Zawarcie z przyszłym pracownikiem przedwstępnej umowy o pracę pozwala nawet z dużym wyprzedzeniem zapewnić kandydata do pracy o zamiarze zawarcia z nim stosunku pracy. Ta forma jest przydatna szczególnie gdy przyszłego pracownika obowiązuje 3 miesięczny okres wypowiedzenia który dla przyszłego pracodawcy tworzy stan niepewności co do tego czy finalnie dojdzie do zatrudnienia. By zminimalizować to ryzyko pobierz przykładowy wzór takiej umowy.
Zdarza się, że sytuacja kadrowa w szkole lub przedszkolu wymusza konieczność zmiany rodzaju umowy zawartej z nauczycielem. Sprawdź, jak zmienić umowę zawartą na czas nieokreślony w zatrudnienie na czas określony (zastępstwo) bez rozwiązywania stosunku pracy oraz z zastosowaniem tego trybu.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zatrudniając nowego pracownika, pracodawca ma do zrealizowania względem niego sporo obowiązków informacyjnych. Z kolei osoby odpowiedzialne za sprawy kadrowo-płacowe w szkole powinny zadbać o to, by umowa o pracę zawierała wszystkie wymagane prawem elementy.
W umowie o pracę nie można wprowadzić ograniczeń w zakresie możliwości jej wypowiedzenia przez pracownika, nawet gdy dotyczą one obowiązku zakończenia ważnych zadań przedszkolnych, jak np. przygotowanie rocznej lub półrocznej karty obserwacji dziecka lub gotowości szkolnej.
Wprowadzenie obowiązku zawierania umów o pracę ze wszystkimi nauczycielami prowadzącymi zajęcia w przedszkolach wywołało wiele wątpliwości. Zdaniem dyrektorów, a także samych nauczycieli w niektórych przypadkach nawiązywanie stosunku pracy jest bezcelowe i niepotrzebne. W artykule wyjaśniamy, kiedy umowy o pracę są obowiązkowe i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
W 2018 r. rozpoczęcie zajęć w przedszkolach nastąpi 3 września – nie oznacza to jednak, że dopiero wtedy należy nawiązać stosunki pracy z nowozatrudnionymi nauczycielami. W związku z tym, że 1 września 2018 r. przypada w sobotę, umowy można podpisać jeszcze w sierpniu.
Regulacje dotyczące nakazu pracy na podstawie umowy o pracę wejdą w życie od 1 września 2018 r. Sprawdź czy obowiązek zawarcia umowy o pracę dotyczy także osób prowadzących zajęcia dodatkowe takie rytmika, angielski czy gimnastyka korekcyjna, jeżeli są one prowadzone w wymiarze jednej lub dwóch godzin tygodniowo?
Wprowadzenie do Karty Nauczyciela obowiązku zatrudnienia nauczycieli nie samorządowych przedszkoli na podstawie umowy o pracę ma na celu w szczególności zapewnienie wysokiej jakości procesu nauczania. Zakaz zawierania z nauczycielami umów cywilnoprawnych będzie obowiązywał dopiero od 1 września 2018 r.
Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego na podstawie umowy na czas określony jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach. Czy wiesz, ile takich umów można zawrzeć z nauczycielem i na jaki okres? Co w sytuacji, gdy nauczyciel podważy zasadność zatrudnienia terminowego i wystąpi o ustalenie istnienia stosunku pracy, żądając nawiązania umowy na czas nieokreślony?
Zmiany w prawie pracy, które wchodzą w życie 22 lutego 2016 r., wprowadzają nowe limity w zawieraniu umów na czas określony, nakładają na pracodawców nowe obowiązki informacyjne oraz określają przepisy przejściowe, jakie należy stosować przy wypowiadaniu umów zawartych przed nowelizacją. Zmiany dotyczą także trwających umów o pracę – dlatego w niektórych przypadkach dyrektor musi przygotować aneksy.
Już 22 lutego 2016 r. nastąpią duże zmiany w zakresie możliwości zawierania terminowych umów o pracę. Będzie można zawierać je jedynie na okres 33 miesięcy, a czwarta taka umowa będzie podpisywana (tak jak dotychczas) na czas nieokreślony. Zmiany dotyczą także okresów wypowiedzenia stosunku pracy. Nie wszystkie nowości mają jednak zastosowanie do nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.