Kąciki zainteresowań w przedszkolu są przestrzenią, która wspiera rozwój dzieci, pozwalając na odkrywanie pasji i rozwijanie ciekawości. Poprzez zabawę, dzieci rozwijają swoje zdolności twórcze, intelektualne oraz społeczne. Każdy kącik, dostosowany do wieku i potrzeb dzieci, stwarza warunki do nauki przez doświadczenie i interakcje z otoczeniem. Kącik przyrodniczy jest jednym z kluczowych elementów, który rozwija w dzieciach zainteresowanie naturą. Dzieci mogą tam obserwować rośliny, hodować je, badać zwierzęta, a także prowadzić eksperymenty związane z naturą. To przestrzeń, która pobudza ciekawość, uczy odpowiedzialności za rośliny i zwierzęta oraz pomaga zrozumieć procesy przyrodnicze. Dzięki temu dzieci uczą się nie tylko o naturze, ale również o ochronie środowiska i proekologicznych postawach.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W każdym przedszkolu należy realizować doradztwo zawodowe. O ile nie ma obowiązku opracowywania w tym celu odrębnego programu, o tyle nie jest to wykluczone. Zapoznaj się z propozycją programu doradztwa opracowanego specjalnie dla przedszkoli i dowiedz, w jaki sposób można prowadzić systematyczne działania ukierunkowane na wspieranie dzieci w procesie podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W okresie wakacyjnym w przedszkolach należy realizować dydaktyczne ukierunkowanych na realizację podstawy programowej. Programy zajęć muszą jednak uwzględniać dużą rotację i zróżnicowanie wiekowe dzieci w grupach. Z tego względu na ten okres rekomendowana jest praca metodą projektu. Większość dzieci lubi pracować metodą projekty, która pozwala na prowadzenie kreatywnych zajęć wzmacniających kompetencje i rozwijających zainteresowania dzieci. Jednocześnie pozwala przedszkolakom zdobyć nową wiedzę.
Co do zasady dyrektor przedszkola niepublicznego może rozwiązać umowę o świadczenie usług wychowania przedszkolnego w sytuacji, gdy rodzice nieterminowo regulują zobowiązania lub w ogóle nie płacą za przedszkole. W praktyce jednak, by móc z takiego prawa skorzystać należy spełnić jeden warunek – sprawdź, jaki.
Zasady dopuszczania do użytku programów wychowania przedszkolnego opisuje art. 22a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Okazuje się jednak, że mimo iż przepisy te nie są nowe, to ze względu na brak szczegółowych przepisów dyrektorzy często popełniają w tym zakresie błędy. W artykule wskazujemy, na jakie nieprawidłowości uważać i jak krok po kroku tworzyć przedszkolny zestaw programów wychowania przedszkolnego.
Dowiedz się, jak krok po kroku zarządzić zdalne nauczanie w przedszkolu (całkowite lub częściowe) i jakie dokumenty musisz w związku z tym opracować. Poznaj także zasady rozliczania czasu pracy nauczycieli i pracowników obsługi w czasie pracy zdalnej i postoju.
Przepisy dotyczące innych form wychowania przedszkolnego jednoznacznie wskazują, że na zajęcia prowadzone w punkcie przedszkolnym może uczęszczać maksymalnie 25 dzieci. Właściciele próbując ominąć te regulacje często zapominają jednak o jeszcze jednym ważnym ograniczeniu – w jednym budynku nie może działać kilka formalnie niezależnych od siebie punktów przedszkolnych.
W związku z ostatnią nowelizacją art. 26 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, ustawodawca nie nałożył na przedszkola obowiązku opracowania programu profilaktyczno-wychowawczego. Sprawdź, co się zmieniło i jak wpływa to na funkcjonowanie przedszkoli.
Oddział przedszkola powinien obejmować dzieci w zbliżonym wieku. Nie zawsze jednak dyrektor ma możliwość utworzenia kilku oddziałów dla każdej grupy wiekowej. Czy w takiej sytuacji do jednego oddziału mogą uczęszczać dzieci w wieku od 3- i 6-letnie?
W ostatnim okresie w środowisku nauczycielskim pojawiło się pytanie – czy informacja o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole ma być opracowana wyłącznie na podstawie prowadzonych obserwacji? Rozwiewamy wątpliwości –regulacje dotyczące obserwowania i diagnozowania dzieci uczęszczających do przedszkola się nie zmieniły.
Powadzenie zajęć przez zaproszonych do przedszkola gości to nie tylko atrakcja dla dzieci, ale także jeden z elementów większości programów wychowania przedszkolnego. Większość dyrektorów pamięta, że goście nie są uprawnieni do sprawowania nadzoru nad dziećmi, jednak co w sytuacji gdy zajęcia prowadzi policjant?
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe i ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw przewiduje zmiany w przepisach dotyczących korzystania z wychowania przedszkolnego. Dowiedz się na czym mają polegać i na kiedy planowane jest ich wejście w życie.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.