Od 1 września 2019 r. rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli będzie wyraźnie stanowiło, że liczba dzieci w oddziale przedszkola wynosi 25 i nie może zostać zwiększona.
Oddział przedszkola powinien obejmować dzieci w zbliżonym wieku. Nie zawsze jednak dyrektor ma możliwość utworzenia kilku oddziałów dla każdej grupy wiekowej. Czy w takiej sytuacji do jednego oddziału mogą uczęszczać dzieci w wieku od 3- i 6-letnie?
Dotychczasowe statuty szkół i przedszkoli zachowują moc nie dłużej niż do 30 listopada 2017 r. Czy w związku z reformą systemu oświaty w szkole podstawowej z oddziałem przedszkolnym wymagany jest od 1 września 2017 r. odrębny statut dla oddziału przedszkolnego?
Obowiązek zagwarantowania trzylatkom miejsc w przedszkolach spowodował, że w wielu gminach podjęto decyzję o przeniesieniu części oddziałów przedszkolnych z odrębnych budynków do pomieszczeń w szkołach podstawowych. Dotyczy to głównie „zerówek”. Jakie wymagania muszą spełniać pomieszczenia, do których zostaną przeniesione oddziały?
Zagadnieniem budzącym wiele wątpliwości są losy oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz przedszkoli działających w zespołach szkół. Przeanalizowaliśmy nowe przepisy i wyjaśniamy, co reforma systemu oświaty oznacza dla placówek oraz dyrektorów.
Od 1 września 2016 r. oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych przekształcą się w przedszkola funkcjonujące w ramach zespołów szkolno-przedszkolnych. Od tego dnia sala do zajęć dydaktycznych i inne pomieszczenia przeznaczone do celów prowadzenia przedszkola muszą być usytuowane na parterze.
Od września 2016 roku oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych przekształcą się w przedszkola funkcjonujące w ramach zespołów szkolno-przedszkolnych. Wiąże się to m.in. z dostosowaniem warunków lokalowych do wymagań przeciwpożarowych.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.