Czy w innych formach wychowania przedszkolnego mogą powstawać grupy specjalne? Odpowiedź jest jednoznaczna – nie. W niniejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego w innych formach wychowania przedszkolnego nie tworzy się oddziałów specjalnych dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Punkty przedszkolne zalicza się do innych form wychowania przedszkolnego, które tworzy rada gminy w drodze uchwały w szczególnych przypadkach uzasadnionych warunkami demograficznymi i geograficznymi np. duża liczba dzieci w wieku przedszkolnym, utrudniona komunikacja, zróżnicowany/duży obszar gminy. Zasady ich funkcjonowania różnią się od tych obowiązujących w przedszkolach. Sprawdź, jak działa punkt przedszkolny i jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy punktem a przedszkolem. W artykule szczegółowo omówiona została organizacja punktu przedszkolnego.
Minimalny dzienny wymiar godzin nauczania, wychowania i opieki w publicznym punkcie przedszkolnym prowadzonym [rzez jednostkę samorządu terytorialnego uzależniony jest od liczebności grup. Wymiar ten może być jednak zwiększony, jeżeli zachodzi taka potrzeba i istnieją odpowiednie możliwości. Sprawdź, kto ustala czas pracy publicznego punktu przedszkolnego.
Organizacja punktu przedszkolnego zakłada, że funkcjonuje on przez cały rok, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. Skoro tak, czy należy przyjąć, że punkt przedszkolny jest placówką nieferyjną a nauczyciele korzystają z urlopy wypoczynkowego przewidzianego dla szkół nieferyjnych? Sprawdź, ile wynosi i w jakim terminie udzielany jest urlop wypoczynkowy nauczyciela zatrudnionego w punkcie przedszkolnym.
Punkt przedszkolny jako inna forma wychowania przedszkolnego nie jest wyłączony spod nadzoru pedagogicznego. To, kto sprawuje nadzór pedagogiczny w punkcie przedszkolnym uzależnione jest od tego, czy mamy do czynienia z punktem publicznym czy niepublicznym. Sprawdź, kto sprawuje nadzór pedagogiczny w punkcie przedszkolnym.
Obowiązujące od 1 września 2022 r. przepisy dotyczące minimalnej liczby etatów nauczycieli specjalistów wciąż budzą wątpliwości. Jednym z pytań zadawanych przez osoby kierujące punktami przedszkolnymi jest to to, czy w tych formach wychowania przedszkolnego także trzeba zatrudniać specjalistów. Sprawdź, czy art. 42d ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela dotyczy również innych form wychowania przedszkolnego, w tym punktów przedszkolnych.
Przepisy prawa oświatowego nie wskazują na istnienie stanowiska dyrektora punktu przedszkolnego. Sprawdź, czy organ prowadzący powinien zatrudnić dyrektora w punkcie przedszkolnym i jakie kompetencje ma osoba, która kieruje inną formą wychowania przedszkolnego. Z artykułu dowiedz się, jakie rozwiązania przewidują przepisy prawa oświatowego.
Przedszkole publiczne i niepubliczne ma obowiązek zapewnienia dzieciom możliwości korzystania z posiłków. Okazuje się, że analogicznego przepisu nie ma w rozporządzaniu w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania. Wobec tego, czy żywienie w punkcie przedszkolnym jest obowiązkowe?
Zajęcia w punktach przedszkolnych są prowadzone przez nauczycieli, którzy posiadają kwalifikacje określone w rozporządzeniu MEN z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Zatrudnianie nauczycieli odbywa się natomiast na zasadach określonych w Karcie Nauczyciela. Trzeba pamiętać, że ustawa ta zawiera również wytyczne odnoszące się do zatrudniania w niepublicznych jednostkach systemu oświaty. Sprawdź, jak powinno wyglądać zatrudnienie w przypadku nauczycieli w punktach przedszkolnych.
Przepisy nie dają możliwości przyjmowania do punktów przedszkolnych większej liczby dzieci niż 25. Jednak przepisy rozporządzenia w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania dopuszczają podział na grupy w punkcie przedszkolnym.
W jakich formach można prowadzić wychowanie przedszkolne.
Co zrobić, gdy liczba dzieci przyjętych do oddziału przedszkolnego przekracza 25.
Przebieg działalności dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej w punkcie przedszkolnym należy dokumentować w dzienniku zajęć. Przepisy nie wskazują jednak, czy należy prowadzić jeden dziennik dla całego punktu przedszkolnego czy dla każdej z grup. Sprawdź, ile dzienników zajęć prowadzić w punkcie przedszkolnym, w którym funkcjonuje kilka grup. Czy należy stosować zasady prowadzenia dziennika w przedszkolach?
Z artykułu dowiesz się:
Przeczytaj również:
Przypomnijmy, Minister Edukacji i Nauki wydał rozporządzenie, dzięki któremu w roku szkolnym 2022/2023 liczba dzieci w oddziale przedszkola oraz oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej może zostać zwiększona. Do oddziału można dodatkowo przyjąć nie więcej niż 3 dzieci będących obywatelami Ukrainy. Sprawdzamy, czy taka możliwość dotyczy również punktów przedszkolnych.
Pytanie: W szkole podstawowej znajdują się klasy I–VIII, oddziały przedszkolne oraz punkt przedszkolny. Uważamy, że punkt przedszkolny należałoby przekształcić w oddział przedszkolny. Jakie kroki należy podjąć?
Dowiedz się, jak załatwić wniosek o wpis do ewidencji publicznego punktu przedszkolnego złożony przez stowarzyszenie. Sprawdź, czy organ ewidencyjny najpierw powinien wydać decyzję o założeniu punktu niepublicznego, a potem o jego upublicznieniu.
Dowiedz się, w jakiej wysokości otrzymują dotację publiczne, a w jakiej niepubliczne punkty przedszkolne.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.