Każdy nauczyciel zatrudniany po raz pierwszy w przedszkolu musi być zweryfikowany w trzech rejestrach. Czy jednak wymóg ten dotyczy także osoby ponownie zatrudnianej w placówce? Tego dowiesz się z tekstu.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zarówno w umowie o pracę, jak i akcie mianowania konieczne jest wskazanie stanowiska pracy, na którym zatrudniony będzie nauczyciel. Zdarza się, że dyrektorzy mają problem z określeniem tego stanowiska. W artykule wyjaśniamy, jaką nazwę stanowiska należy wskazać podczas nawiązywania stosunku pracy z nauczycielem w przedszkolu.
Przepisy prawa nie wykluczają zawarcia umowy o pracę w terminie poprzedzającym rozpoczęcie pracy. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne także w sytuacji, gdy zawarcie umowy o pracę dotyczy już zatrudnionego nauczyciela. Jest to częsta praktyka w przedszkolach, w których z uzasadnionych przyczyn konieczne nawiązanie stosunku pracy następuje na podstawie umowy na czas określony.
Znalezienie odpowiedniego kandydata do pracy na stanowisku nauczyciela to jedno z najtrudniejszych zadań dyrektora w okresie ruchu kadrowego. Na dyrektorów czyha wiele pułapek – w niektórych regionach Polski kandydatów do pracy jest więcej niż wolnych etatów, w innych – tygodniami nikt nie odpowiada na ogłoszenie. W każdym jednak przypadku trzeba być powściągliwym i nigdy nie proponować pracy już po pierwszym spotkaniu rekrutacyjnym. Dlaczego? Dowiedz się, jak zaplanować i przeprowadzić rekrutację na wolne stanowisko nauczycielskie w przedszkolu.
Jednym z najważniejszych zadań w okresie tzw. ruchu kadrowego jest zatrudnienie nowych nauczycieli. Po wyłonieniu odpowiednich kandydatów należy zgromadzić wymagane dokumenty. W artykule wskazujemy, jakie są wymagane dokumenty przy zatrudnieniu nauczyciela w przedszkolu publicznym i niepublicznym. Zwracamy uwagę, które informacje należy pozyskać od kandydata, które od zatrudnionego pracownika, a które dyrektor musi pozyskać samodzielnie.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Pobierz wykaz dokumentów ważnych w związku z zatrudnieniem nauczyciela w przedszkolu. Dokument ma formę praktycznej check listy.
Zajęcia w punktach przedszkolnych są prowadzone przez nauczycieli, którzy posiadają kwalifikacje określone w rozporządzeniu MEN z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Zatrudnianie nauczycieli odbywa się natomiast na zasadach określonych w Karcie Nauczyciela. Trzeba pamiętać, że ustawa ta zawiera również wytyczne odnoszące się do zatrudniania w niepublicznych jednostkach systemu oświaty. Sprawdź, jak powinno wyglądać zatrudnienie w przypadku nauczycieli w punktach przedszkolnych.
Nauczyciel języka obcego w przedszkolu jest zwolniony z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę. Jeśli osoba ma wymagane kwalifikacje, lecz nie posiada przygotowania pedagogicznego, to dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, jeżeli tylko osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu.
Zatrudnienie osoby niespełniającej wymagań kwalifikacyjnych powinno należeć do wyjątków i być stosowane, tylko wówczas gdy do pracy na danym stanowisku nie zgłosi się osoba z odpowiednim poziomem wykształcenia. Jeżeli w czasie trwania rekrutacji na dane stanowisko zgłosi się osoba, która spełnia wymagania kwalifikacyjne, to stosowanie przepisu zezwalającego na zatrudnienie osoby bez takich wymagań będzie nieuzasadnione.
Tak w przedszkolu publicznym, jak niepublicznym możliwe jest zatrudnienie osoby nieposiadającej jeszcze wymaganych prawem kwalifikacji. Wymagane jest jednak uzyskanie na takie działanie zgody organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
Wprowadzenie obowiązku zawierania umów o pracę ze wszystkimi nauczycielami prowadzącymi zajęcia w przedszkolach wywołało wiele wątpliwości. Zdaniem dyrektorów, a także samych nauczycieli w niektórych przypadkach nawiązywanie stosunku pracy jest bezcelowe i niepotrzebne. W artykule wyjaśniamy, kiedy umowy o pracę są obowiązkowe i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Zatrudnienie w przedszkolu nauczyciela niebędącego obywatelem polskim jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy taka potrzeba wynika z organizacji nauczania, a zgodę na zatrudnienie wyrazi organ prowadzący. Jakie jeszcze warunki powinien spełnić kandydat – obcokrajowiec i w jaki sposób zweryfikować posiadane przez niego kwalifikacje?
W 2018 r. rozpoczęcie zajęć w przedszkolach nastąpi 3 września – nie oznacza to jednak, że dopiero wtedy należy nawiązać stosunki pracy z nowozatrudnionymi nauczycielami. W związku z tym, że 1 września 2018 r. przypada w sobotę, umowy można podpisać jeszcze w sierpniu.
Jednym z nowych wymagań dotyczących zawartości arkusza organizacyjnego przedszkola jest wskazanie imion i nazwisk, stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru prowadzonych zajęć przez nauczycieli. Wymóg ten wywołał wątpliwości – czy z danym nauczycielem należy obligatoryjnie kontynuować współpracę w kolejnym roku szkolnym i czy przysługuje mu roszczenie o zatrudnienie?
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.