Obecność psychologa w przedszkolu zaczyna być standardem. Nie zawsze jednak bywa jasne, jaka jest jego rola w codziennej pracy placówki edukacyjnej. Czym w ramach współpracy z rodzicami powinien się zajmować psycholog? Jaka jest jego rola w komunikacji z rodzicami przedszkolaków? Jakiego rodzaju wsparciem obejmuje dzieci, rodziców, wychowawców i nauczycieli specjalistów?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Rozstanie i rozwód rodziców dziecka często pociąga za sobą konflikt, w który mimowolnie włączane jest przedszkole. Jedną z częstych sytuacji jest brak zgody jednego rodzica na odbieranie dziecka przez osoby upoważnione przez drugiego. Co w takiej sytuacji powinien zrobić dyrektor przedszkola? Czy każde z rodziców może upoważnić inne osoby do odbierania dziecka po zajęciach?
Pełnomocnictwo notarialne nie jest dokumentem pozwalającym przekazać opiekę prawną nad dzieckiem. Rodzice mogą dokonać tego jedynie przez sąd. To oznacza, że działania przedszkola na podstawie pełnomocnictwa od rodzica, np. dla babci dziecka, są niezgodne z prawem. Dowiedz się, kiedy rodzic może skorzystać z pomocy pełnomocnika, a w jakich sprawach udzielenie pełnomocnictwa nie jest możliwe.
Przepisy prawa oświatowego stanowią, że zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka są prowadzone z dzieckiem i jego rodziną – indywidualnie lub w grupie. W związku z tym pojawiają się wątpliwości odnoszące się do obowiązku uczestniczenia rodziny w zajęciach wwr. Sprawdź, czy w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka musi uczestniczyć rodzic czy jest to tylko możliwość.
Obejrzyj szkolenie, w czasie którego ekspertka (psycholog, psychoterapeuta dzieci i młodzieży) udziela wskazówek dotyczących informowania rodziców o podejrzeniu trudności rozwojowych u dziecka.
Poruszane zagadnienia:
Pandemia przyzwyczaiła nas do tego, że wiele spraw wymagających osobistego kontaktu, można załatwić zdalnie. W przypadku przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego na popularności zyskały zdalne zebrania z rodzicami. Okazuje się jednak, że przepisy nie wskazują takiej możliwości. Sprawdź, czy zebrania oraz spotkania z rodzicami w roku szkolnym 2022/2023 można prowadzić z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest zadaniem statutowym przedszkola i każdego nauczyciela. Nie ma konieczności uzyskiwania zgody rodziców na jej udzielanie w trakcie bieżącej pracy, również w przypadku, gdy jest ona udzielana przez pedagoga specjalnego. Jeśli zajdzie taka konieczność ze strony rodziców, to mogą nie wyrazić zgody na objęcie pomocą w odniesieniu do własnego dziecka. Jednak nie może to być działanie ze szkodą dla dziecka. Rodzice powinni uzasadnić brak zgody na objęcie dziecka wsparciem, wskazując, że w inny sposób zaspokajają potrzeby dziecka w danym zakresie.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Rodzice nie muszą wyrażać zgody na współpracę pedagoga specjalnego
Zadania pedagoga specjalnego
Pedagog specjalny w przedszkolu niepublicznym
Przedszkole realizując swoje statutowe zadania powinno współdziałać z rodzicami oraz wspomagać ich w wychowaniu dzieci. Określając w swoim statucie sposób wykonywania tych zadań przedszkole nie może pominąć roli rodziny i znaczenia współpracy z rodzicami w ich realizacji. Jakość i efekty tej współpracy oraz relacje, jakie zachodzą między przedszkolem a rodzicami zależą w dużej mierze od tego, czy dziecko wychowują rodzice żyjący w małżeństwie, konkubinacie, separacji czy po rozwodzie oraz jakie mają uprawnienia do sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Dowiedz się, jak relacje rodzinne wpływają na prawa i obowiązki rodziców oraz dyrektora przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.
Rodzice mają prawo występować do dyrektora przedszkola z wnioskami dotyczącymi ich dziecka. Nie każdy wniosek musi zostać rozpatrzony pozytywnie. Niektóre żądania są wręcz niemożliwe do spełnienia. Poznaj najczęściej pojawiające się żądania rodziców, których dyrektor przedszkola nie musi spełniać. Dowiedz się, na jaką podstawę prawną powołać się podczas rozmowy z rodzicami.
Nie wszystkie obowiązki dyrektora przedszkola, szkoły z oddziałami przedszkolnymi lub innej formy wychowania przedszkolnego wynikają wprost z przepisów. Niektóre z nich są określone w innych aktach prawnych. Część obowiązków dyrektora została potwierdzona tylko w orzecznictwie. Sprawdź, jakie są obowiązki dyrektora wobec rodziców dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego.
W tym artykule wyjaśniamy, czy przedszkole ma obowiązek wydać dziecko uprawnionemu rodzicowi, mimo że reaguje ono krzykiem i płaczem na widok rodzica i odmawia pójścia z nim do domu.
Upewnij się, co zrobić, gdy rodzice dziecka sprawiającego problemy wychowawcze, przejawiającego zachowania agresywne wobec innych dzieci i nauczycieli, nie chcą podjąć współpracy ani nawet rozmowy z wychowawcą i dyrekcją, by ustalić dalsze postępowanie i ewentualną diagnozę dziecka.
Współpraca z rodzicami i opiekunami dzieci to temat, który spędza sen z powiek niejednemu dyrektorowi. W każdej grupie, w każdym roczniku znajdą się bowiem rodzice, którzy współpracować nie chcą, mając przy tym wysokie wymagania i roszczenia wobec placówki, dyrektora i nauczycieli. Są też tacy, którzy z uwagi na pochodzenie z tzw. rodzin dysfunkcyjnych – współpracować nie potrafią. Problematyczna może też być współpraca z rodzicami rozwiedzionymi lub pozostającymi w separacji. Takie sytuacje wymagają nie tylko od dyrekcji, ale także od nauczycieli specjalnego podejścia i podjęcia wielu działań, by w miarę możliwości ułożyć współpracę tak, by dobro dziecka było na pierwszym miejscu. Prześledźmy zatem, jak wygląda kwestia praw i obowiązków rodziców oraz odpowiedzialności nauczycieli i placówki w kontekście dobra dziecka.
Jednym z obowiązków każdego przedszkola jest współpraca z rodzicami w różnych sferach działalności przedszkola. Współpraca ta może polegać na działaniu za zgodą lub na wniosek rodziców, zasięganiu opinii czy też po prostu na informowaniu. Obowiązek kooperacji może spoczywać zarówno na nauczycielach, jak i na dyrektorze przedszkola. Sprawdź, w jakich przypadkach i w jaki sposób należy współpracować z rodzicami.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.