Upewnij się, czy objęcie pracownika kwarantanną w czasie, kiedy przebywa on na urlopie wypoczynkowym, automatycznie przerywa wypoczynek, czy też pracownik może zadeklarować, że chce kontynuować urlop.
Trwająca epidemia, czasowe ograniczenie funkcjonowania szkół i przedszkoli i coraz częściej występujące kwarantanny i izolacje wśród nauczycieli i przedszkolaków dezorganizują pracę przedszkoli i planowane działania związane z oceną pracy. Sprawdź zatem, czy z powodu epidemii można przełożyć zaplanowaną ocenę na przyszły rok.
Od kilku dni pytają nas Państwo o to jak poprawnie sformułować wniosek dla rodziców uprawnionych do skorzystania z opieki przedszkolnej w dniach 29 marca – 11 kwietnia, czyli w okresie czasowego ograniczenia działalności przedszkoli. Niestety wiele z ogólnodostępnych wniosków zawiera błędy i zapisy, które nie mają oparcia w przepisach. Dlatego nasz ekspert – radca prawny i specjalista w zakresie przepisów o ochronie danych osobowych przygotował dla Państwa wzorcowy dokument.
Mimo obligatoryjnego zamknięcia przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego (z wyłączeniem placówek specjalnych) już w pierwszym tygodniu obowiązywania nowego rozporządzenia MEiN wiele placówek przyjmuje znacznie więcej dzieci niż jest do tego uprawnionych. Jak to możliwe? Wszystko przez niejasne przepisy i ich różne interpretacje.
Na podstawie § 2 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, rodzice dzieci przedszkolnych mogą złożyć wniosek o zapewnienie dzieciom opieki w okresie ograniczenia funkcjonowania placówek wychowania przedszkolnego. Jakich zatem danych można żądać od rodziców/opiekunów prawnych dziecka by było to zgodne z przepisami?
Docierają do nas sygnały, że mimo wejścia w życie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wiele przedszkoli przyjmuje znacznie więcej dzieci niż faktycznie jest do tego uprawnionych. Tymczasem za takie działanie grożą dyrektorom dotkliwe sankcje.
Miniscenariusze do pracy zdalnej to seria materiałów i narzędzi przeznaczonych do kształcenia na odległość dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zadania przeznaczone są do wykonania samodzielnie lub z pomocą rodziców albo starszegorodzeństwa. Wykonane prace można gromadzić w teczce, fotografować lub skanować w celu przekazania nauczycielowi.
Braki kadrowe w czasie epidemii spowodowane kwarantanna, izolacją, zwolnieniem lekarskim czy urlopem dla poratowania zdrowia nie uzasadniają zawieszenia stacjonarnej działalności przedszkola a zatem należy je na bieżąco uzupełniać. Dyrektor ma do wyboru 5 form zorganizowania zastępstwa za nieobecnych nauczycieli – w zależności od długości trwania nieobecności i posiadanych środków finansowych. Sprawdź, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla Twojej placówki.
Dowiedz się, jak krok po kroku zarządzić zdalne nauczanie w przedszkolu (całkowite lub częściowe) i jakie dokumenty musisz w związku z tym opracować. Poznaj także zasady rozliczania czasu pracy nauczycieli i pracowników obsługi w czasie pracy zdalnej i postoju.
Żadne przepisy wewnętrzne szkół i placówek oświatowych nie zawierają zapisów o organizacji pracy w trakcie epidemii i zawieszenia zajęć. Dlatego wszystkie wdrażane w oświacie rozwiązania są jedynie próbą poradzenia sobie z szeregiem problemów, jakie przyniósł koronawirus i zawieszenie zajęć. Mimo tych trudności musimy wszyscy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, przeorganizować pracę pracowników, sprawdzić umowy z kontrahentami i dostawcami w zakresie możliwości zmiany ich warunków lub odstąpienia itp. Do tego będzie potrzebne sporządzenie kilku dokumentów – wszystkie decyzje warto bowiem mieć udokumentowanie.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.