Od 1 września 2024 r. szkoły i przedszkola będą mogły organizować lekcje religii w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych także w przypadku większej liczby uczniów. Poznaj nowe regulacje rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, które wejdą w życie od nowego roku szkolnego.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zajęcia religii w przedszkolu to zajęcia prowadzone przez nauczyciela posiadającego kwalifikacje do zajmowania stanowiska katechety. Sprawdź czy w czasie tych zajęć w sali musi być obecny także nauczyciel prowadzący grupę jako ten który ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela. Dowiedz się, kto sprawuje opiekę nad dziećmi w czasie zajęć religii.
W szkołach dla dzieci nieuczęszczających na lekcje religii organizuje się zajęcia na świetlicy, w bibliotece itp. A jak rozwiązać taką sytuację w przedszkolu, gdzie nie ma opieki świetlicowej? Dowiedz się, czy dyrektor przedszkola organizując opiekę nad dzieckiem nieuczęszczającym na religię musi uwzględniać sugestie rodziców.
Niektóre zajęcia organizowane w przedszkolu niepublicznym mogą być prowadzone z udziałem wolontariuszy. Nie dotyczy to jednak zajęć religii. Sprawdź, dlaczego ksiądz i katecheta nie mogą prowadzić lekcji religii z dziećmi bez umowy i wynagrodzenia.
Z tego artykułu dowiesz się:
O ile przedszkole publiczne ma obowiązek zorganizowania nauki religii na życzenie rodziców, o tyle nie musi gwarantować prowadzenia zajęć w tej samej grupie, do której uczęszcza dziecko. Przepisy wyraźnie wskazują, w których przypadkach można organizować religię w grupie łączonej w przedszkolu.
Każdego roku w okresie poprzedzającym święta wielkanocne dyrektorzy przedszkoli spotkają się z pytaniami dotyczącymi organizacji rekolekcji wielkopostnych dla przedszkolaków. Czy dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym powinny w nich uczestniczyć, jeżeli takie jest życzenie rodziców? Kto powinien zorganizować rekolekcje dla dzieci z przedszkola? Sprawdź, jakie obowiązki spoczywają na dyrektorze przedszkola, w którym na życzenie rodziców naucza się religii.
Od lat w debacie publicznej powraca temat organizowania zajęć z religii w czasie zajęć edukacyjnych w przedszkolu. Zalecane jest bowiem, aby katecheta prowadził religię przed rozpoczęciem lub po zakończeniu zajęć realizujących podstawę programową. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Sprawdź, jak organizować te zajęcia i dowiedz się czy religia w przedszkolu, w tym również w zerówce może być realizowana w środku dnia. Dowiedz się, jak zorganizować zajęcia z religii dla grupy nie mniejszej niż siedmioro dzieci, jeżeli przedszkole lub oddział przedszkolny pracuje tylko pięć godzin dziennie.
Uczestnictwo w zajęciach religii w przedszkolu nie jest obowiązkowe. Oznacza to, że dzieciom, które nie uczestniczą w zajęciach religii, powinna być zapewniona w tym czasie odpowiednia opieka. Dzieci nieuczestniczące nie powinny jednak przebywać w sali, w której prowadzone są zajęcia z religii. Wobec obowiązujących obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną organizacja zajęć religii zgodnie z przepisami i z uszanowaniem woli rodziców stanowi poważne wyzwanie dla dyrektorów przedszkoli. Sprawdź, jak można rozwiązać problem organizacji zajęć religii w czasie epidemii i zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom nieuczestniczącym w tych zajęciach.
Obowiązek zorganizowania nauki religii dotyczy wyłącznie przedszkoli publicznych oraz tych przedszkoli niepublicznych, których statut wskazuje, że takie zajęcia są prowadzone. Nauka religii w publicznych przedszkolach jest realizowana na życzenie rodziców. W związku z tym przedszkole niepubliczne nie musi organizować zajęć z religii, jeżeli rodzice nie wnioskują o takie zajęcia.
Publiczne przedszkola organizują naukę religii na życzenie rodziców. Nauka religii powinna być bezpłatna, jednocześnie – powinna odbywać się poza czasem przeznaczonym na realizację podstawy programowej. Co w sytuacji, gdy gmina gwarantuje tylko pięć godzin bezpłatnego nauczania i religia odbywa się poza tym czasem?
W przedszkolach publicznych, na życzenie rodziców, organizuje się zajęcia z religii – mogą w nich uczestniczyć wszystkie dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym. Ta zasada nie dotyczy jednak placówek niepublicznych – sprawdź czy dyrektor musi zebrać od rodziców deklaracje o uczestniczeniu dziecka w zajęciach z religii i jak powinien postąpić, jeżeli rodzice sami wyjdą z inicjatywą organizacji zajęć.
Zaj ę cia religii należy organizować poza czasem realizacji podstawy programowej. Zajęcia te są zajęciami dodatkowymi, nieuwzględnionymi w podstawie programowej wychowania przedszkolnego – sprawdź, jakie mogą być konsekwencje odstąpienia od tej zasady.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.