W tym artykule wyjaśniamy, czy przedszkole ma obowiązek wydać dziecko uprawnionemu rodzicowi, mimo że reaguje ono krzykiem i płaczem na widok rodzica i odmawia pójścia z nim do domu.
Upewnij się, co zrobić, gdy rodzice dziecka sprawiającego problemy wychowawcze, przejawiającego zachowania agresywne wobec innych dzieci i nauczycieli, nie chcą podjąć współpracy ani nawet rozmowy z wychowawcą i dyrekcją, by ustalić dalsze postępowanie i ewentualną diagnozę dziecka.
Współpraca z rodzicami i opiekunami dzieci to temat, który spędza sen z powiek niejednemu dyrektorowi. W każdej grupie, w każdym roczniku znajdą się bowiem rodzice, którzy współpracować nie chcą, mając przy tym wysokie wymagania i roszczenia wobec placówki, dyrektora i nauczycieli. Są też tacy, którzy z uwagi na pochodzenie z tzw. rodzin dysfunkcyjnych – współpracować nie potrafią. Problematyczna może też być współpraca z rodzicami rozwiedzionymi lub pozostającymi w separacji. Takie sytuacje wymagają nie tylko od dyrekcji, ale także od nauczycieli specjalnego podejścia i podjęcia wielu działań, by w miarę możliwości ułożyć współpracę tak, by dobro dziecka było na pierwszym miejscu. Prześledźmy zatem, jak wygląda kwestia praw i obowiązków rodziców oraz odpowiedzialności nauczycieli i placówki w kontekście dobra dziecka.
Jednym z obowiązków każdego przedszkola jest współpraca z rodzicami w różnych sferach działalności przedszkola. Współpraca ta może polegać na działaniu za zgodą lub na wniosek rodziców, zasięganiu opinii czy też po prostu na informowaniu. Obowiązek kooperacji może spoczywać zarówno na nauczycielach, jak i na dyrektorze przedszkola. Sprawdź, w jakich przypadkach i w jaki sposób należy współpracować z rodzicami.
Organizowanie rodzicowi spotkań z dzieckiem na terenie przedszkola, po to by umożliwić mu kontakt z nim, nie należy do pracowników przedszkola. Jeśli wizyty w przedszkolu utrudniają pracę nauczycieli i zakłócają spokój dziecka, należy przypomnieć rodzicowi obowiązujące w przedszkolu zasady współdziałania z rodzicami, określone w statucie przedszkola i poprosić o stosowanie się do nich.
Prowadzenie skutecznych działań dydaktycznych i wychowawczych wymaga zbudowania partnerskich relacji z rodzicami wychowanków – stworzenie takiej więzi stanowi jedno z wymagań stawianych przedszkolom. Sprawdź, jak powinna wyglądać współpraca przedszkola z rodzicami, aby mieć pewność, że spełnia wymaganie szóste i skorzystaj z narzędzia, dzięki któremu dowiesz się, jak tę współpracę oceniają rodzice.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.