Statut każdego przedszkola musi określać szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci przez rodziców lub upoważnioną przez nią osobę. Należy pamiętać, że postanowienia statutu nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa powszechnie obowiązującego. To z kolei oznacza, że niedopuszczalne jest wskazanie, że rodzic pozostawia dziecko pod opieką nauczyciela lub wyznaczonego pracownika obsługi.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Co do zasady zmiany w statucie powinny być opiniowane przez radę przedszkola. Czy w sytuacji, gdy taka rada nie funkcjonuje, zmiany w statucie przedszkola powinny być opiniowane przez radę rodziców?
Czy w przypadku wyrażenia zgody przez rodziców dzieci 3-, 4- i 5-letnich na naukę religii w grupie przedszkolnej organ prowadzący zobowiązany jest dostosować rozwozy dzieci ze szkoły (szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi)? Pozostałe dzieci i uczniowie zmuszeni byliby 2 razy w tygodniu dłużej oczekiwać na rozwóz do domu.
Organ prowadzący szkoły różnych typów może połączyć je w zespół. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek. Sprawdź, czy w przypadku zespołu szkolno-przedszkolnego możliwe jest funkcjonowanie tylko jednego, wspólnego statutu.
Sprawdź również:
Sprawdź, jak można zredagować zapisy statutu przedszkola w związku ze zmianą zasad zawieszania zajęć w przedszkolu i wprowadzeniem zdalnego nauczania.
Od 1 września 2022 r. w statucie przedszkola powinny się znaleźć zapisy związane z organizacją zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w przypadku ich zawieszenia z powodu zaistnienia określonych przepisami okoliczności. Dowiedz się, jakie kwestie należy uregulować w statucie przedszkola od 1 września 2022 roku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dowiedz się, czy przyjęcie do przedszkola, oddziału przedszkolnego lub innej formy wychowania przedszkolnego dzieci z Ukrainy w tym i kolejnym roku szkolnym wymaga wprowadzenia zmian w statucie przedszkola. Upewnij się także, kto w przedszkolu odpowiada za przygotowanie nowelizacji tego dokumentu.
Statut to podstawowy dokument organizacyjny zarówno przedszkola publicznego jak i niepublicznego. Jego treść powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami co oznacza konieczność cyklicznej weryfikacji zapisów tego dokumentu pod katem ich aktualności. Sprawdź zatem, jakie zapisy w kontekście zmian prawnych na 2022 rok powinny się znaleźć w statucie przedszkola publicznego i niepublicznego. Nasz ekspert rozwieje Twoje wątpliwości dotyczące konstruowania zapisów statutu.
Dowiesz się, czy każdy punkt przedszkolny powinien mieć swój odrębny statut czy może być jeden wspólny statut dla punktów przedszkolnych? Upewnij się także czy też w statucie szkoły powinna być zawarta informacja dotycząca punktu przedszkolnego.
Statut jako podstawowy dokument określający organizację przedszkola powinien być zgodny z obowiązującym prawem. Jest to jednak akt prawa wewnętrznego, dlatego pojawia się przy tym pytanie, czy organ prowadzący ma prawo kontrolować treść tego dokumentu i wydawać dyrektorowi polecenia dotyczące wprowadzenia do niego zmian. Sprawdzamy to dla Ciebie.
Z tego artykułu dowiesz się min.:
Przeczytaj aktualny artykuł:
Z tego artykułu dowiesz się, czy dyrektor przedszkola bez kwalifikacji pedagogicznych może przewodniczyć różnym zespołom przedszkolnym w tym zespołowi ds. nowelizacji statutu.
Czas epidemii przyniósł konieczność wprowadzenia zmian w pracy publicznych i niepublicznych przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych. Dowiedz się, jakie zapisy statutu przedszkola trzeba w związku z tym zaktualizować.
Sprawdź, kto ustala zadania statutowe przedszola i w jakim celu.
Funkcjonowanie przedszkoli w czasie epidemii, w tym całkowite ich zamknięcie przez pewien czas, a następnie wprowadzenie reżimu sanitarnego, wymusiło modyfikacje umów zawieranych z rodzicami – szczególnie w kontekście opłat oraz odpowiedzialności placówki. Sprawdź, jak zmodyfikować umowę na czas epidemii COVID-19 i dowiedz się, czy zapisy statutu także powinny być zmienione.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.