Niepubliczne punkty przedszkolne są zobowiązane do udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej na takich samych zasadach co szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe. Ciekawostką jest natomiast to, że obowiązku tego nie mają publiczne punkty przedszkolne. Nie oznacza to jednak, że kwestia ta ich nie dotyczy. Poznaj regulacje prawne dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej w punkcie przedszkolnym.
Dowiesz się, czy każdy punkt przedszkolny powinien mieć swój odrębny statut czy może być jeden wspólny statut dla punktów przedszkolnych? Upewnij się także czy też w statucie szkoły powinna być zawarta informacja dotycząca punktu przedszkolnego.
Punkt przedszkolny to inna niż przedszkole forma wychowania przedszkolnego. Pracodawcą dla zatrudnionych w punkcie nauczycieli i pracowników jest dyrektor przedszkola lub szkoły podstawowej prowadzonych przez daną gminę.
Przepisy nie nakładają na punkty przedszkolne obowiązku zapewnienia dzieciom posiłków. Jednak gdy dzienny wymiar zajęć w punkcie wynosi 8 godzin, należy przewidzieć organizację dożywiania dzieci.
Przekształcenie niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego, prowadzonej przez osobę prawną lub osobę fizyczną, w niepubliczne przedszkole wymaga dokonania zmiany we wpisie do ewidencji prowadzonej przez gminę właściwą ze względu na miejsce prowadzenia przedszkola, z tym że do zgłoszenia do ewidencji dołącza się statut przedszkola.
Czas pracy punktu przedszkolnego określa organ prowadzący. W czasie otwarcia punktu opiekę nad dziećmi powinien sprawować nauczyciel, a jeżeli jego czas pracy nie obejmuje w całości godzin pobytu dzieci w punkcie, to można mu zlecić pracę w godzinach ponadwymiarowych lub zatrudnić dodatkowego pracownika.
Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w innych formach wychowania przedszkolnego nie jest obowiązkowa. Nie oznacza to jednak, że w razie stwierdzenia potrzeby zapewnienia wsparcia dla dziecka lub jego rodziców, nauczyciele mogą pozostać bierni. Sprawdź, jakie obowiązki przepisy nakładają na punkty przedszkolne.
Przepisy dotyczące innych form wychowania przedszkolnego jednoznacznie wskazują, że na zajęcia prowadzone w punkcie przedszkolnym może uczęszczać maksymalnie 25 dzieci. Właściciele próbując ominąć te regulacje często zapominają jednak o jeszcze jednym ważnym ograniczeniu – w jednym budynku nie może działać kilka formalnie niezależnych od siebie punktów przedszkolnych.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.