Rodzice do wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dziecka powinni dołączyć dokumentację uzasadniającą wniosek, w szczególności wydane przez specjalistów opinie oraz wyniki obserwacji i badań psychologicznych, pedagogicznych i lekarskich. Jednym z ważnych dokumentów, który w miarę możliwości należy dołączyć do wniosku jest informacja o dziecku sporządzona przez nauczycieli prowadzących z nim zajęcia w przedszkolu. Pobierz wzór informacji przedszkola o dziecku ubiegającym się o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Organizacja kształcenia specjalnego wymaga zaplanowania odpowiednich form wsparcia, zastosowania właściwych metod pracy i form niezbędnego wsparcia, a także okresowo oceny efektywności podejmowanych działań. Wszystkie działania należy dokumentować, jednak przepisy nie określają katalogu takich dokumentów – sprawdź, jak prowadzić indywidualną teczkę dziecka.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Dowiedz się, ile czasu ma przedszkole niepubliczne na wdrożenie zaleceń uwzględnionych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego w tym na opracowanie IPET. Sprawdź także, czy przedszkole ma obowiązek realizować zalecenia z orzeczenia w okresie wakacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dowiedz się, kto ma uprawnienia by prowadzić zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu ukierunkowane na rozwój motoryki dużej i małej i koordynację wzrokowo ruchową z dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność ruchową w tym afazję.
Z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego może wynikać potrzeba zastosowania w pracy z dzieckiem specjalistycznego sprzętu. Dowiedz się, czy mając w przedszkolu jedno dziecko z takimi zaleceniami musisz zakupić dla niego taki sprzęt.
Dowiedz się, czy przyjmując do przedszkola publicznego ogólnodostępnego dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową w tym afazję, orzeczeniem o niepełnosprawności i opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka z których wynika zalecenie zatrudnienia pomocy nauczyciela musisz uzyskać zgodę organu prowadzącego na utworzenie nowego etatu.
Dowiedz się, jakie działania powinien podjąć dyrektor przedszkola wobec dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu zagrożenia niedostosowaniem społecznym i diagnozą mutyzmu wybiórczego. Sprawdź, jakie formy wsparcia należy zapewnić dziecku w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu. Upewnij się także, czy zajęcia rewalidacyjne zalecone ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym dziecka można realizować w przedszkolu, oddziale przedszkolnym i innej formie wychowania przedszkolnego.
Dowiedz się, w jakim terminie wypłacana jest dotacja na dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, które zostało dostarczone do przedszkola w trakcie miesiąca.
Upewnij się, które predyspozycje i trudności kwalifikują ucznia do objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną oraz jak zdobywać informacje o indywidualnych potrzebach ucznia. Sprawdź także, w jakich formach może być udzielana pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla ucznia bez opinii i orzeczenia.
Zdarza się, że w trakcie roku szkolnego rodzic po ponownej diagnozie dziecka w poradni dostarcza do przedszkola nowe orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Dowiedz się, czy oznacza to konieczność opracowania nowego indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego oraz czy nowe orzeczenie uchyla poprzednie.
Zarówno na początku jak i w trakcie roku szkolnego rodzice dziecka mogą przedkładać orzeczenia w szkole i przedszkolu a także dostarczać opinie poradni na temat zalecanych metod pracy z uczniem. Mimo tego, że opinia poradni nie ma takiej mocy wiążącej jak orzeczenie, to jednak nie można lekceważyć zawartych w niej zaleceń do pracy z dzieckiem. Dowolności nie ma tym bardziej przy realizacji wytycznych zawartych w orzeczeniu, i to nawet wówczas, gdy w przedszkolu nie ma odpowiedniej kadry, by je zrealizować. Sprawdź, jak poradzić sobie z rozwiązaniem problemów organizacyjnych i finansowych związanych z organizacją specjalnych metod kształcenia dziecka.
Coraz częstszą sytuacją jest ta, w której rodzic dostarcza do przedszkola orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jednym z zaleceń orzeczenia jest zapewnienie nauczyciela wspomagającego dla dziecka. Natomiast w ocenie nauczycieli dziecko wymaga przede wszystkim stałej opieki/asysty i pomocy we wszystkich czynnościach samoobsługowych. Czy zespół może rekomendować w IPET zatrudnienie pomocy nauczyciela na czas pobytu dziecka w przedszkolu?
2,5-letnie dziecko mające orzeczenie o niepełnosprawności oraz opinie z poradni o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, może być przyjęte do przedszkola. Należy mu zapewnić warunki wychowania przedszkolnego określone w orzeczeniu.
W indywidualnej teczce, zakładanej dla każdego ucznia objętego kształceniem specjalnym lub pomocą psychologiczno-pedagogiczną, powinna być gromadzona dokumentacja badań i czynności uzupełniających prowadzonych przez nauczycieli i specjalistów, w tym IPEt-y.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.