Nie istnieją przepisy, na podstawie których przedszkole byłoby uprawnione do pozyskiwania oraz przetwarzania danych na temat kontaktu z osobą chorą lub przebywającą na kwarantannie, jak również danych dotyczących powrotu do pracy. Tym samym nie można zobowiązać rodziców do złożenia oświadczeń, o których mowa w pytaniu.
Pobieranie od rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola po ponownym jego otwarciu opłat za zakup środków do dezynfekcji bez zmiany warunków umowy i akceptacji ze strony rodziców jest niezgodne z prawem. Zapewnienie środków do dezynfekcji to bowiem obowiązek organu prowadzącego.
Ogłoszenie o otwarciu przedszkoli z dniem 6 maja 2020 r. nie oznacza, że dyrektor przedszkola zobowiązany jest z tą datą zorganizować w nim zajęcia. Jest to zalecenie kierowane do organów prowadzących, nie nakaz. Jeżeli jednak organ zdecyduje się na otwarcie – musi przestrzegać szczegółowych wytycznych GIS i MEN.
Mimo trwającej epidemii i zawieszenia działalności placówek oświatowych staże na wyższe stopnie awansu zawodowego trwają nadal. Nie są to bowiem okoliczności, które powodują zmianę terminu zakończenia stażu - tak wynika z najnowszego stanowiska resortu edukacji. Sprawdź, kiedy konieczne jest przedłużenie stażu i jakie zasady należy przy tym stosować.
W związku z możliwością otwarcia placówki od 6 maja br. dyrektorzy mają szereg nowych zadań do wykonania. Zalecenia w tym zakresie wydał Główny Inspektor Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.
W praktyce decyzja o otwarciu publicznych placówek wychowania przedszkolnego należy do samorządów, którzy powinni przy tym uwzględnić zdanie dyrektorów placówek oraz potrzeby zgłaszane przez rodziców.
Od 6 maja 2020 r. do przedszkola i innej formy wychowania przedszkolnego będzie można przyjąć do 14 dzieci w każdej grupie. Dzieci nie muszą przebywać w placówce w maseczce, za to opiekunowie i pozostali pracownicy musza być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej - jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego i w żłobku:
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu placówki:
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.