Rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym nie nakłada na dyrektora przedszkola i szkoły obowiązku przygotowania półrocznego podsumowania nadzoru. Natomiast jego obowiązkiem jest przedstawienie radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólnych wniosków wynikających ze sprawowanego nadzoru oraz informacji o działalności szkoły i przedszkola. Sprawdź, co można zawrzeć w półrocznym sprawozdaniu z nadzoru pedagogicznego.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Pobierz przykładowy wzór sprawozdania z nadzoru pedagogicznego w I półroczu oraz informację o działalności przedszkola.
Obowiązek zapewnienia ochrony danych osobowych sprawia, że uprawnienia wizytatorów przeprowadzających czynności kontrolne w przedszkolu budzą wątpliwości. Wizytatorzy są upoważnieni do wglądu w dokumentację dotyczącej przebiegu nauczania, wychowania i opieki. Często jednak proszą o to, aby niektóre dokumenty skopiować – czy postępują zgodnie z prawem? Czy przedszkole powinno zgadzać się na sporządzenie kopii dokumentów dotyczących dzieci i nauczycieli?
Dyrektor przedszkola, we współpracy z innymi nauczycielami zajmującymi stanowiska kierownicze, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego obserwuje prowadzone przez nauczycieli zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz inne zajęcia i czynności wynikające z działalności statutowej szkoły lub placówki. Przepisy nie określają wzoru arkusza obserwacji zajęć, dlatego każde przedszkole może opracować własny. Pobierz przykładowy arkusz obserwacji zajęć w przedszkolu.
Przeczytaj również:
Po każdej obserwacji zajęć dyrektor omawia prowadzone z nauczycielem zajęcia, które obserwował. Zdarza się, że nauczyciel nie zgadza się wnioskami dyrektora. Czy w takim przypadku nauczyciel może zgłosić zastrzeżenia do arkusza obserwacji? Sprawdź, czy nauczyciel może na arkuszu zapisać swoje uwagi i czy taki wpis nauczyciela powinien być brany pod uwagę.
Pobierz również:
Punkt przedszkolny jako inna forma wychowania przedszkolnego nie jest wyłączony spod nadzoru pedagogicznego. To, kto sprawuje nadzór pedagogiczny w punkcie przedszkolnym uzależnione jest od tego, czy mamy do czynienia z punktem publicznym czy niepublicznym. Sprawdź, kto sprawuje nadzór pedagogiczny w punkcie przedszkolnym.
Odpowiedzialność za wewnętrzny nadzór pedagogiczny w przedszkolu spoczywa przede wszystkim na dyrektorze. Nie oznacza to jednak, że nie może on powierzyć niektórych zadań z tym związanych innym nauczycielom. Sprawdź, kto w przedszkolu może realizować wspólnie z dyrektorem zadania związane z nadzorem wewnętrznym. Dowiedz się także, jakich zadań nie można cedować na nauczycieli w tym osoby zajmujące w przedszkolu stanowiska kierownicze.
W ciągu ostatnich kilku lat radykalnie zmieniły się zasady dotyczące oceny pracy nauczycieli. Zmiany wprowadzane były w krótkich odstępach czasowych, na skutek czego w wielu przedszkolach istnieją wątpliwości co do obecnie obowiązujących zasad w tym zakresie. Poznaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, które pojawiają się przy ocenie pracy nauczycieli przedszkoli. Skorzystaj ze wskazówek, dzięki którym sprawnie i bezbłędnie dokonasz oceny pracy nauczycieli zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami.
Jednym z ważniejszych zadań dyrektora przedszkola wykonywanych w ramach nadzoru pedagogicznego jest wspomaganie nauczycieli w realizacji ich zadań oraz zapewnianie im pomocy w doskonaleniu zawodowym. Wspomaganie jest jedną z dwu form nadzoru, które od 4 września 2021 r. dyrektor powinien uwzględnić w planie nadzoru pedagogicznego. Sprawdź, jak w praktyce wspomagać nauczycieli przedszkoli w ramach nadzoru pedagogicznego.
Od 4 września br. dyrektorzy przedszkoli publicznych nie mają już obowiązku prowadzenia nadzoru pedagogicznego w formie ewaluacji wewnętrznej. Od tej pory nadzór sprawowany jest w dwóch formach: kontroli i wspomagania. Z przepisów o nadzorze zniknął także wymóg monitorowania. Dowiedz się zatem, jak sprawować wewnętrzny nadzór w przedszkolu w roku szkolnym 2021/2022 i jakie działania musisz podjąć w związku ze zmianą przepisów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sporządzając co roku plan nadzoru pedagogicznego w przedszkolu, łatwo popaść w rutynę. W żadnym wypadku nie należy zaś kopiować zapisów planów z poprzednich lat, bo będzie to tylko sztuka dla sztuki. By plan nadzoru w przedszkolu był narzędziem przydatnym w zarządzaniu placówką, trzeba dostosować go do bieżących potrzeb placówki i uwzględnić kierunki polityki oświatowej państwa. Sprawdź, co może zawierać Twój plan na rok szkolny 2021/2022.
Przeczytaj aktualny artykuł:
Na różnych formach oświatowych i grupach w mediach społecznościowych można przeczytać, że niepubliczne przedszkola i punkty przedszkolne nie obowiązuje nadzór pedagogiczny sprawowany przez kuratora oświaty. To jednak zbyt daleko idące uproszczenie, bo kurator sprawuje nadzór także nad tymi placówkami. Sprawdź, jaki jest zakres tego nadzoru i przebieg kontroli.
Przedszkola niepubliczne nie mają narzuconego przepisami obowiązku sprawowania wewnętrznego nadzoru pedagogicznego. Jednak w praktyce warto zadanie to umieścić w statucie placówki, gdyż może przynieść wiele cennych informacji o pracy przedszkola.
Sprawdź, jakie zadania w zakresie ewaluacji wewnętrznej, kontroli, wspomagania, monitorowania oraz obserwacji warto zrealizować w marcu w ramach nadzoru pedagogicznego dyrektora przedszkola. Gotowe podpowiedzi działań usprawnią Twój proces planowania.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.