zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze prowadzone bezpośrednio z wychowankami albo na ich rzecz, realizowane są przez nauczycieli-specjalistów. Upewnij się, że zatrudnieni w przedszkolu nauczyciele znają nowe regulacje.
Przepisy nie rozstrzygają w jakim czasie i w jakim wymiarze powinny być organizowane zajęcia dla dziecka objętego wychowaniem przedszkolnym na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy formy wsparcia mogą być zatem zapewnione w czasie gwarantowanego bezpłatnego nauczania czy po zakończeniu tych zajęć?
Przepisy nie określają, w jaki sposób dokumentować realizację zindywidualizowanej ścieżki obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, co rodzi wiele wątpliwości. Dowiedz się, jaką dokumentację należy prowadzić. Czy należy założyć dziennik zajęć realizowanych indywidualnie? W jakiej formie przedstawić rodzicowi informację o realizacji zindywidualizowanej ścieżki?
Prawo oświatowe ogranicza niektóre kompetencje niepublicznych poradni psychologiczna pedagogicznych. Orzeczenia i część opinii mogą wydawać tylko poradnie publiczne – sprawdź, do wydawania których uprawnione są wyłącznie poradnie publiczne, a kiedy należy uwzględnić również opinię poradni niepublicznej.
Zdarza się, że rodzice informują przedszkole o rezygnacji z dalszego korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej jego dziecku. Czy mają takie prawo? Jak w takiej sytuacji powinno zareagować przedszkole, aby mimo decyzji rodziców zapewnić dziecku odpowiednie wsparcie i pomoc?
Dane dotyczące stanu zdrowia są traktowane jako dane wrażliwe, zatem ochrona tych danych wymaga od przedszkola szczególnych działań przed rozpowszechnieniem tej informacji nieuprawnionym osobom. Sprawdź, czy w e-dzienniku można zamieścić wskazania do pracy z uczniami w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest pojęciem szerszym niż realizowanie orzeczenia czy opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Pomoc ta dotyczy wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola. Czy to oznacza, że masz obowiązek zorganizowania jej także dla dzieci, których rodzice nie dostarczą dokumentów z poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Przepisy wskazują, że w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym należy określić zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów pracujących z wychowankiem posiadającym orzeczenie o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dowiedz się, w jaki sposób należy to zrobić i jakie mogą to być działania.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka może być prowadzone w tych placówkach, które mają odpowiednie warunki do prowadzenia takich zajęć, i w których powołano zespół wczesnego wspomagania. W niektórych przedszkolach zajęcia te odbywają się w czasie przeznaczonym na realizację podstawy programowej. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?
Obowiązek wspomagania dzieci w rozwoju oraz dostosowania procesu wychowania, kształcenia i opieki do ich potrzeb rozwojowych jest jednym z kluczowych zadań przedszkola. Dowiedz się, jak wypełniać ten obowiązek po reformie systemu oświaty, która wprowadza wiele propozycji zmian w zakresie udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej, kształcenia specjalnego i indywidualnego przygotowania przedszkolnego.
Od 1 września 2017 r. przepisy dotyczące organizacji przedszkola wynikać będą z nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Przeprowadziliśmy dokładną analizę rozporządzenia z 17 marca 2017 r. – sprawdź co się zmieniło w stosunku do poprzedniego stanu prawnego i zacznij wdrażać nowe regulacje, aby przygotować przedszkole na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
2025 © Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.