
- Data: 07.11.2022
Ile grup można utworzyć w punkcie przedszkolnym?
Liczba dzieci w punkcie przedszkolnym nie może przekraczać 25. Przepisy nie wskazują jednak, ile grup można utworzyć w jednym punkcie. Wskazują natomiast, jaka jest minimalna i maksymalna liczebność jednej grupy. Sprawdź, ile grup można utworzyć w punkcie przedszkolnym.

- Data: 04.11.2022
Awans zawodowy: nauczyciel mianowany może być mentorem nauczyciela w przedszkolu niepublicznym
Po zmianach przepisów dotyczących awansu zawodowego, często zadawanym pytaniem jest pytanie, czy funkcję mentora w przedszkolu niepublicznym może pełnić nauczyciel mianowany. W szczególności dyrektorzy zastanawiają się, czy takie rozwiązanie jest możliwe, gdy w przedszkolu niepublicznym nie ma żadnego nauczyciela dyplomowanego, jedynie nauczyciele mianowani. Kto może pełnić funkcję mentora?

- Data: 28.10.2022
6-latek z autyzmem w grupie 5-latków
Dziecko 6-letnie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na spektrum autyzmu można przypisać do grupy młodszej. Podstawą takiej decyzji może być fakt, że dziecko czuje się pewniej w młodszej grupie, lepiej się w niej odnajduje, zna wychowawców itp. Niemniej jednak w grupie tej dziecko musi realizować roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne zakończone oceną gotowości szkolnej. Sprawdź, na jakiej podstawie dyrektor może zadecydować o zapisaniu starszych dzieci do grupy młodszej.

- Data: 26.10.2022
Organizowanie gimnastyki korekcyjnej na podstawie zaświadczenia lekarskiego
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego zakłada m.in. ćwiczenia gimnastyczne zapobiegające wadom postawy. W niektórych przypadkach to jednak za mało – część dzieci posiada zaświadczenia lekarskie i potrzebie udziału w gimnastyce korekcyjnej. Sprawdź, czy organizowanie gimnastyki korekcyjnej na podstawie zaświadczenia lekarskiego jest obowiązkowe.

- Data: 21.10.2022
Osoba niebędąca nauczycielem poprowadzi wszystkie zajęcia w przedszkolu? Planowana nowelizacja przepisów
AKTUALIZACJA z dnia 15 grudnia 2022 r.: Omawiana w artykule nowelizacja ustawy została zawetowana przez Prezydenta. Oznacza to, że osoba niebędąca nauczycielem może prowadzić w przedszkolu wyłącznie zajęcia rozwijające zainteresowania. Najnowszy projekt nowelizacji ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe zakłada rezygnację z przepisu, który sprawia, że osoba niebędąca nauczycielem w przedszkolu może prowadzić tylko zajęcia rozwijające zainteresowania. Jeżeli zmiana wejdzie w życie, to taka osoba będzie mogła poprowadzić w przedszkolu wszystkie zajęcia.

- Data: 19.10.2022
Przerwa świąteczna a zajęcia rewalidacyjne w oddziale przedszkolnym
Oddział przedszkolny w szkole podstawowej powinien funkcjonować przez cały rok, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. Oznacza to, że zajęcia w nim odbywają się również w okresie tzw. przerwy świątecznej, czyli dni wolnych od zajęć dydaktycznych w szkole. Czytelnik zapytał, czy w czasie przerwy świątecznej, oddział przedszkolny ma obowiązek realizowania zajęć rewalidacyjnych oraz specjalistycznych dla uczniów ze SPE? Poznaj odpowiedź eksperta.
Aktualny numer
