Harmonogram współpracy pedagoga specjalnego z nauczycielami i rodzicami to praktyczne narzędzie, które ułatwia planowanie i organizację działań wspierających rozwój dzieci w przedszkolu. Dokument zawiera cele współpracy, szczegółowy plan spotkań i działań, a także wskazówki dotyczące sporządzania notatek ze spotkań. Pomaga w skutecznej komunikacji między pedagogiem, nauczycielami i rodzicami, dzięki czemu ułatwia dokumentowanie podejmowanych działań. Szablon przejrzysty i gotowy do dostosowania do potrzeb konkretnej placówki. Do harmonogramu dołączono gotowy szablon notatki ze spotkania, który ułatwia dokumentowanie ustaleń oraz działań do realizacji.
Pobierz również:
Pedagog specjalny w przedszkolu realizuje zadania określone w rozporządzeniu MEN z 9 sierpnia 2017 r., które dotyczy zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i innych placówkach. Przy tworzeniu sprawozdania z działalności pedagoga specjalnego warto nawiązać do tych zadań, opisując, w jaki sposób zostały one wprowadzone w życie w przedszkolu. Aby ułatwić sobie przygotowanie takiego sprawozdania, można skorzystać z dostępnego przykładu sprawozdania z pracy pedagoga specjalnego.
Nauczyciele przedszkolni, którzy chcą uzyskać bezterminowe kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego muszą ukończyć dodatkowe studia podyplomowe. Tylko ta grupa nauczycieli może nabyć kwalifikacje do bycia pedagogiem specjalnym w ten sposób. Sprawdź, jakie studia podyplomowe ukończyć, aby móc zajmować stanowisko pedagoga specjalnego po 31 sierpnia 2026 r.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przedszkola, podobnie jak szkoły, mają obowiązek zatrudniania specjalistów w wymiarze określonym w ustawie, W przedszkolach liczących powyżej 50 dzieci obligatoryjne jest zatrudnienie pedagoga specjalnego, Mimo że przepisy prawa oświatowego nie zobowiązują do tworzenia rocznego planu pracy przez pedagoga specjalnego, w wielu placówkach jest to standardem. Działania pedagoga specjalnego są oparte na rozporządzeniu MEN z 9 sierpnia 2017 r. dotyczącym pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ten dokument powinien punktem wyjścia do przygotowania rocznego planu działań w przedszkolu. Poniżej prezentujemy przykładowy plan pracy pedagoga specjalnego na rok przedszkolny 2023/2024.
Przeczytaj również:
Sprawdź, czy psycholog i pedagog specjalny zatrudniony w przedszkolu w ramach godzin pensum może prowadzić zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, rewalidację oraz realizować godziny przeznaczone na wsparcie dla pracowników przedszkola.
Przeprowadzenie przez pedagoga specjalnego ankiety wśród nauczycieli pozwala to na lepsze zrozumienie i identyfikację konkretnych w zakresie pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dzięki temu pedagog specjalny może dostosować swoje wsparcie i interwencje do rzeczywistych wyzwań, z jakimi borykają się nauczyciele na co dzień. Ankieta sprzyja budowaniu mostu komunikacyjnego między nauczycielami a specjalistami, co jest niezbędne do skutecznej współpracy na rzecz dobra uczniów. Regularne zbieranie opinii i uwag nauczycieli może prowadzić do ciągłego doskonalenia praktyk edukacyjnych w przedszkolu, co w dłuższej perspektywie przynosi korzyści zarówno dla dzieci, jak i całego personelu przedszkolnego. Pobierz przykładową ankietę pedagoga specjalnego dla nauczycieli.
Obejrzyj wywiad „Rola i zadania pedagoga specjalnego w przedszkolu” przeprowadzony w ramach Szóstej Konferencji dla Dyrektorów przedszkoli.
Nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego mogą być zatrudnieni na obu tych stanowiskach. Przydzielenie nauczycielowi wspomagającemu zadań pedagoga specjalnego wymaga jednak zawarcia porozumienia zmieniającego. Sprawdź szczegóły.
Od roku w przedszkolach publicznych i niepublicznych zatrudnia się pedagogów specjalnych. Nowe stanowisko nauczycielskie zostało utworzone w celu zwiększenia dostępności do usług specjalistycznych oraz podniesienia jakości kształcenia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W praktyce jednak pozyskanie specjalistów na sto stanowisko stanowi ogromną trudność i istniała obawa, że po upływie okresu przejściowego zabraknie specjalistów mogących zajmować to stanowisko. Żeby uniknąć tego problemu resort edukacji proponuje złagodzenie wymagań kwalifikacyjnych stawianych przed pedagogiem specjalnym w przedszkolu. Sprawdź, jakie kwalifikacje będzie musiał mieć pedagog specjalny w przedszkolu od 1 września 2023 r.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.
Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest zadaniem statutowym przedszkola i każdego nauczyciela. Nie ma konieczności uzyskiwania zgody rodziców na jej udzielanie w trakcie bieżącej pracy, również w przypadku, gdy jest ona udzielana przez pedagoga specjalnego. Jeśli zajdzie taka konieczność ze strony rodziców, to mogą nie wyrazić zgody na objęcie pomocą w odniesieniu do własnego dziecka. Jednak nie może to być działanie ze szkodą dla dziecka. Rodzice powinni uzasadnić brak zgody na objęcie dziecka wsparciem, wskazując, że w inny sposób zaspokajają potrzeby dziecka w danym zakresie.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Rodzice nie muszą wyrażać zgody na współpracę pedagoga specjalnego
Zadania pedagoga specjalnego
Pedagog specjalny w przedszkolu niepublicznym
Od nauczyciela pedagoga specjalnego wymagane jest ukończenie jednolitych studiów magisterskich lub studiów pierwszego lub drugiego stopnia w zakresie pedagogiki specjalnej oraz posiadanie przygotowania pedagogicznego. Dowiedz si, skończenie jakich kierunków daje możliwość ubiegania się o to stanowisko.
Przepisy jakiego rozporządzenia należy zastosować?
W jakich placówkach trzeba zatrudnić pedagoga specjalnego
Dowiedz się, czy w świetle przepisów określających wymagania kwalifikacyjne niezbędne do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego, stanowisko to może zajmować nauczyciel przedszkola po oligofrenopedagogice.
Z tego artykułu dowiesz się:
W nowym roku szkolnym dyrektorzy przedszkoli muszą zapewnić odpowiednią liczbę specjalistów. Wśród nich będzie nowe stanowisko – pedagoga specjalnego. Sprawdź, jakie wymania musi spełnić osoba zatrudniana na to stanowisko.
Od 1 września 2022 r. dyrektor szkoły i przedszkola będzie miał obowiązek zapewnić określoną liczbę etatów specjalistów. Dowiedz się, czy oznacza to zakaz przydzielania określonych zajęć specjalistycznych np. rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych i terapeutycznych innym nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu.
Dowiedz się czy w związku z nowelizacją ustawy – Karta Nauczyciela od 1 września 2022 roku w przedszkolu publicznym i niepublicznym musi być zatrudniony psycholog lub inny specjalista.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.