Gastronomia w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego i w żłobku:
Jeżeli nauczyciel wykonuje pracę zdalną i nie ma innego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić opiekę dziecku, może skorzystać z zasiłku opiekuńczego przewidzianego ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Dokumentem potwierdzającym obowiązek poddania się kwarantannie jest decyzja administracyjna państwowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego albo inny dokument wydany przez odpowiedni organ inspekcji sanitarnej.
Pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, także gdy drugi z rodziców pozostających w gospodarstwie domowym pracownika jest osobą prowadzącą gospodarstwo rolne.
Zdarza się, że nauczyciele przedszkoli, którzy mieli zaplanowany urlop w czasie zawieszenia zajęć, chcą wycofać swoje wnioski urlopowe i przełożyć wypoczynek na inny termin. W praktyce cofnięcie wniosku o urlop, który dotarł do pracodawcy i został przez niego zaakceptowany, może nastąpić tylko za jego zgodą.
Nauczyciel przedszkola, który prowadzi zajęcia zdalnie, nie może zabierać do domu dziennika lekcyjnego. Takie rozwiązanie jest odradzane z uwagi na ryzyko utraty dokumentu lub dostępu osoby nieuprawnionej.
W okresie zawieszenia zajęć także nauczyciele przedszkola prowadzą nauczanie zdalne, przesyłają materiały rodzicom, odbierają prace przygotowane przez dzieci, przekazują zalecenia i instrukcje do pracy z dziećmi w domu. Nieco inaczej wygląda jednak kwestia organizacji pracy pomocy nauczyciela i nauczyciela wspomagającego. Sprawdź, jakie zadania można im powierzyć.
W związku z ogłoszeniem epidemii koronawirusa wiele placówek medycyny pracy nie funkcjonuje, co uniemożliwia wykonanie badań wstępnych, kontrolnych i okresowych. Pracodawcy nadal mają obowiązek kierować pracowników na badania i zakazać dopuszczenia do pracy pracowników bez aktualnych badań. Sprawdź, jakie rozwiązanie tego problemu widzi Główny Inspektor Pracy.
W okresie zawieszenia funkcjonowania jednostek oświatowych zmodyfikowany został sposób naliczania dotacji dla niektórych placówek oświatowych. Sprawdź, czy dotyczy to także przedszkola.
Przepisy dotyczące funkcjonowania placówek oświatowych w okresie zawieszenia zajęć nie rozstrzygają, w jaki sposób dyrektor przedszkola ma realizować zaplanowane wewnętrzne formy nadzoru pedagogicznego. Czy to oznacza, że może od tego odstąpić? Sprawdź to.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało dwa rozporządzenia regulujące zasady funkcjonowania szkół w czasie zawieszenia zajęć. Jednak przepisy te w dużym stopniu cedują na dyrektorów szkół decyzyjność w zakresie szczegółowych regulacji, które należy stosować w okresie ich zamknięcia. Decyzji tych dyrektorzy szkół w obecnej sytuacji podejmować muszą wyjątkowo dużo, szczególnie w sprawach kadrowych i placowych.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.