Zmiany w zasadach oceny pracy nauczycieli dotyczą również ocenę pracy dyrektorów, pełniących obowiązki dyrektorów, a także zastępców dyrektorów. Oceny pracy wskazanych osób nadal dokonuje organ nadzoru pedagogicznego w porozumieniu z organem prowadzącym. Dowiedz się, jak krok będzie wyglądała procedura ustalania oceny pracy nauczyciela.
Od 1 września 2018 r. ocena dorobku zawodowego zastąpiona zostaje oceną pracy. Przepisy przejściowe przewidują kilka wyjątków od tej zasady, jednakże żaden z nich nie dotyczy nauczyciela, który staż rozpoczęty w poprzednim stanie prawnym kończy po wejściu w życie nowych zasad oceny pracy nauczyciela.
Nowe przepisy dotyczące oceny pracy nauczyciela diametralnie różnią się od poprzednio obowiązujących. Zrezygnowano z oceny dorobku zawodowego, dodano nowe stwierdzenie uogólniające, wprowadzono również obowiązek przeprowadzania oceny okresowej. Rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących oceny pracy nauczyciela na nowych zasadach – część I poświęcaliśmy zagadnieniom związanym z wszczęciem postępowania i obowiązkiem zawiadomienia nauczyciela o rozpoczętej procedurze.
1 września 2018 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie oceny pracy nauczycieli oraz nowelizacja Karty Nauczyciela w tym zakresie. Dyrektorzy będą mieli obowiązek stworzenia wewnątrzszkolnych regulaminów określających wskaźniki oceny pracy. Resort edukacji deklaruje opublikowanie przykładowych rozwiązań.
Zgodnie z przepisami przejściowymi do ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, oceny pracy nauczycieli po raz pierwszy na nowych zasadach należy dokonać:
Od 1 września 2018 r. ustalenie oceny pracy nauczyciela będzie opierało się na procentowym spełnianiu określonych w nowym rozporządzeniu kryteriów. N ow e k r yteria m a ją zacząć o b o wiąz y wać od 1 września 2018 r. Sprawdź, jakie zasady oceniania nauczycieli proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Czy obowiązkowi okresowej oceny pracy podlega także dyrektor przedszkola, wicedyrektor i inni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze? Dowiedz się, kiedy powinna zostać dokonana pierwsza ocena pracy dyrektora i kto jej dokona?
Od 1 stycznia 2017 r. w Karcie Nauczyciela zmienia się brzmienie przepisu dotyczącego organu dokonującego oceny pracy dyrektora – oceny tej będzie dokonywał organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Jeżeli zależy ci na tym, aby ocena pracy została dokonana jeszcze przez organ prowadzący, zapoznaj się z przepisami przejściowymi.
Nauczycielskie kompetencje i osiągnięcia pedagogiczne należy oceniać poprawnie pod względem formalnym, z wykorzystaniem dobrze przygotowanych i obiektywnych narzędzi. Ocena służy naturalnej kontroli postępów, motywowaniu do podejmowania nowych wyzwań i osiągania coraz lepszych wyników w pracy z dziećmi.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.