Nawet przy zatrudnieniu nauczyciela szkoły niepublicznej na podstawie umowy o pracę zgodnie z Kodeksem pracy należy stosować niektóre przepisy Karty Nauczyciela. Zakres stosowania ustawy z Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.) w przedszkolach niepublicznych został określony w art. 91b ust. 2 pkt 1 i 2 Karty Nauczyciela.
Nie każdy nauczyciel może być zatrudniony w przedszkolu na podstawie Karty Nauczyciela. Wyjątkiem są nauczyciele zatrudnieni w celu prowadzenia zajęć w ramach programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej – podstawą zatrudnienia jest dla nich Kodeks pracy. Trzeba jednak pamiętać, że takie zajęcia mogą prowadzić też nauczyciele już zatrudnieni w placówce – do nich zastosowanie ma Karta Nauczyciela.
Regulacje dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia od lat budzą wiele kontrowersji, dlatego już kilkakrotnie zapowiadano gruntowne zmiany w zakresie jego udzielania. W związku z przeprowadzaną obecnie reformą systemu oświaty ponownie zwrócono uwagę na potrzebę nowelizacji Karty Nauczyciela i zaproponowano szereg zmian. Zapoznaj się z propozycjami, które według zapowiedzi mają obowiązywać od 1 września 2018 r.
Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe wprowadzają pewne zmiany w zakresie awansu zawodowego nauczycieli. Dyrektorzy oraz nauczyciele przedszkoli powinni zwrócić uwagę na modyfikację zasad przedłużania stażu.
Projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowym zawiera także sporo zmian w Karcie Nauczyciela, które mają wejść w życie, co do zasady, 1 września 2018 r. Możemy mówić nawet o rewolucji w pragmatyce służbowej nauczycieli. Sprawdź, jakie zmiany przewiduje ustawodawca.
Do 31 sierpnia 2019 r. organ prowadzący nie może przenieść nauczyciela do pracy w innej placówce bez jego zgody. Możliwość przeniesienia istnieje wyłącznie, jeżeli nauczyciel wyrazi na to zgodę, ale wtedy nie skorzysta z mieszkania służbowego. Jakie jeszcze zmiany wynikają z przepisów przejściowych wprowadzonych w związku z reformą systemu oświaty?
Mimo że prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela trwały ponad rok, tuż przed opracowaniem ostatecznej wersji projektu ustawy resort edukacji wycofał się z zamiaru zmiany tej ustawy. Oznacza to, że prawa i obowiązki nauczycieli w roku szkolnym 2014/2015 pozostają bez zmian.
Po blisko roku od przedstawienia założeń projektu nowelizacji Karty Nauczyciela wiemy, które zapisy zostaną zmienione na korzyść nauczycieli. Dotyczy to przede wszystkim prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, rejestrowania czasu pracy i komisji dyscyplinarnych. Nieuchronne są jednak zmiany w systemie płacowym i likwidacja niektórych świadczeń.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.