Religia w czasie przeznaczonym na realizację podstawy programowej może – kurator może przeprowadzić kontrolę
Zaj ę cia religii należy organizować poza czasem realizacji podstawy programowej. Zajęcia te są zajęciami dodatkowymi, nieuwzględnionymi w podstawie programowej wychowania przedszkolnego – sprawdź, jakie mogą być konsekwencje odstąpienia od tej zasady.
Przedszkole publiczne zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie. W tym czasie przedszkole realizuje programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową wychowania przedszkolnego w której nie uwzględnia się religii
Kurator może przeprowadzić kontrolę…
Organ sprawujący nadzór pedagogiczny może przeprowadzić kontrolę realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, jeżeli uzyska informację, że w czasie ustawowych 5 godzin bezpłatnych zajęć prowadzone są zajęcia z religii. Organ ten jest bowiem uprawniony do oceny stanu przestrzegania przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej przedszkola. Prowadzenie zajęć z religii w czasie przeznaczonym na realizację podstawy programowej stanowi natomiast ich naruszenie, oznacza bowiem że program wychowania przedszkolnego realizuje się w czasie krótszym niż przewidują przepisy prawa oświatowego.
ZAPAMIĘTAJ!
W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ nadzoru pedagogicznego może zarządzić przeprowadzenie kontroli doraźnej, bez wcześniejszego zawiadamiania dyrektora. Podejrzenie, że w przedszkolu nie przestrzega się przepisów dotyczących działalności dydaktycznej uzasadnia podjęcie działań kontrolnych w takim trybie.
… i wydać zalecenia
Jeżeli w toku czynności kontrolnych okaże się, że zajęcia z religii odbywają się w czasie, który powinien być przeznaczona na realizację podstawy programowej, nawet jeżeli jej treści są realizowane prawidłowo, wizytator wyda zalecenia wynikające z przeprowadzonych czynności, wraz z terminem ich realizacji. Zalecenia będą dotyczyły realizacji podstawy programowej w czasie nie krótszym niż 5 godzin dziennie, zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe.
Nie ma natomiast przeszkód, aby religia odbywała się "w środku dnia", jeżeli mimo to dzieci przez co najmniej 5 godzin będą miały możliwość realizacji podstawy programowej. Tak będzie np. w przypadku, gdy przedszkole jest czynne powyżej 5 godzin dziennie.
W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH
W przedszkolach niepublicznych podstawa programowa wychowania przedszkolnego także powinna być realizowana przez co najmniej 5 godzin dziennie.
- art. 13 ust. 1 pkt i pkt 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.),
- § 3 ust. 1 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1658).