Z dniem 31 sierpnia 2024 r. mija przedłużony o dwa lata termin na dostosowanie lokali, w których znajduje się oddział przedszkolny w szkole podstawowej, do wymagań ochrony przeciwpożarowej. Przypominamy z czego wynika ten obowiązek i o jakie wymagania chodzi.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Wymiar pensum nauczycieli przedszkola uzależnione jest od wieku dzieci w oddziale. Nie ma znaczenia czy oddział funkcjonuje w przedszkolu, szkole podstawowej oddziałami przedszkolnymi czy przedszkolu w zespole szkolno-przedszkolnym. Zdarza się jednak, że do jednej grupy mogą uczęszczać dzieci w różnym wieku. Sprawdź, jaki jest wymiar pensum nauczyciela przedszkola w grupie mieszanej, do której przyjęto pięcio- i sześciolatki.
Podziału dzieci na grupy w przedszkolu dokonuje dyrektor przedszkola. Przepisy zawierają ogólne wytyczne dotyczące doboru dzieci do grup, ale nie wskazują na obowiązek uzyskania akceptacji rodziców. Zdarza się, że podczas podziału rozdzielane jest rodzeństwo – dotyczy to zarówno bliźniąt, jak i dzieci w różnym wieku przypisywanych do dwóch oddzielnych oddziałów mieszanych. Czy dyrektor może podejmować takie decyzje? Sprawdź, czy rodzeństwo może uczęszczać do różnych grup w przedszkolu.
Szkoła posiada oddziały przedszkolne (są one zlokalizowane w innym, oddalonym budynku). Organ prowadzący planuje przenieść te oddziały do pomieszczeń w szkole (po uprzednim dostosowaniu ich do przedszkolaków). Podyktowane jest to tym, że obecny budynek, gdzie są oddziały przedszkolne, wymaga remontu, aby spełnić przepisy przeciwpożarowe (wymagane do 2024 roku). Czy trzeba uzyskać zgody budowlane na takie przeniesienie, zgody sanepidu i kuratorium? Jaka jest procedura? Czy może wystarczy tylko dostosować pomieszczenia dla tych oddziałów i je przenieść (skoro nie ma tu mowy o przekształceniu oddziałów przedszkolnych w przedszkole)?
Dziecka realizującego zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze nie przypisuje się do oddziału przedszkolnego. Zajęcia dla tego dziecka organizuje się odrębnie, na podstawie odrębnych przepisów i dokumentuje się je w oddzielnym dzienniku zajęć. Czy skoro dziecko nie jest przypisane do oddziału, to oznacza, że przedszkole dysponuje wolnym miejscem i można przyjąć kolejnego wychowanka?
Dzieci z oddziału przedszkolnego nie mogą po zakończeniu zajęć pozostawać pod opieką wychowawców świetlicy szkolnej. Świetlica jest bowiem miejscem przeznaczonym dla uczniów, którzy pozostają tam pod opieką wychowawcy świetlicy. Osoby te nie mogą zaś sprawować opieki nad dziećmi uczęszczającymi do przedszkola.
Sprawdź na przykładzie, jak udzielać urlopu wypoczynkowego nauczycielowi zatrudnionemu w szkole podstawowej z oddziałem przedszkolnym. Dowiedz się także, w jaki sposób zaplanować pracę takiego nauczyciela w okresie wakacji, gdy szkoła jest nieczynna, a oddział prowadzi dyżur.
Sprawdź, jakie czynności i decyzje muszą zostać podjęte, by zlikwidować szkołę podstawową z oddziałami przedszkolnymi, aby na jej miejsce utworzyć filę przedszkola z zespołu szkolno-przedszkolnego znajdującego się w innej miejscowości.
Dowiedz się, kto decyduje o utworzeniu dodatkowego oddziału przedszkolnego w szkole – dyrektor tej szkoły czy organ prowadzący i jakie obowiązują przy tym procedury.
Sprawdź, czy oddział przedszkolny może wprowadzić dziennik elektroniczny na tej samej zasadzie co szkoła podstawowa i czy wymagana jest do tego zgoda organu prowadzącego.
Sprawdź, czy jest możliwe, by oddział przedszkolny prowadzony przez ten sam podmiot co szkoła podstawowa miał inny adres (inną lokalizację).
Dowiedz się, jakie zapisy odnośnie do funkcjonowania oddziału przedszkolnego w wakacje mogą się znaleźć w statucie placówki. Sprawdź, czy w czasie ferii szkolnych oddział przedszkolny ma obowiązek funkcjonować na normalnych zasadach.
Oddział przedszkolny powinien być czynny w wakacje, chyba że zostałaby dla niego ustalona przerwa w funkcjonowaniu.
Decyzję w zakresie przedłużenia czasu pracy oddziału przedszkolnego podejmuje organ prowadzący. Dyrektor nie może samodzielnie podjąć takiej decyzji, nawet na wniosek rodziców.
Od 1 września 2019 r. rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli będzie wyraźnie stanowiło, że liczba dzieci w oddziale przedszkola wynosi 25 i nie może zostać zwiększona.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.