Pomoc nauczyciela to pracownik niepedagogiczny, który wykonuje zadania powierzone przez dyrektora przedszkola. Do zadań tych nie może jednak należeć prowadzenie zajęć z dziećmi – to obowiązek nauczyciela. Skoro pomoc nauczyciela nie prowadzi zajęć, nie ma uzasadnienia dla prowadzenia bądź wypełniania przez tego pracownika dziennika zajęć w przedszkolu.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zatrudnienie dodatkowej kadry w związku z posiadaniem przez dziecko orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nie zawsze oznacza zatrudnienie nauczyciela wspomagającego. Jeżeli będzie to zgodne z zaleceniami oraz potrzebami dziecka, można zatrudnić pomoc nauczyciela. Z kolei pomocą nauczyciela może być także student. Od osoby zatrudnionej na tym stanowisku nie wymaga się bowiem wykształcenia wyższego.
W wielu przedszkolach przyjęto zasadę, że do grup trzylatków na stałem przydzielona jest pomoc nauczyciela. Jest to pracownik niepedagogiczny, który wykonuje zadania określone przez dyrektora – głównie wspiera nauczyciela w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa, rzadziej w czynnościach niezwiązanych z procesem dydaktycznym i wychowawczym. Sprawdź, czy zatrudnienie pomocy nauczyciela w grupie trzylatków jest obowiązkowe.
Wysłuchaj podcastu, w którym wyjaśniono, w jakim wymiarze czasu pracy należy zatrudnić pomoc nauczyciela w przypadku doręczenia do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Pomoc nauczyciela nie może realizować zadań przewidzianych do realizacji przez osoby zajmujące stanowisko nauczyciela, dotyczy to zarówno prowadzenia zajęć, jak i samodzielnego sprawowania opieki nad dziećmi.
W okresie zawieszenia zajęć także nauczyciele przedszkola prowadzą nauczanie zdalne, przesyłają materiały rodzicom, odbierają prace przygotowane przez dzieci, przekazują zalecenia i instrukcje do pracy z dziećmi w domu. Nieco inaczej wygląda jednak kwestia organizacji pracy pomocy nauczyciela i nauczyciela wspomagającego. Sprawdź, jakie zadania można im powierzyć.
Osoba zatrudniona na stanowisku pomocy nauczyciela w przedszkolu musi legitymować się minimum wykształceniem podstawowym. Dowiedz się czy pomoc nauczyciela w przedszkolu powinna mieć kwalifikacje pedagogiczne.
Przepisy nie regulują zasad zatrudniania pomocy nauczyciela i woźnej oddziałowej w oddziale przedszkolnym, przedszkolu czy w szkole podstawowej. Kwestia zatrudnienia tych pracowników zależy od uzgodnień dyrektora placówki z organem prowadzącym.
Pomoc nauczyciela zatrudniona w przedszkolu może brać udział w posiedzeniu rady pedagogicznej, ale nie jako członek rady, a jedynie jako osoba zaproszona – z głosem doradczym.
Dane osobowe wychowanków przedszkola oraz ich rodziców często są udostępniane nie tylko nauczycielom, ale także pracownikom niepedagogicznym. Pamiętaj, że jeśli jest ro niezbędne do wykonywania obowiązków, taka osoba może mieć dostęp do informacji o dziecku.
Organizacja całodniowej wycieczki dla wszystkich wychowanków przedszkola może wiązać się z koniecznością zaangażowania całej kadry pedagogicznej. Co zrobić, gdy rodzice kilkorga lub tylko jednego dziecka nie wyrażają zgody na udział w wycieczce? Czy w takiej sytuacji można poprosić ich o nieprzyprowadzanie dziecka w tym dniu do przedszkola?
Przepisy nie określają zakresu obowiązków pomocy nauczyciela. W praktyce ustala go dyrektor przedszkola w umowie o pracę lub oddzielnym piśmie, tzw. przydziale czynności. W każdym przypadku ich zakres zależy od indywidualnych potrzeb dziecka zawartych w orzeczeniu.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.