Zatrudnienie w pełnym wymiarze w chwili składania wniosku o urlop dla poratowania zdrowia nie wystarcza, by został on udzielony przez dyrektora. Prawo do urlopu można utracić w przypadku czasowego obniżenia pensum lub przebywania na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 6 miesięcy.
W okresie urlopu zdrowotnego nauczyciel nie może podejmować działalności o charakterze zarobkowym – zarówno w ramach dotychczasowego, jak i nowego stosunku pracy, a także innych form działalności. Naruszenie zakazu skutkuje odwołaniem z urlopu.
Choroba nauczyciela a nawet hospitalizacja nauczyciela w trakcie korzystania przez niego z urlopu zdrowotnego ani nie przerywa tego urlopu, ani go nie wydłuża, ani nie skraca o okres niezdolności do pracy wskazany w zwolnieniu lekarskim.
Warunkiem udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia nie jest uzyskanie orzeczenia stwierdzającego u nauczyciel chorobę zawodową, ale spełnienie wszystkich warunków, o których mowa w art. 73 Karty Nauczyciela.
Urlopu zdrowotnego nie powinno się planować w tym samym czasie, co wypoczynkowego. Może to bowiem pozbawić nauczyciela szansy na odzyskanie niewykorzystanego wypoczynku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w przedszkolu nie było planu urlopowego – wówczas należy udzielić nauczycielowi zaległego urlopu wypoczynkowego.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.