W ramach zadań statutowych publiczna szkoła podstawowa ma obowiązek zapewnienia uczniom możliwość korzystania ze świetlicy. Dowiedz się, czy świetlica szkolna może być miejscem dodatkowej opieki dla dzieci z punktu lub oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej?
Zindywidualizowana ścieżka realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego jest nowym rozwiązaniem w obszarze pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jak każda nowość – budzi wątpliwości w zakresie ubiegania się o jej organizację oraz przebieg realizacji podstawy programowej. W artykule wyjaśniamy, kiedy i w jaki sposób zorganizować dla dziecka pomoc w tej formie.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku – zgodnie ze opiniami RIO zostaje ono objęte dotacją przedszkolną. Pojawia się jednak wątpliwość – od kiedy dotacja zacznie przysługiwać, jeżeli dziecko uczęszczające do przedszkola od początku miesiąca osiągnie wymagany wiek po dacie przekazania informacji o liczbie dzieci?
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka może być prowadzone tylko w przedszkolach, które posiadają odpowiednie warunki i w których powołano zespół wczesnego wspomagania rozwoju. Od 1 września 2017 r. warunki te będą określone w nowym rozporządzeniu – sprawdź, wprowadzenie jakich zmian planuje resort edukacji.
Nowe rozporządzenie regulujące zasady działania innych form wychowania przedszkolnego określa warunki tworzenia oraz zasady działania innych form wychowania przedszkolnego. Projekt w znacznej części odzwierciedla dotychczasowy stan prawny, niemniej jednak warto zwrócić uwagę na kilka nowości.
Obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego spoczywa na gminie. Nie oznacza to jednak, że dyrektor placówki do której dowożone jest dziecko nie ma żadnych obowiązków. Sprawdź o czym musisz pamiętać jeszcze przed 1 września 2017 r.
Obowiązek zagwarantowania trzylatkom miejsc w przedszkolach spowodował, że w wielu gminach podjęto decyzję o przeniesieniu części oddziałów przedszkolnych z odrębnych budynków do pomieszczeń w szkołach podstawowych. Dotyczy to głównie „zerówek”. Jakie wymagania muszą spełniać pomieszczenia, do których zostaną przeniesione oddziały?
Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2017/2018 nie przewiduje żadnych zmian w stosunku do ubiegłego roku, ale dyrektorzy powinni przygotować się na dużo większą liczbę wniosków o przyjęcie dziecka.
Formalnie dyrektor przedszkola nie ma obowiązku organizowania leżakowania w ciągu dnia, jednak orzecznictwo wskazuje, że warunki pobytu w przedszkolu nie powinny być gorsze niż w innych formach wychowania przedszkolnego.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.