Protokół z kontroli kuratorium w przedszkolu nie ma charakteru dokumentu tajnego. Oznacza to, że każdy może wystąpić z wnioskiem o udostępnienie go. Sprawdź, na jakiej podstawie i na jakich zasadach dyrektor powinien udostępnić osobom zainteresowanym protokół z kontroli przeprowadzonej przez organ nadzoru pedagogicznego.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Celem przeprowadzanej w przedszkolu ewaluacji zewnętrznej jest ustalenie wartości podejmowanych przez nie działań. W przekazanym dyrektorowi raporcie z ewaluacji zawiera się wyniki ewaluacji obejmujące opis działań przedszkola w zakresie badanych wymagań oraz wnioski z ewaluacji. Nie ma w nim sugestii lub informacji o tym, co przedszkole może zrobić z zaprezentowanymi wnioskami.
Przepisy prawa oświatowego określają za pomocą których organ nadzoru pedagogicznego może oddziaływać na przedszkole. Celem sprawowanego nadzoru jest wspomaganie dyrektora w dążeniu do jakościowego rozwoju przedszkola. Ważne jest więc przede wszystkim odpowiednia realizacja zaleceń organu nadzoru pedagogicznego. Dowiedz się, jak to osiągnąć.
W okresie do 31 sierpnia 2023 r. dyrektorzy przedszkoli prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego mają obowiązek informować kuratora oświaty sprawującego nadzór pedagogiczny nad przedszkolem o wolnych miejscach na stanowiskach pracy dla nauczycieli.
Zaj ę cia religii należy organizować poza czasem realizacji podstawy programowej. Zajęcia te są zajęciami dodatkowymi, nieuwzględnionymi w podstawie programowej wychowania przedszkolnego – sprawdź, jakie mogą być konsekwencje odstąpienia od tej zasady.
Mimo że żadne przepisy nie zobowiązywały do przekazania zaktualizowanego statutu kuratorowi – może on przeprowadzić kontrolę zgodności dokumentu z obowiązującymi regulacjami. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób może zostać przeprowadzona kontrola, jakie będą konsekwencje zakwestionowania zgodności statutu z prawem oświatowym oraz co możesz zrobić, jeżeli nie zgodzisz się ze stanowiskiem kuratora.
Przepisy związane z reformą systemu oświaty nałożyły na przedszkola obowiązek przygotowania i uchwalenia statutów dostosowanych do nowych regulacji prawnych. Począwszy od roku szkolnego 2017/2018 powinien on organizować i prowadzić wychowanie i opiekę w przedszkolu zgodnie z przepisami ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela, a także zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie tych ustaw Po dostosowaniu statutu do obowiązujących przepisów i uchwaleniu go dyrektor powinien zadbać o to, by wszyscy w przedszkolu poznali i respektowali najważniejszych dokument prawa wewnętrznego.
W wyniku stwierdzenia sprzeczności z prawem statutu lub niektórych jego postanowień kurator oświaty uchyla statut albo niektóre jego postanowienia w drodze decyzji. Poprzez zawarte w decyzji rozstrzygnięcie nakłada na dyrektora obowiązek podjęcia działań zmierzających do zmiany zapisów statutu w zakresie, w jakim stwierdził ich sprzeczność z prawem.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.