Z tego artykułu dowiesz się, czy na dziecko uczęszczające do przedszkola niepublicznego, które nie ukończyło 2,5 lat przysługuje dodatkowa dotacja na wczesne wspomaganie rozwoju.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Rodzice dziecka objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju w przedszkolu mają prawo zrezygnować z WWR w danej placówce. Często rezygnacja związana jest z decyzją o rozpoczęciu korzystania z WWRD w innym podmiocie. Należy jednak pamiętać, że rezygnacja nakłada na przedszkole obowiązek wyrejestrowania dziecka z SIO. Zaniechanie tego obowiązku sprawi, że nowa placówka nie będzie mogła wprowadzić do SIO opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
To, że w danym przedszkolu są organizowane zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, nie oznacza, że można na nie zapisać każde dziecko uczęszczające do tego przedszkola. Najczęstszym powodem odmowy jest oczywiście brak wolnych miejsc. Trzeba pamiętać, aby w statucie uwzględnić zasady i sposób informowania rodziców o braku możliwości realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju w przedszkolu.
Jakie przepisy prawne regulują prowadzenie zajęć WWR w przedszkolu? Czy są jakieś ograniczania dotyczące godzin prowadzenia tych zajęć? Dyrektor w naszym przedszkolu nie pozwala na realizację WWR przed godziną 12:30. Argumentuje to tym, że zajęcia te muszą się odbywać po godzinach realizacji podstawy programowej i nie można zabierać dzieci podczas innych zajęć, realizowanych przez przedszkole. W przedszkolu mamy dzieci od 2,5 do 7 lat. Starsze dzieci dają sobie świetnie radę w godzinach popołudniowych, jednak młodsze nie mają sił i nie ma żadnych efektów zajęć. Czy dzieci 2,5- oraz 3-letnie też realizują obowiązkową podstawę programową, czy dotyczy to tylko starszych dzieci? Jak możemy wpłynąć na decyzję dyrekcji i na jakie przepisy się powołać?
Sprawdź, czy logopeda zatrudniany w przedszkolu niepublicznym do prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju musi mieć umowę o pracę, czy też może to być umowa cywilnoprawna zawarta na dowolną liczbę godzin (więcej niż 4 godziny tygodniowo).
Sprawdź, czy przedszkole, które nie zatrudnia psychologa, ale ma w swojej kadrze oligofrenopedagoga, logopedę i terapeutę pedagogicznego może organizować wczesne wspomaganie rozwoju, jeżeli takie zalecenie wynika z orzeczeń poradni dostarczonych przez rodziców nowoprzyjętych dzieci.
Poszerzenie działalności przedszkola niepublicznego poprzez utworzenie oddziału integracyjnego będzie się wiązało ze zmianą sposobu naliczania dotacji. Sprawdź, jakie dokumenty i w jakich terminach należy w związku z tym wypełnić i złożyć do organu dotującego. Poznaj także pozostałe wymagania związane z poszerzeniem działalności przedszkola o oddział integracyjny.
Przeczytaj również:
Przepisy nie określają wzorów czy szablonów dokumentów podsumowujących rok przedszkolny z zakresu zajęć wczesnego wspomagania oraz kształcenia specjalnego, wskazując jedynie na ich zawartość oraz działania, jakie powinny być podjęte w związku z podsumowaniem efektywności udzielanego dzieciom wsparcia. Dowiedz się, jak w praktyce może przebiegać podsumowanie kształcenia specjalnego w przedszkolu i organizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jeżeli przedszkole nie zatrudnia kadry posiadającej kwalifikacje do prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dzieci nie dysponuje pomieszczeniami do prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania indywidualnie i w grupie, to nie jest możliwa organizacja tych zajęć w placówce. Sprawdź, jak w praktyce zapewnić dzieciom zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju w przedszkolu.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.