Przepisy nie określają wymagań, jakie musi spełnić przedszkole niepubliczne, które chce przejść na profil Montessori. Nie istnieje również jakikolwiek państwowy rejestr przedszkoli, które mogą prowadzić wychowanie przedszkolne oparte na pedagogice Montessori pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. Sprawdź zatem, czy zmiana profilu działalności przedszkola wymaga podjęcia jakichkolwiek działań organizacyjnych.
Dowiedz się, czy aktualizując statut przedszkola należy go przedstawić do wglądu kuratorium i urzędowi miasta.
Przerwy w pracy przedszkola niepublicznego wynikają z jego organizacji i są określone w statucie placówki. Jeżeli zatem taka przerwa została zaplanowana, to dyrektor może w tym czasie zamknąć przedszkole.
Po zapisach o pomocy psychologiczno-pedagogicznej, które powinny znaleźć się w statusie przedszkola tak publicznego jak i niepublicznego, przedstawiamy propozycję zapisów dotyczących pozycji rodziców, ich prawnej reprezentacji oraz roli w życiu przedszkola.
O tym, jaka temperatura będzie wykluczała wyjście na spacer, dyrektor uzgadnia z nauczycielami, rodzicami, ewentualnie również z lekarzem i pielęgniarką. Kwestię tę można również uregulować w statucie przedszkola.
Często się zdarza, że dyrektor przedszkola otrzymuje prośbę o wydanie opinii o dziecku, np. wniosek rodzica w związku z toczącym się w sądzie postępowaniem. Innym razem wniosek o wydanie opinii może pochodzić od przedszkola, do którego dziecko zostało przeniesione w trakcie roku. Przepisy szczegółowo nie regulują takich sytuacji, dlatego sprawdź, w jakim dokumencie powinny być doprecyzowane zasady współdziałania z rodzicami w zakresie ich prawa do uzyskiwania informacji o dziecku, np. dotyczące zasad sporządzania informacji o dziecku, jego zachowaniu i rozwoju.
Z tego artykułu dowiesz się:
Utworzenie w przedszkolu nowego stanowiska kierowniczego np. dyrektora ds. administracyjnych i dyrektora ds. pedagogicznych wymaga zgody organu prowadzącego i wprowadzenia odpowiednich zmian do statutu placówki. Dokonuje się tego poprzez nowelizację tego dokumentu a nie wydawanie nowego aktu.
Przepisy nie wymagają by przedszkole na swojej stronie internetowej umieszczało statut, ale z drugiej strony dostęp do tego dokumentu wynika z przepisów o dostępie do informacji publicznej, dlatego jego publikacja może ułatwić wywiązanie się z tego obowiązku.
Zdarza się, że ze względów organizacyjnych lub na wniosek rodziców przedszkole musi przesunąć godziny podstawy programowej. Jest to możliwe, jednak takiej zmiany należy dokonać we właściwy sposób – nie wystarczy wydanie zarządzenia przez dyrektora przedszkola.
Obowiązek zapewnienia transportu oraz opieki w czasie przewozu do przedszkola spoczywa na gminie, statut przedszkola powinien natomiast określać zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z placówki. Dowiedz się, w jaki sposób uregulować zasady zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa, aby uniknąć jakichkolwiek związanych z tym wątpliwości.
W statutach wielu przedszkoli znajduje się niemające oparcia w przepisach wskazanie, że upoważnienie można wydać wyłącznie osobie pełnoletniej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy statut w Twoim przedszkolu nie zawiera regulacji ingerujących w zakres władzy rodzicielskiej.
W trosce o bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w przedszkolu w statutach lub procedurach przyprowadzania i odbierania dzieci zamieszczane są zapisy mające uniemożliwić rodzicom postawienie w placówce chorych dzieci. Jednym z najczęstszych jest wskazanie na prawo do żądania zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka. Musisz wiedzieć, że taki wymóg jest niezgody z prawem – dowiedz się dlaczego.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.