Otwarcie przedszkoli wbrew zakazom
Docierają do nas sygnały, że mimo wejścia w życie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wiele przedszkoli przyjmuje znacznie więcej dzieci niż faktycznie jest do tego uprawnionych. Tymczasem za takie działanie grożą dyrektorom dotkliwe sankcje.
Każda placówka zarówno publiczna jak i niepubliczna ma obowiązek działać w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy ustaw i rozporządzeń. Dyrektor przedszkola odpowiada zaś za zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa na terenie placówki i podczas zajęć przez nią organizowanych.
Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek (§ 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach). |
Tymczasem na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem w dniach 29 marca – 11 kwietnia br. ograniczone zostaje funkcjonowanie m.in. przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego. Podstawą wprowadzenia tego ograniczenia jest wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności zagrażających życiu lub zdrowiu dzieci i młodzieży, czyli epidemia COVID-19 (art. 30b ustawy – Prawo oświatowe). Oznacza to, że dyrektor przedszkola, który wbrew zakazom przyjmuje do placówki dzieci osób, które nie są uprawnione by z wyjątków wskazanych w ww. rozporządzeniu skorzystać, nie stosuje się do obowiązujących go przepisów. Nie zapewnia tym samym w czasie epidemii bezpieczeństwa dzieciom, które do placówki na wniosek rodziców uczęszczają.
Trzeba przy tym pamiętać, że podmiotem, który jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli na terenie przedszkola jest nie tylko organ nadzoru pedagogicznego, ale także sanepid (szczegóły na www.portalprzedszkolny.pl)
Sankcją za prowadzenie działalności niezgodnej z prawem oświatowym, rozporządzeniami wykonawczymi lub zapisami statutu może być wykreślenie placówki z ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego. Wykreślenie z ewidencji następuje w drodze decyzji, w terminie określonym w decyzji i jest równoznaczne z likwidacją szkoły lub placówki.
To nie wszystko! SPRAWDŹ, jakie jeszcze mogą być konsekwencje przyjęcia do przedszkola w dniach 29 marca-11 kwietnia dziecka, które nie jest uprawnione by korzystać z zajęć.
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 910 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tekst jedn.: Dz.U. 2020 poz. 1604).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2021 r. poz. 561).