Archiwalny

Informacje na temat pomocy psychologiczno-pedagogicznej w e-dzienniku

Dariusz Skrzyński

Autor: Dariusz Skrzyński

Data aktualizacji dokumentu: 30 stycznia 2018
Dokument archiwalny

Dane dotyczące stanu zdrowia są traktowane jako dane wrażliwe, zatem ochrona tych danych wymaga od przedszkola szczególnych działań przed rozpowszechnieniem tej informacji nieuprawnionym osobom. Sprawdź, czy w e-dzienniku można zamieścić wskazania do pracy z uczniami w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

To, jakie dane powinny pojawić się w dzienniku, również elektronicznym, reguluje rozporządzenie. W głównym dzienniku lekcyjnym nie odnotowuje się informacji o pomocy, zaleceniach czy IPET, informacje te można zamieścić w dzienniku innych zajęć, w szczególności zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia (również jeżeli jest prowadzony w formie elektronicznej).

 Zakres danych w dzienniku określają przepisy

Do dziennika innych zajęć, w przypadku zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, wpisuje się:

  • nazwiska i imiona wychowanków oraz oddział/grupa, do którego uczęszczają,
  • adresy poczty elektronicznej rodziców i numery ich telefonów, jeżeli je posiadają,
  • indywidualny program pracy z dzieckiem, a w przypadku zajęć grupowych – program pracy grupy, tygodniowy rozkład zajęć, daty i czas trwania oraz tematy przeprowadzonych zajęć,
  • ocenę postępów i wnioski dotyczące dalszej pracy z dzieckiem,
  • obecność dzieci  na zajęciach.

Dostęp do danych wrażliwych tylko dla niektórych

Informacje, które mieszczą się w wymienionym wyżej zakresie, mogą być odnotowane w dzienniku innych zajęć, w tym prowadzonego w formie elektronicznej. To, kto będzie miał dostęp do tych informacji, jest kluczowy. Dostęp powinien być możliwy tylko tym nauczycielom, którym jest to niezbędne do pracy z wychowankiem.

Udostępnienie danych wrażliwych wszystkim nauczycielom może zostać uznane za naruszenie ochrony danych, szczególnie że wiele z nich może być danymi wrażliwymi i powinny podlegać szczególnej ochronie przed nieuprawnionym dostępem.

W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH

Porada dotyczy także przedszkoli niepublicznych.

Podstawa prawna: 
  • § 8, 11 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r., poz. 1646).
Autor: Dariusz Skrzyński prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego
Numer 135 Październik/Listopad 2024 r.
Dodano: 24.10.2024

Numer 135 Październik/Listopad 2024 r.

Pokaż listę wydań

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin