W polskim systemie prawnym funkcjonują m.in. dwa systemy orzekania o niepełnosprawności, a w związku z tym – dwa rodzaje orzeczeń przysługujących dzieciom z niepełnosprawnością: orzeczenie o niepełnosprawności oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność. Orzeczenia wydają dwie różne instytucje. Poznaj zadania, cele i obowiązki do realizacji, które spoczywają na dyrektorze przedszkola w związku z dostarczeniem do placówki orzeczenia poradni.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Dostarczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dziecka uruchamia całą machinę i procedurę postępowania, aby objąć je odpowiednią pomocą. Obowiązki z tym związane spoczywają na dyrektorze przedszkola, nauczycielach, rodzicach. Jakie podjąć konkretnie kroki, jakie terminy obowiązują placówkę, jakie dokumenty opracować? Czy przedszkola publiczne i niepubliczne mają w tym zakresie jednakowe obowiązki? Jakie zadania spoczywają na nauczycielu wspomagającym? Odpowiedzi na te oraz inne pytania przedstawiamy w kompendium wiedzy na temat orzeczenia o kształceniu specjalnym w przedszkolu.
Pytanie: Czy zespół orzekający działający przy poradni psychologiczno-pedagogicznej wydając orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm, na czas jednego roku (zamiast całego etapu edukacyjnego), musi swoją decyzję dodatkowo uzasadnić?
Pytanie: Do przedszkola uczęszcza dziecko, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową. W orzeczeniu ma zapis o potrzebie rehabilitacji ruchowej. Ile maksymalnie godzin można przydzielić tych zajęć dla tego dziecka?
Pytanie: Czy dziecku posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm można dać nauczanie indywidualne również na autyzm?
Dostarczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenie specjalnego dziecka uruchamia całą machinę i procedurę postępowania, aby objąć je odpowiednią pomocą. Obowiązki z tym związane spoczywają na dyrektorze przedszkola, nauczycielach, rodzicach. Jakie podjąć konkretnie kroki, jakie terminy obowiązują placówkę, jakie dokumenty opracować? Czy przedszkola publiczne i niepubliczne mają w tym zakresie jednakowe obowiązki? Jakie zadania spoczywają na nauczycielu wspomagającym? Odpowiedzi na te oraz inne pytania przedstawiamy w numerze specjalnym - kompendium wiedzy na temat orzeczenia o kształceniu specjalnym w przedszkolu.
Przedstawiamy pytania i odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące organizowania kształcenia specjalnego dla dzieci posiadających orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego stanowi podstawę do objęcia dziecka kształceniem specjalnym – zarówno w przedszkolu publicznym, jak i niepublicznym. Nie ma przy tym znaczenia czy dokument zostanie dostarczony do placówki na początku, czy w trakcie roku. Sprawdź, jakie skutki wywołuje dostarczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Za organizowanie w przedszkolu kształcenia specjalnego dla dziecka z orzeczeniem odpowiada dyrektor. Z kolei planowanie i koordynowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest zadaniem zespołu nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów. Dowiedz się, jakimi zasadami udzielania pomocy należy się kierować. Poznaj zadania i zasady działania zespołu pracującego z dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. W szkołach i przedszkolach obchodzony jest jako Dzień Kolorowej Skarpetki. Dowiedz się, czy przedszkole niepubliczne przyjmując dziecko z zespołem Downa musi zatrudnić nauczyciela wspomagającego, specjalistę lub pomoc nauczyciela.
Przyjęcie do przedszkola dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w trakcie roku szkolnego nie wyłącza obowiązku przeprowadzenia WOPFU i opracowania IPET w terminie wskazanym w przepisach. Sprawdź, czy termin biegnie od momentu złożenia wniosku o przyjęcie do przedszkola czy raczej od dnia wydania decyzji o przyjęciu przez dyrektora.
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna wydaje jeden oryginał orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, rodzic może wystąpić o wydanie poświadczonych kopii. Sprawdź, jaki dokument powinien znaleźć się w dokumentacji przedszkola, do którego uczęszcza dziecko.
Rodzice do wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dziecka powinni dołączyć dokumentację uzasadniającą wniosek, w szczególności wydane przez specjalistów opinie oraz wyniki obserwacji i badań psychologicznych, pedagogicznych i lekarskich. Jednym z ważnych dokumentów, który w miarę możliwości należy dołączyć do wniosku jest informacja o dziecku sporządzona przez nauczycieli prowadzących z nim zajęcia w przedszkolu. Pobierz wzór informacji przedszkola o dziecku ubiegającym się o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.