Przepisy wprowadzające ograniczenia w przemieszczaniu się środkami transportu nie regulują przewozów specjalnych obejmujących dowozy dzieci do szkół i przedszkoli. Sprawdź, czy mimo tego dotyczą ich ogólne limity.
W założeniu każda placówka oświatowa rozpoczęła rok szkolny 2020/2021 tak jak w poprzednich latach, a więc w formie stacjonarnej. W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną wszystkie placówki muszą być jednak przygotowane na natychmiastowe wdrożenie dwóch alternatywnych metod kształcenia – hybrydowego lub zdalnego.
Zgodnie z wytycznymi przeciwepidemicznymi GIS w okresie po 1 września 2020 r., dyrektor placówki powinien m.in. – w miarę możliwości – tak zorganizować pracę pracowników powyżej 60. roku życia (lub też pracę osób zaliczonych do tzw. grup podwyższonego ryzyka), by zminimalizować ryzyko zakażenia tych osób koronawirusem. Sprawdź, czy nadal możesz zatrudniać pracowników 60+.
Czy wydając opinię w sprawie reorganizacji zajęć, PPIS będzie kierować się wskaźnikami liczbowymi związanymi ze stwierdzoną liczbą zachorowań w szkole/w gminie/w powiecie?
Na podstawie zewnętrznych objawów nie można jednoznacznie odróżnić infekcji dróg oddechowych od zachorowania na COVID-19. Zachorowania te przebiegają z gorączką i dają objawy z górnych dróg oddechowych.
Nauczyciele zwalniani z pracy z końcem roku szkolnego z tzw. przyczyn organizacyjnych mają prawo do odprawy pieniężnej. Sprawdź, czy przepisy szczególne obowiązujące w okresie epidemii koronawirusa ograniczą wysokość należnych świadczeń.
Czy jest uzasadnienie, aby odsunąć od pracy nauczycieli, pracowników szkoły, placówki po 60. roku życia?
Czy PPIS będzie powiadamiał dyrektorów o zastosowaniu kwarantanny wobec nauczycieli?
Sprawdź najnowsze wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – IV aktualizacja.
Jeżeli placówka lub organ prowadzący zakupili testy przesiewowe umożliwiające badanie przeciwciał IgG i IgM, nauczyciele i pracownicy nie mogą odmówić ich wykonania.
Pomiędzy 12 a 25 marca br. nauczyciele pozostawali w gotowości do świadczenia pracy. Okres przestoju w pracy podlega ewidencjonowaniu jako usprawiedliwiona, płatna nieobecność w pracy. Przepisy nie umożliwiają zobowiązania pracowników do odpracowania postoju w pracy.
Pracodawca nie ma środków prawnych, by nie dopuścić do pracy pracownika, tylko dlatego że członek jego rodziny pracuje okresowo za granicą (jeśli tylko nie został on poddany kwarantannie). Pracodawca może jednak skierować takiego nauczyciela do pracy zdalnej.
Przedszkole powinno mieć opracowaną procedurę postępowania na wypadek potwierdzenia zakażenia koronawirusem u pracownika lub dziecka. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dochodzenia epidemiologicznego przez inspektora sanitarnego. Określone obowiązki ciążą także na dyrektorze placówki. Sprawdź szczegóły.
Przed wejściem dziecka na teren przedszkola dozwolone jest zmierzenie temperatury jego ciała najlepiej za pomocą bezdotykowego termometru. Dzieci z podwyższoną temperaturą nie powinny być przyjmowane do placówki.
Zgodnie z wytycznymi GIS dla przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, które wznowiły działalność po 6 maja br., do prowadzenia zajęć opiekuńczych nie należy angażować pracowników powyżej 60 roku życia i osób z istotnymi problemami zdrowotnymi. Sprawdź, jak zgodnie z wytycznymi zorganizować pracę placówki zatrudniającej takie osoby.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.