Przedszkole powinno posiadać regulaminy, do wprowadzenia których zobowiązują określone przepisy prawa. Które z nich są obowiązkowe, a które nie? Jak należy je wprowadzić? Regulaminy przedszkola są wprowadzane zarządzeniem dyrektora lub uchwałą odpowiedniego organu. Zarządzeniem dyrektora mogą być także wprowadzane regulaminy, które nie są obowiązkowe, ale ich opracowanie wynika z potrzeb przedszkola. Ustawa Prawo oświatowe określa zakres spraw, jakie powinny być uregulowane w statucie przedszkola. Statut powinien zawierać prawa i obowiązki dzieci, w tym przypadki, w których dyrektor może skreślić dziecko z listy dzieci przyjętych do oddziałów przedszkolnych. Delegowanie uprawnień do wykonywania czynności związanych z opieką nad dzieckiem powinno mieć formę umowy (ustnej lub pisemnej). Dotyczy ona rodziców dziecka przewlekle chorego i wiąże się wyłącznie z podawaniem leków i wykonywaniem takich czynności przedmedycznych, które nie są zastrzeżone dla pielęgniarek czy lekarzy. Czy rodzic dziecka przewlekle chorego powinien upoważnić pracowników przedszkola do opieki nad dzieckiem i podawania mu leków? Jaka formę powinno mieć upoważnienie? Czy ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami dotyczy także przedszkoli? W jaki sposób w przedszkolu powinna być zorganizowana opieka zdrowotna?
Po dokonaniu obserwacji i diagnozy dzieci przedszkolnych nauczyciele wyłaniają grupy dzieci, które potrzebują dodatkowej pomocy np. w zakresie umiejętności manualnych, słuchowych itp. Sprawdź, czy zajęcia realizowane z dziećmi w ramach takiego wsparcia wymagają prowadzenia osobnej dokumentacji, czy też należy odnotować je w dzienniku zajęć przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przedstawiamy praktyczne porady dotyczące dokumentowania zajęć przedszkolnych! Zobacz, jak postępować, by uniknąć błędów.
Zobacz i wykorzystaj dokumenty pracy przedszkola!
Kto z Państwa, choć raz, nie miał problemów z wypisywaniem, przechowywaniem, zakładaniem i opracowywaniem dokumentacji przedszkolnej? Jest ich tak wiele - nic dziwnego, że temat budzi wiele wątpliwości i pytań. W tym wydaniu specjalnym zbieramy je i porządkujemy. Nasi eksperci oświatowi udzielają praktycznych porad, wskazówek postępowania krok po kroku. Uzupełnieniem tematu są gotowe wzory i procedury.
Zapraszamy do przeczytania praktycznych odpowiedzi i porad ekspertów!
Przedszkola to placówki nieferyjne, w których zajęcia są prowadzone przez cały rok szkolny. Mimo tego wakacje to czas, w którym warto przeprowadzić przegląd dokumentacji przedszkolnej. Taka kontrola pozwoli na zauważenie błędów i naniesienie poprawek, które mogą uchronić przedszkole przed konsekwencjami nieprawidłowości wykrytych przez organ nadzoru pedagogicznego.
Na początku roku szkolnego dyrektor przedszkola ma obowiązek uzyskać od rodziców/opiekunów prawnych dzieci różnego rodzaju zgody i oświadczenia. Większość z nich jest ważna przez cały okres edukacji przedszkolnej, co oczywiście nie wyłącza możliwości zmiany treści złożonego oświadczenia. Najwięcej zgód i oświadczeń trzeba pozyskać od rodziców dzieci nowo przyjętych, dlatego warto jeszcze przed rozpoczęciem zajęć przygotować dla każdego z nich komplet dokumentów do podpisu.
Z tego artykułu dowiesz się, czy dyrektor przedszkola ma obowiązek opracować instrukcję postępowania z pieczęciami urzędowymi i pieczątkami.
Nauczyciele przedszkola, na prośbę rodziców, mają obowiązek wydania informacji o dziecku. Przepisy prawa oświatowego nie określają, jaką formę i treść ma mieć taka informacja – takie kwestie należy uregulować w przepisach wewnętrznych. Dowiedz się, jak można uregulować zasady wystawiania takich opinii o przedszkolaku.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.