Dowiedz się, jakie działania powinien podjąć dyrektor przedszkola wobec dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu zagrożenia niedostosowaniem społecznym i diagnozą mutyzmu wybiórczego. Sprawdź, jakie formy wsparcia należy zapewnić dziecku w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu. Upewnij się także, czy zajęcia rewalidacyjne zalecone z uwagi na zagrożenie niedostosowaniem społecznym można realizować w przedszkolu, oddziale przedszkolnym i innej formie wychowania przedszkolnego.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
O przyjęciu dziecka do przedszkola w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor przedszkola. Jeżeli skutkowałoby to zmianami organizacyjnymi – zgodę musi wyrazić organ prowadzący. Nawet, jeżeli do przedszkola ma zostać przyjęte dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, nie trzeba uzyskiwać zgody nauczycieli. Sprawdź szczegóły.
Aktualnie każde przedszkole (publiczne i niepubliczne) ma obowiązek realizować wszystkie zalecenia z orzeczenia posiadanego przez dziecko/ucznia, nie wskazując żadnej przyczyny, z powodu której można odstąpić od realizacji, czy odroczyć realizację tego obowiązku. W szczególności przedszkole nie może sugerować zmiany placówki przez dziecko z orzeczeniem z tego powodu , że nie posiada odpowiedniej kadry specjalistów czy warunków do realizacji orzeczenia.
Sprawdź, czy dyrektor publicznego przedszkola ogólnodostępnego musi przyjąć dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, jeżeli w orzeczeniu tym jako najkorzystniejszą formę kształcenia wskazano przedszkole specjalne. Dowiedz się, czy brak odpowiednich specjalistów i warunków, by zapewnić dziecku z niepełnosprawnością odpowiednie kształcenie, może być przyczyną odmowy przyjęcia takiego dziecka do placówki wychowania przedszkolnego.
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Przyjęcie dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu do przedszkola wiąże się z koniecznością zatrudnienia dodatkowego nauczyciela, który będzie wspierał je podczas pobytu w placówce. Dowiedz się, jak rozwiązać problem braku odpowiedniego specjalisty i czy warunkowo jego zadania może realizować dodatkowy nauczyciel wychowania przedszkolnego.
Okres przedszkolny dla dziecka z zespołem Downa to czas wyzwań w wielu obszarach rozwoju. Bardzo ważne jest środowisko, które umiejętnie będzie wspierało rozwój potrzebującego pomocy malca. Rodzic może zadecydować o rodzaju placówki, do której maluch będzie uczęszczał. Coraz częściej dzieci z ZD trafiają do przedszkoli ogólnodostępnych, gdzie realizuje się integracyjny model kształcenia. To rozwiązanie ma wiele zalet. Włączenie dziecka z ZD w grupę rówieśniczą i wspieranie go w rozwoju jest jednak dla nauczyciela sporym wyzwaniem. Potrzebna jest wiedza, cierpliwość, elastyczność i kreatywność.
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. W szkołach i przedszkolach obchodzony jest jako Dzień Kolorowej Skarpetki. Dowiedz się, czy przedszkole niepubliczne przyjmując dziecko z zespołem Downa musi zatrudnić nauczyciela wspomagającego, specjalistę lub pomoc nauczyciela.
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna wydaje jeden oryginał orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, rodzic może wystąpić o wydanie poświadczonych kopii. Sprawdź, jaki dokument powinien znaleźć się w dokumentacji przedszkola, do którego uczęszcza dziecko.
Dziecko 6-letnie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na spektrum autyzmu można przypisać do grupy młodszej. Podstawą takiej decyzji może być fakt, że dziecko czuje się pewniej w młodszej grupie, lepiej się w niej odnajduje, zna wychowawców itp. Niemniej jednak w grupie tej dziecko musi realizować roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne zakończone oceną gotowości szkolnej. Sprawdź, na jakiej podstawie dyrektor może zadecydować o zapisaniu starszych dzieci do grupy młodszej.
Z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego może wynikać potrzeba zastosowania w pracy z dzieckiem specjalistycznego sprzętu. Dowiedz się, czy mając w przedszkolu jedno dziecko z takimi zaleceniami musisz zakupić dla niego taki sprzęt.
Dowiedz się, czy przyjmując do przedszkola publicznego ogólnodostępnego dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową w tym afazję, orzeczeniem o niepełnosprawności i opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka z których wynika zalecenie zatrudnienia pomocy nauczyciela musisz uzyskać zgodę organu prowadzącego na utworzenie nowego etatu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pobierz przykładowy wzór dokumentu podsumowującego efekty kształcenia specjalnego w przedszkolu w roku szkolnym 2021/2022 i dostosuj go do swoich potrzeb.
Upewnij się, czy nauczyciel współorganizujący kształcenie dla ucznia z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera musi mieć kwalifikacje z autyzmu, czy wystarczy kurs kwalifikacyjny w zakresie oligofrenopedagogiki?
Wiele przedszkoli niepublicznych boryka się z problem zatrudnienia specjalistów z kwalifikacjami, wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do udzielania dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej i prowadzenia zajęć specjalistycznych. Dowiedz się, czy brak odpowiedniej kadry uzasadnia odmowę przyjęcia dziecka do placówki i realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu i opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Upewnij się, w jakiej wysokości zostanie przyznana dotacja na dziecko z orzeczeniem i niepełnosprawności, które jednocześnie jest objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.