
- Data: 06.03.2022
Gdzie będą się uczyć dzieci i uczniowie z Ukrainy?
Ukraińska specustawa przewiduje możliwość organizowania zajęć dydaktycznych wychowawczych i opiekuńczych w innych lokalizacjach niż szkoły i przedszkola. Sprawdź, co w praktyce oznaczają regulacje specustawy dotyczące kształcenia i wychowania dzieci i uczniów z terytorium Ukrainy.

- Data: 05.03.2022
Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
Trwają pilne prace nad projektem specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Pierwsza wersja projektu ustawy zakłada szereg rozwiązań prawnych, finansowych i organizacyjnych mających na celu kompleksową pomoc cudzoziemcom, a w szczególności obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i wjechali, posiadając stosowne uprawnienie wjazdowe, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

- Data: 15.02.2022
Zajęcia specjalistyczne w ramach pomocy p-p mogą prowadzić tylko specjaliści
Zajęcia specjalistyczne prowadzone w przedszkolu publicznym i niepublicznym w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej mogą być organizowane w 4 formach. Co ważne mogą je prowadzić tylko odpowiednio wykwalifikowani specjaliści. Dowiedz się jak zweryfikować, czy specjaliści zatrudnieni w przedszkolu publicznym i niepublicznym mają kwalifikacje odpowiednie do rodzaju zajęć, jakie prowadzą. Sprawdź także, jaki jest obowiązkowy wymiar godzin pensum specjalistów zatrudnianych w przedszkolu.

- Data: 09.08.2020
Nie zbieraj danych o zatrudnieniu, stanowisku i miejscu pracy rodziców
Nie istnieją przepisy, na podstawie których przedszkole byłoby uprawnione do pozyskiwania od rodziców dzieci/opiekunów prawnych i przetwarzania informacji o zatrudnieniu, miejscu pracy i zajmowanym stanowisku. Informacje o pozostawaniu w zatrudnieniu mogą być pozyskiwane wyłącznie na etapie rekrutacji do przedszkola i ograniczają się do oświadczenia o pozostawaniu w stosunku pracy.
- Data: 16.04.2018
Wszawica nie ustępuje – głowy przedszkolaków można kontrolować nawet bez zgody rodziców
Problem wszawicy systematycznie powraca na przełomie jesieni oraz zimy. W tym roku przekonujemy się, że nie można lekceważyć go także wiosną – profilaktyka w przedszkolu musi trwać przez cały rok i to niezależnie od wyrażenia lub cofnięcia zgody rodziców na kontrolę skóry głowy. Taka zgoda nie jest bowiem w ogóle potrzebna. Co jednak robić, gdy rodzice nie współpracują i stosują się do zaleceń higienicznych?
Aktualny numer
