Według nowej podstawy programowej w czasie realizowania podstawy programowej w zerówce mogą być realizowane zajęcia kompensacyjno-korekcyjne. Jak zorganizować takie zajęcia, kiedy prowadzi je osoba prowadząca grupę „zelówkową”?
Wiele informacji uzyskiwanych podczas realizacji zadań związanych z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej dotyczy sytuacji rodzinnej dziecka. Są to tzw. dane wrażliwe, dlatego ich przetwarzanie podlega szczególnej ochronie. Sprawdź, jak zgodnie z prawem gromadzić i przetwarzać dane osobowe w przedszkolu.
Realizacja zadań związanych z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie ogranicza się do czynności organizacyjnych związanych z ustaleniem form i zakresu wsparcia udzielanego wychowankom. Równie ważna jest ocena jakości pracy przedszkola w tym zakresie i wykorzystanie jej wyników do rozwoju placówki.
Indywidualne różnice w rozwoju dziecka mogą sięgać od trzech do czterech lat. To sprawia, że w pracy z grupą nauczyciele nie mogą kierować się jednorodnym schematem postępowania. Konieczne jest zindywidualizowanie oddziaływań tak, by każde z dzieci miało szansę rozwijać osobisty potencjał, odpowiednio do własnych potrzeb i możliwości. Poznaj zatem zasady indywidualizacji pracy z dzieckiem.
Rekrutacja i ocena osiągnięć dzieci w ramach diagnozy przedszkolnej to czas na analizę i modyfikację form i zakresu udzielanej wychowankom pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Konieczne zmiany, czy to w zakresie form, liczby godzin czy stanu zatrudnienia, trzeba do 30 kwietnia uwzględnić w arkuszu organizacji pracy.
Dyrektor i nauczyciele powinni umieć rozpoznawać objawy astmy u przedszkolaków: trudności z oddychaniem, kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej. Dostosowanie warunków edukacyjnych do potrzeb chorego dziecka pozwoli zadbać o ich zaspokajanie w bieżącej pracy. Dowiedz się, jak reagować na atak kaszlu u dziecka z astmą i czy w takim przypadku należy podać dziecku lek (aerozol).
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Koniec I półrocza to dobry moment na podsumowanie efektów udzielanej przedszkolakom pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wyciągnięte wnioski pozwolą zmodyfikować harmonogram działań na II półrocze i udzielić skutecznego wsparcia wszystkim dzieciom, które tego potrzebują.
Dyrektor przedszkola przed rozpoczęciem pracy związanej z planowaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej w nowym roku szkolnym powinien dokładnie zapoznać się z dokumentacją opracowywaną w roku minionym. Pomoże mu to zebrać wnioski dotyczące koniecznych zmian i stworzyć harmonogram optymalnie dostosowany do potrzeb dzieci oraz nauczycieli.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.